Krémová injektáž a sanácie muriva svojpomocne

Vlhké múry vyriešite svojpomocne

Vlhké murivo dokáže značne potrápiť každého majiteľa nehnuteľnosti, ktorý sa s vlhkosťou domu stretol. Vlhkosť muriva nemá len negatívny vplyv na konštrukciu celého objektu, ale má aj negatívne účinky na ľudské zdravie, všetkých osôb, ktoré vo vlhkom prostredí žijú. Nedávajte, preto šancu plesniam, vlhkosti muriva a omietok alebo zasoľovaniu muriva. Naša firma TRUMF sanace, s.r.o. má pre Vás riešenie v podobe injektáže muriva svojpomocne, ale aj odstránenie iných príčin vlhkosti muriva.
Vlhké múry vyriešite svojpomocne

Spôsobov riešenia na odstránenie vlhkého muriva je mnoho.

Dodatočné izolácie sú riešené hneď niekoľkými technológiami, viac či menej náročnými. Od podrezania muriva až po narážanie chróm-niklových dosiek do priebežnej škáry, metódy sú to síce účinné, ale náročné ako pre statiku budovy, tak po finančnej stránke a chode domácnosti. To ale neplatí o krémovej injektáži systémom AquaStop Cream®, ktorá je časovo nenáročné, nemá vplyv na statiku objektu, a to hlavné, každý si ju zvládne urobiť sám svojpomocne pričom ušetrí značné finančné prostriedky, ktoré by musel vynaložiť za sanačnú firmu. Úspora môže byť až rádovo desiatky tisíc korún, a to sa už oplatí vziať si montérky, požičať si vŕtačku a zakúpiť potrebné materiály a vybavenie.
Vlhké múry vyriešite svojpomocne

Najvhodnejšie materiály na injektáž muriva proti kapilárne vzlínajúcej vlhkosti.

Počas mojej praxe som si vyskúšal mnoho injektážnych materiálov, viac či menej účinných, ale injektážne krémy sa mi vždy osvedčili. Pokiaľ injektážny pracovník vykoná všetko správne, dodrží všetky technologické postupy a neurýchľuje plnenie, máte vyhranté len zo 70 %. Nejedná sa iba o ľudský faktor a kvalitu vykonanej práce, veľkú úlohu v úspešnom boji s vlhkosťou muriva, hrá aj injektážny prípravok, ktorý sa chystáte do muriva aplikovať. Ja som začínal s aplikáciou tekutých hydrofóbnych prípravkov, tie mali ale jedno veľké úskalie, pokiaľ murivo obsahovalo kavernu, bolo skoro nemožné murivo prípravkom presýtiť v celom priereze a dĺžke injektovania. Tekutý injektážny prípravok stiekol kavernou do priestoru a na reklamáciu bolo zarobené, bohužiaľ to som nemohol v ten daný moment vedieť a ani vidieť. Po zhruba 5 rokoch sme preto prešli na injektáže krémové, vďaka primárnej vyššej hustote krémov bol problém s kavernami muriva vyriešený. Krémy totiž majú výhodu vo svojej hustote a tiež v tom, že čiastočne nepodliehajú gravitácii, ale tiež v tom, že hydrofóbna clona nevzniká v momente plnenia, ale počas disperzie krému, tá je závislá od vlhkosti muriva, teploty a pórovitosti materiálu, ale vždy trvá minimálne 2 - 6 týždňov. Celú túto dobu je murivo nasycované až do úplného vymiznutia krému z vrtov, tým nám vznikne kompaktná a celistvá hydrofóbna bariéra v celom priereze injektovaného muriva. Nami predávaný AquaStop Cream®, bol vždy tým nespoľahlivejším na niekoľkých stovkách stavieb, kde som injektáž muriva proti vlhkosti vykonával.
Vlhké múry vyriešite svojpomocne

Postup injektáže muriva proti vlhkosti

  1. Príprava staveniska a následne muriva - Urobte si dostatočný pracovný priestor okolo muriva, ktoré budete injektovať. Odstráňte omietku nad hranicu viditeľných škôd do výšky rovnajúcej sa hrúbke muriva, príklad: Murivo má hrúbku 500 mm a vlhkostná mapa siaha do výšky 800 mm, omietku teda osekáte do výšky 1,3 m. Nezabudnite preškrabnúť škáry do 20 mm a murivo očistiť , k tomu Vám poslúži napríklad drôtená kefa.
  2. Navŕtajte murivo v celej jeho dĺžke a šírke - Ak chcete, aby injektáž bola dlhodobo účinná, nepodceňujte osové vzdialenosti medzi vrtmi ani priemer vrtáka. Nám sa v praxi najlepšie osvedčili rozostupy medzi vrtmi maximálne do 100 mm a priemer vrtáka 14 mm aj keď sa AquaStop Cream® veľmi dobre šíri v murive, od osi vrtu v polomere do 150 mm, držte sa nami odporúčaných dĺžok, všetko sme nastavili k maximálnej účinnosti. Následne po dokončenom vŕtaní otvory prefúknite stlačeným vzduchom. Pre AquaStop Cream® a jeho šírenie v murive to ale nie je nutnosťou.
  3. Môžete začať aplikovať krém - Pripravte si injektážny krém AquaStop Cream® do aplikačnej pištole alebo pumpy a vsuňte aplikačné rúrky na koniec vrtu. Začnite plniť vyvŕtaný otvor pomaly až k jeho ústiu, nezabudnite, že otvor musí byť dôkladne vyplnený v celom objeme. Aplikačnú trubičku vždy čistite od nečistôt a zvyškov muriva.
  4. Po dokončení aplikácie - všetky otvory pri obvodovom murive zatesnite našou zátkou z extrudovaného polystyrénu. Zátka zamedzuje vzniku tepelných mostov v zimnom období, vďaka nej nebude kondenzovať vlhkosť v mieste vrtov v nevetranej miestnosti. Až dokončíte injektáž vlhkého muriva a vrty budete mať zazátkované, použite protisoľný podnáter AquaSalt Stop® a následne sanačnú omietku alebo omietku na vlhké murivá AquaSan Porosity®.