Krémová injektáž a sanácie muriva svojpomocne

Sanácia vlhkých stien

Príčiny vlhkého muriva
Vlhké múry alebo vlhká pivnica: asi nočná mora každého majiteľa nehnuteľnosti. Vlhkosť sa často prejavuje rastom plesní, výkvetmi kryštálov solí, poškodením maľby av neposlednom rade degradáciou omietok. Príčin môže byť veľa, ako napríklad nesprávnym prevedením izolácií, vonkajšími vplyvmi alebo zlým vetraním.

Najbežnejšie príčiny vlhkých stien sú…

  • Chýbajúca alebo poškodená hydroizolácia pod úrovňou terénu av oblasti základu
  • Poškodená hydroizolácia strechy (najmä pri plochých strechách)
  • Chybný odkvap alebo chybná zvodová rúra
  • Prasknuté rúrky
  • Praskliny v stenách
  • Vzlínajúca vlhkosť zo základu
  • Tepelné mosty v rohoch budovy
  • Nedostatočné alebo nesprávne vetranie a vykurovanie
  • Zlé zateplenie fasády
  • Často tiež zle vykonané tepelnoizolačné kompozitné systémy (ETICS)
sanacia sten
Vlhké steny taktiež ponúkajú ideálnu živnú pôdu pre zdraviu škodlivé plesne, ktoré môžu postihnúť najmä alergikov a malé deti. Predovšetkým treba zabrániť ďalšiemu prenikaniu vlhkosti do muriva. Najprv zistite, kde sa vlhkosť do steny dostáva, aby ste mohli zvoliť správnu sanáciu muriva.
Upozornenie: V prípade tlakovej vody sú nutné zvláštne opatrenia.
Hydroizolácia a sanácia muriva: Ako to funguje?
V závislosti na tom, aké je vaše murivo vlhké, existujú rôzne spôsoby, ako ho odvlhčiť – od injektáže muriva až po nahodenie sanačnej omietky.

Vyrieši sanačná omietka vlhkosť muriva?

Sanačná omietka sama o sebe vlhkosť nedokáže vyriešiť. Veľmi často sa ľudia domnievajú, že stačí oklepať degradovanú omietku, naniesť omietku sanačnú a murivo postupne vyschne. Sanačná omietka síce na vlhkom murive vydrží dlhšie ako bežná omietka, príčinu vlhkosti ale nevyrieši. Sanačné omietky sú ale veľmi účinné v situáciách, keď je vlhkostná príčina alebo zdroj vlhkosti odstránený. Sanačná omietka má väčšie množstvo pórov, tiež sa hovorí otvorená pórovitosť, vďaka tomu môže vodná para lepšie difundovať z muriva von a umožňuje tak murivu rýchlejšie vyschnúť. Pred nanesením treba úplne odstrániť zasiahnutú pôvodnú omietku a preškriabať škáry muriva do hĺbky až 2 cm. Pri realizácii sanačnej omietky svojpomocne AquaSan Porosity, ktorá dokáže ušetriť veľké finančné prostriedky, je dobré riadiť sa odporúčaním výrobcu. Nemalo by sa ani zabúdať na aplikáciu protisoľného náteru, ktorý zabráni zvyškovej vlhkosti, aby transportovala sole zo zvyškovej vlhkosti do novo zhotovenej omietky.

Injektáž muriva

Horizontálna zábrana alebo horizontálna bariéra zabraňuje prenikaniu zemnej vlhkosti do muriva nad úrovňou terénu. V suterénnych miestach a pri základe muriva novostavieb je štandardom minimálne jedna vodorovná hydroizolácia tzn. nad aj pod úrovňou terénu. V starších budovách ale nie sú horizontálne bariéry k dispozícii vôbec alebo už nie sú dostatočne tesné, aby plnili plnohodnotnú funkciu zábrany proti vlhkosti stien. Injektáž muriva je rýchlim a spoľahlivým riešením na zamedzenie kapilárne vzlínajúcej vlhkosti do muriva. Ako najúspešnejší systém sa ukázal Systém AquaStop Cream®, ktorý dokáže po dobu minimálne 30 rokov udržať vzlínajúcu vlhkosť, ktorá už neprenikne cez vzniknutú
sanacia sten

