Dobrý deň,
obraciam sa na Vás s otázkou ohľadom vlhkej steny. Jedná sa o prístavbu k chalupe, keď jeden múr je pod úrovňou terénu. Steny sú z betónu. Doteraz tam bola kúpeľňa, ktorú potrebujeme zrekonštruovať. Omietka na stene drží, pleseň nepozorujeme. Vlhkosť múru je 7% (merané odvŕtaním muriva a zmeraním obsahu vody v laboratóriu). Zvislá vonkajšia izolácia (asi) chýba, je tam betónový chodníček a pod ním veľké kamene, zrejme až k samotným základom, cca 1,5 m dole. Odkopanie je teda asi tá posledná možnosť, ktorú by sme zvolili.
Dala by sa urobiť izolácia proti vlhkosti iba zvnútra pomocou Aquastop Bitumen 2K? A ďalej potom treba sanačnú omietku? Zároveň budeme robiť novú podlahu, kde s vodorovnou izoláciou už počítame. Ide o rekreačný objekt, ktorý budeme využívať skutočne len v sezóne, nie na trvalé bývanie.
Vopred veľmi ďakujem za Vašu radu.
S pozdravom
Kužeľová
- Trumf Sanace s.r.o. stáří dotazu 2 mesiace ago
- last active 2 mesiace ago
Dobrý deň,
Rád by som Vás poprosil o radu ohľadom sanačných postupov a skladby materiálov. Pustil som sa do rekonštrukcie veľmi starého RD a ako prvý som odstránil vlhké omietky a podlahu (až k základom) v polovici objektu (podľa možností). Okolo základov som položil drenážnu rúrku a zasypal hrubým štrkom cca 8cm. Následne geotextília a podkladný betón tiež cca 8cm (viď foto). Vrty a injektáž Vaším krémom som vykonal v prvej priebežnej škáre nad plánovanou podlahou. Teraz by som chcel urobiť vodorovnú izoláciu asfaltovými pásmi a tie prepojiť tekutou hydroizoláciou až nad vrtmi. Omietky by som chcel vykonávať aj sanačné s Vaším prípravkom AquaSan Porosity. Rád by som spevnil omietky perlinkou a lepidlom, ale tým by som zrejme komplet uzavrel tú sanačnú omietku… ako v tomto prípade postupovať? Skladba podlahy potom už bude klasická polystyrén/podlahové kúrenie/betónový poter/dlažba.
Vďaka za vaše zhrnutie postupov a radu
Fanda
- Trumf Sanace s.r.o. stáří dotazu 2 mesiace ago
- last active 2 mesiace ago
Dobrý deň, pán Schwarz,
ďakujem Vám za dobrú správu ohľadom vertikálnej injektáže. Chcel som toto zaradiť k pôvodnej otázke, ale tam nemôžem pridať obrázky.
Podrobne som preštudoval všetky produkty a spôsoby aplikácií a pokúsil som sa navrhnúť kompletné riešenie pre garáž, kde to mám pomerne komplikované, pretože tam sú 3 rôzne úrovne podláh susedných miestností. Chcem Vás touto cestou poprosiť o náhľad na navrhnuté riešenie a odpoveď na pár ďalších otázok.
Prikladám fotky garáže pre lepšiu predstavu o súčasnom stave. Ďalej pôdorys a návrh riešenia.
Miesta označené na pôdoryse ako Š1 a Š2 plánujem ošetriť injektážou v úrovni podlahy garáže.
V návrhu opatrenia som vertikálnu injektáž medzi B a C navrhol vyššiu, aby ochrana proti premosteniu prípadnej vlhkosti od suseda tvorila vyššiu „hrádz“.
Otázky:
1. Bitúmen 2k budem aplikovať podľa videa s vloženou perlinkou, môžem teda na nezavädnutú vrstvu, ktorú prekryjem perlinku rovno nalepiť XPS v mieste zásypu pri stene A? Alebo bude lepšie urobiť vrstvu s perlinkou a po zaschnutí nalepiť XPS pomocou nanesenia ďalšej vrstvy Bitumenu, ako by som lepil dlažbu?
2. Na stene B som plánoval oblasť pod úrovňou podlahy susednej miestnosti ošetriť aj Bitumenom 2k a potom som narazil na plošnú injektáž, ktorú ale nemôžem urobiť na celej postihnutej ploche, pretože múr vo výklenku je len 150mm hrubý. Má v tom prípade cenu plošnú injektáž vôbec prevádzať alebo mám ponechať len Bitumen?
3. Uvažujem o Bitumenu 2k tiež ako vodorovnej hydroizolácii pod podlahu, ktorú by som následne napojil na zvislú, ktorá bude taktiež z Bitumenu 2k viď obrázok návrhu opatrenia. Je dobré v mieste napojenia vodorovnej a zvislej izolácie urobiť fabión, aby tam nebol taký ostrý uhol?
4. Čím ochrániť vodorovnú hydroizoláciu pred mechanickým poškodením pri betonáži finálnej vrstvy betónu?
Ospravedlňujem sa za slohové cvičenie, ale rád by som všetko urobil správne, aby to fungovalo.
