Krémová injektáž a sanácie muriva svojpomocne

Nákup po telefóne
+420 606 187 916
Poradíme Vám
+420 731 565 565
ionicons-v5-e
Internetová poradňa
otázky a odpovede

Prečo krémová injektáž muriva AquaStop Cream®

Táto otázka je položená preto, aby sme objektívne vysvetlili naše tvrdenie, že krémová injektáž muriva Systémom AquaStop Cream® je najúčinnejšia injektážna metóda pre zabránenie kapilárne vzlínajúcej vlhkosti v murive a tým jeho trvalého odvlhčenia. Samozrejme, existujú aj iné príčiny, ktoré spôsobujú zavlhnutie alebo natákanie vody do konštrukcií objektov spodnej stavby, ako je napr. tlaková voda natákajúca v lokálnych miestach cez murivo do suterénnych priestorov a podzemných podlaží, kde je metóda krémovej injektáže nevhodná a tieto problémy spoľahlivo rieši tlaková polyuretánová injektáž viď. polyuretánová injektáž.
Alebo problém so zavlhnutím podúrovňového muriva, kde vlhkosť nepreniká len od základov smerom nahor, ale aj z priľahlej zeminy do neodizolovaného podúrovňového muriva (tzn. plošná infiltrácia vlhkosti z bočného smeru), a to z dôvodu absencie, dožitia alebo poškodenia zvislej vonkajšej hydroizolácie obvodového muriva. V tomto prípade sa ponúka odkopať dom a zhotoviť zvislú hydroizoláciu, ale nie vždy sa dá zhotoviť výkop k základom objektu. V týchto prípadoch je nezastupiteľná injektáž do priľahlej zeminy viď. gelová injektáž.
Týmto chceme poukázať na skutočnosť, že neexistuje univerzálna injektáž vlhkého muriva v stavebnom odvetví sanácie vlhkého muriva.
Každá z vyššie uvedených injektážnych metód nemá v súčasnosti plnohodnotného zástupcu!
Prečo teda zamieňať tri výnimočné injektážne technológie pre iné použitia, než na ktoré sú určené a sú nesporne najúčinnejšie?
lightbulb | Krémová Injektáž múriva

Na trhu injektážních nabídek se objevila,můj termínus technicus, "hybridní injektáž", což není nic jiného, než gelová rubová injektáž (viz třetí odstavec výše), ale nikoliv pro zhotovení bezvýkopové svislé hydroizolace z nepřístupné strany stavebního dílce, pod úrovní terénu, ale do zdiva pro vytvoření horizontální clony k zamezení kapilárně vzlínající vlhkosti. Vysvětlení mého pojmenování hybridní injektáž naleznete zde: akrylátová gelová injektáž do zdiva.

Zdôvodnenie! Prečo krémová injektáž muriva.

Krémová injektáž zdiva

krémová injektáž muriva

Silanový emulzný krém AquaStop Cream® vďaka svojej vysokej primárnej hustote, značnej viskozite, nemá tendenciu pri plnení, po vykonanej výplni vrtov, ale aj v priebehu dispergácie (šírenie aktívnej látky murivom), nekontrolovateľne unikať bežnými netesnosťami pravidelných aj nepravidelných škár, ale aj samotným nekompaktným murivom.