Sanačné omietky

Ide o najjednoduchšiu a najmenej nákladnú metódu sanácie vlhkého muriva. Používajú sa špeciálne, difúzne otvorené sanačné omietkové systémy. Pri použití v kombinácii s protisoľným podnáterom AquaSalt Stop® dokážu znížiť škodlivý účinok solí na steny. Ako už bolo niekoľkokrát spomenuté, sanačné omietky pomáhajú len pri nízkej vlhkosti a veľmi miernom soľnom zaťažení. Vnútorné steny nesmú pri tejto metóde vykazovať žiadne poškodenie vlhkosťou v týchto prípadoch môžete vlhké múry sanovať sanačnou omietkou, ale vždy s protisoľným podnáterom. Najprv sa odstráni poškodená omietka potom nanesiete protisoľný podnáter a naň sanačnú omietku. Vlhké miestnosti musia byť zároveň dostatočne vetrané, aby bola vlhkosť z miestnosti odvádzala preč z miestnosti.

Zvislá hydroizolácia muriva pod terénom

Časti budov, ktoré sú v kontakte so zeminou, sú v súvislosti s hydroizoláciami stále dôležitejšie. V dnešnej dobe výrazne vzrástli nároky na užívanie priestorov, ktoré boli predtým využívané ako pivnice a sklady.Okrem toho je oblasť steny, ktorá je v kontakte so zemou trvalo vystavená prenikaniu vlhkosti v dôsledku vlhkosti a vody obsiahnutej v zemine. Toto pôsobenie vlhkosti na murivo je zosilňované svahovými vodami a môže pôsobiť tlakovo. Na tieto účely je možné využiť bitúmenovú stierku AquaStop Bitumen 2K®.

Ako postupovať pri sanácii vlhkých stien injektáží

Vyvŕtajte rad otvorov s priemerom 14 mm vo vzdialenosti 10 cm od seba, nie viac ako 10 cm nad zemou. Vrty nenakláňajte ani 30 a ani 45°, vŕtate vodorovne. Hĺbka vŕtaných otvorov by mala byť taká, aby končili cca 4 cm pred koncom muriva.
Pri stenách z nenasiakavého kameňa je vlhkosť transportovaná cez maltu škár. V tomto prípade je lepšie využiť dva rady injektáže s tým, že vrty musia preťať maltové lôžko.
Približne 5 až 10 cm nad prvým radom vyvŕtajte druhý rad otvorov presadený uprostred, cik cak metóda.
Na oboch stranách okolo rohov stien sú vyžadované ďalšie zvislé rady otvorov, ale to len v prípade, že roh nemôžete navŕtať z vonkajšej strany. Všetky vyvŕtané otvory môžete vyfúkať stlačeným vzduchom alebo vyčistiť vysávačom. Pokiaľ je murivo hrubšie ako 90 cm, vyvŕtajte otvory z vonkajšej aj vnútornej strany proti sebe.
sanacia sten

Vysychanie vlhkých stien môžete podporiť rôznymi opatreniami:

Nábytok a predmety neumiestňujte priamo k stene, ale dodržujte vzdialenosť minimálne 20 cm. To umožňuje lepšiu cirkuláciu vzduchu.
V lete otvárajte okná v pivnici iba ráno, večer alebo v noci.
Bielizeň sušte najlepšie na čerstvom vzduchu.
Môže použiť odvlhčovač.Pred sanáciou stien sa môžete obrátiť na nášho odborníka, ktorý Vám bezplatne poradí a odporučí vhodný materiál. Tiež môžete navštíviť našu online poradňu v ktorej nájdete svoju odpoveď na Vašu otázku.