Po vyplnení obsahu vrtov sa injektážny krém AquaStop Cream®, postupne a relatívne pomaly, mení vo veľmi jemný hydrofóbny gél a ďalej na kvapalinu s veľmi nízkou viskozitou. Tento proces zmeny viskozity však prebieha v rádoch týždňov, a tým aktívna látka spoľahlivo a ľahko preniká do pórov aj do tých najmenších kapilár stavebných materiálov i so značnou hutnosťou (malou pórovitosťou – savosťou) v mieste línie vrtov a do značnej miery táto dispergácia nepodlieha ani gravitácii . To znamená, že hydroizolačná clona v murive nevzniká v momente vykonanej injektáže, ale vzniká v určitom časovom horizonte od vykonanej výplne vrtov. Proces vzniku celistvého hydroizolačného pásu v murive trvá 2 až 6 týždňov. Murivo sa napúšťa (nasycuje) postupne od vrtov všetkými smermi, ale pomalé rozpúšťanie a nasycovanie muriva zaručuje, že aktívna látka v krémovej emulzii napustí murivo v celej hĺbke, šírke a dokonca i výške zhotovenej línie injektáže.
Keďže je injektážna emulzia zlučiteľná s vlhkým prostredím, je proces vznikajúcej clony rovnomerný a tým spoľahlivý. Táto vlastnosť meniaceho sa injektážneho krému AquaStop Cream® je jedinečná a bezpochyby je značnou výhodou.
Tiež nie je potreba vrty nakláňať k zvislej rovine muriva (naklonené vrty sú kontraproduktívne pre rovnomernú dispergáciu) a dajú sa využiť ideálne miesta priebežných škár či prechodových ložných škár muriva. Čo je ale zásadnou vlastnosťou postupného nasycovania injektovaného muriva je to, že neuniká nekontrolovateľne bežnými netesnosťami škár v murive a niekedy aj samotným nesúdržnym murivom, ako sa to deje pri aplikácii všetkých tekutých injektážnych prípravkov, ako sú napr. prostriedky na báze hydrofobizovaných silikonátov. Tento únik pri žiadnych druhoch kvapalných, tekutých injektáží nevyrieši tlaková injektáž, napr. silikónovej mikroemulzie, tekutého injektážneho prípravku na báze methylsilanolátu draselného a ďalších obdobných tekutých injektážnych výrobkov.
Nekontrolovateľný únik murivom u všetkých druhov kvapalných tekutých injektáží nevyrieši tlaková injektáž cez injektory a ani naopak pomalé nalievanie vrtov do muriva cez lievik či infúzne nádobky s hadičkami zavedenými do ústí vrtov alebo utesňovanie povrchov muriva v miestach injektáže. U kamenného či zmiešaného muriva už sa nedá ani hovoriť o drobných netesnostiach a tak nikdy nemôže vzniknúť funkčná hydroizolačná clona v celej hĺbke a šírke muriva, na rozdiel od priebehu krémovej injektáže, ktorý vám ponúka Systém AquaStop Cream®. Väčšinové množstvo týchto tekutých prostriedkov rýchlo pretečie samotným murivom mimo základy. Tekuté injektážne prostriedky nie sú v efektivite svojho účinku zlučiteľné s fyzikálnymi zákonmi ako je gravitácia, reálnosť či skôr nereálnosť dostatočnej nasiakavosti pórov a kapilár muriva v závislosti na čase, a nech sa táto injektáž vykonáva tlakovo alebo beztlakovo, je to u tekutých injektážnych materiálov v podstate vždy fyzikálne zákonitý negatívny dopad.
Proti týmto tekutým prostriedkom, nech majú zloženie a koncentráciu účinnej látky tú najlepšiu, je ďalšou prekážkou percentuálna vlhkosť obsiahnutá v murive. Čím viac je murivo zavlhnuté, tým viac je zmiešanie aktívnej látky tekutých prostriedkov s vlhkosťou obsiahnutou v murive nereálne. Vyššia percentuálna vlhkosť obsiahnutá v murive je pre Systém AquaStop Cream®. naopak výhodou, pretože vlhkosť obsiahnutá v murive je nosičom vysoko koncentrovanej aktívnej látky silan siloxanu. Injektážny krém AquaStop Cream®. obsahuje aj určité množstvo vodnej bázy a tým sa aktívna látka injektážneho krému môže šíriť aj v suchom prostredí muriva. Chemická injektáž sa zhotovuje v naprostej väčšine prípadov práve do muriva zavlhnutého.
Ďalej je u vyššie uvedených tekutých injektáží nevýhodou, že sa vrty musia zhotovovať vždy v značnom sklonu (odporúča sa až 45st náklon) k zvislej rovine muriva, z pochopiteľných dôvodov, ale ak tu vôbec clona vzniká, tak skôr pri dne vrtu a tým opäť nemôže vzniknúť rovnomerná hydroizolačná clona a ak vôbec clona vzniká, je to v kužeľovom šírení, čo je ďalšou nevýhodou. Tieto všetky negatívne vlastnosti sú zapríčinené nie aktívnou látkou, ktorá je bezpochyby účinná, ale jej primárne nízkou viskozitou, ktorá je v podstate nemenná od začatia plnenia po dokončený chemický proces. Tekuté tlakové alebo beztlakové injektáže pre zhotovenie hydroizolačnej clony v murive pre zamedzenie vzlínajúcej vlhkosti považujeme za prekonanú etapu injektáže.
Z vyššie uvedených dôvodov nemá krémová injektáž muriva pre zamedzenie kapilárne vzlínajúcej vlhkosti v súčasnej dobe plnohodnotného zástupcu. Polyuretánová injektáž a gélová rubová injektáž sú určené pre nápravu iných porúch (viď. vyššie), než pre zamedzenie kapilárne vzlínajúcej vlhkosti v murive.
Sme presvedčení, že vyššie uvedené argumenty sú pravdivé, logické a najmä z našej dlhoročnej praxe overené, a tiež sa len ťažko dajú vyvrátiť, ak veríme na fyzikálne, chemické a iné zákonitosti.
Napísané dňa 11.10.2012

Keď je naša profesia koníčkom

 

Prečo neodkladať sanácie vlhkého muriva Vašich objektov?

Je to najmä z toho dôvodu, že nadzemné murivo stavby trvale zavlhčované vzlínajúcou zemnou vlhkosťou je vystavené premŕzaniu v zimnom období, ktoré proces degradácie a deštrukcie stavebných materiálov ešte urýchľuje.

Dlhodobo zavlhčované murivo sa zasoluje a keďže soľ je hygroskopická, omietka a samozrejme aj murivové materiály nevysychajú, a to ani v suchšom období, pretože murivo a omietka nasýtená soľami pohlcuje vodné pary aj zo vzdušnej vlhkosti.

Ďalším dôvodom, prečo neodkladať sanácie muriva, je to, že táto nadzemná zavlhnutá časť stavby vykazuje väčšie tepelné straty.

Ďalej, ak by ste chceli zatepliť tento objekt, tak v prípade neodstránenej príčiny zavlhčenia spodnej stavby spôsobenej vzlínajúcou vlhkosťou v murive, sa stane to, že sa vlhkosť ešte intenzívnejšie začne objavovať vo vnútorných priestoroch. Následne sa začnú objavovať na povrchoch muriva rôzne druhy plesní, ktoré vylučujú spóry. Spóry týchto plesní sú veľmi toxické a zdraviu nebezpečné.

Znižovanie trhovej hodnoty stavby.

Čo sa deje pri dlhodobom zavlhčení muriva stavieb?

  1. Nezvratná deštrukcia murivových a omietkových materiálov
  2. Zvýšené tepelné straty
  3. Zdravotné riziko v obytných priestoroch
  4. Estetické hľadisko (vlhké mapy, soľné výkvety a pod.)
  Keď je naša profesia koníčkom.

Všetky údaje, najmä texty a fotografie uvedené na týchto webových stránkach sú výtvorom a vlastníctvom spoločnosti TRUMF sanace s.r.o., predstavujú jej know-how a ako také požívajú ochranu rovnako podľa autorských predpisov upravujúcich duševné vlastníctvo.

Kontakty na našej prevádzkareň

Dvorská 1163/2, Praha – západ
252 19 Rudná u Prahy

+420 235 312 000
+420 606 187 916

TRUMF 
sanace, s.r.o. na Firmy.cz

Kontakty na sídlo spoločnosti

Blatnická 14/3, Praha 5
IČO: 24271268
IČ DPH: SK4120141938
DIČ: CZ24271268