Ďakujem
Kamil Vonderka
- Trumf Sanace s.r.o. stáří dotazu 3 mesiace ago
- last active 3 mesiace ago
Dobrý deň mám otázku, čím ošetriť síce hladkú, ale vlhkú betónovú podlahu v kuchyni starého domu pred položením linolea?
- Trumf Sanace s.r.o. stáří dotazu 6 mesiacov ago
- last active 4 mesiace ago
Dobrý deň,
chcel by som sa poradiť ohľadom dodatočného odizolovania chodby v staršom rodinnom dome. Dom je ešte čiastočne postavený z kotovíc a čiastočne z tehál. Aktuálne riešim asi dodatočne postavenú chodbu, ktorá je z tehál. Bohužiaľ v blízkosti obvodovej steny je aj studňa. Dom rekonštruujem svojpomoci a aktuálne prišla na rad problematická chodba. Obvodový múr začal v tomto období značne vlhnúť až do úrovne pása. U starších domov je izolácia ako vieme skoro nulová a teda predpokladám že izolácia pri tejto chodbe tiež nebude žiadna. Chodba má rozmer cca 6x2m av obvodovej stene je veľké presklené okno (kvôli svetlu), hlavné vstupné a bočné dvere. Taká skoro zimná záhrada dá sa povedať. Chcel by som sa poradiť s postupom ako túto chodbu čo najlepšie a efektívne odizolovať. Bohužiaľ v niektorých miestach možno vidieť, že aj v rohu pod strechou sa čiastočne vlhkosť objavuje – predpokladám že je to spôsobenou vlhkosťou, ktorá v chodbe je a pary tak kondenzujú pri strope.
Niečo som tu už prečítal, ale napriek tomu by som sa rád ešte poradil.
Môj plánovaný postup je:
V týchto mesiacoch na injektovať ako vonkajšie tak aj vnútorné múry tejto chodby vašim prípravkom AqastopCream. Podlaha je tu betónová a preto by asi nebolo od veci na podlahu nalepiť asfaltové pásy na odizolovanie podlahy a túto izoláciu napojiť na injektovanú časť.
V budúcom roku počas jari a lepšie ešte dodatočne odkopať obvodový múr a urobiť okolo drenáž.
Chcem sa opýtať, ako vykonať izoláciu okolo dverí? Musí sa dverný rám podkopať a vložiť asfaltový pás ako izoláciu alebo postupovať inak? Ako som spomenul polovica studne je zapustená pod obvodovou stenou, ako odizolovať alebo poradiť s týmto problémom. Poklop studne je cca v úrovni 50cm dole od podlahy.
Bohužiaľ nemožno mi priložiť fotodokumentáciu pre lepšie posúdenie.
Ďakujem za akékoľvek poznatky a rady.
- Trumf Sanace s.r.o. stáří dotazu 1 rok ago
- last active 2 mesiace ago
Dobrý deň.
Vykonávame rekonštrukciu starého domu. Budú odstránené pôvodné podlahy. Časť je podpivničená, časť nie je.
Úroveň podlahy je nad terénom, niekde 20 cm niekde 100 cm.
Vrstvy podlahy:
– betón s karí sieťou
– natavená izolácia – IPA
– polystyrén
– anhydrit
– pochôdzna vrstva – plávačka.
Logika mi napovedá, že izolácia by sa mala navŕtať tesne nad betónom s karí sieťou, pred natavením izolácie – IPY.
Prosím o upresnenie kam presne izolačnú vrstvu systému AquaStop Cream umiestniť.
Vopred ďakujem.
- Trumf Sanace s.r.o. stáří dotazu 1 rok ago
- last active 3 mesiace ago
Dobrý deň prosím o informáciu. Mám vlhkú stenu v pivnici Ak by som urobil vašu injektáž a odizoloval stenu, nepôjde ma potom tá vlhkosť do podlahy? Je to starý dom a nemá žiadne izolácie. Okolo múrov do cca. 1 metra mám rošty a natom OSB dosky. Za nimi všetko okopané, aby to dýchalo. Alebo mám urobiť injektáž treba vieš cca. 0,5m aby tá vlhkosť mohla za doskami prúdiť do priestoru a nešla do podlahy? Ďakujem za odpoveď.
- Trumf Sanace s.r.o. stáří dotazu 2 roky ago
- last active 3 mesiace ago
Dobrý deň
Dočítal som sa tu v jednom príspevku, že vaša injektáž je vhodná aj pre vaľkový dom. Je potrebné, nutné použiť aj aktivátor pre zlepšenie resp. urýchlenie účinku injektáže? Základ mám kamenný, prvá rada začína hneď hlinenými cihlami.
Vonkajšia časť domu bude mať drenáž. Stačí potom vnútri po zabetónovaní platne realizovať prepojenie asfaltového pásu natavenia s rovinou aplikácie injektáže alebo v akej výške?
Ďakujem za odpoveď
- Trumf Sanace s.r.o. stáří dotazu 2 roky ago
- last active 3 mesiace ago
Dobrý deň, mám dotaz ohľadom napojenia injektážnej clony na vodorovnú izoláciu vykonanú natavením novej lepenky. Píšete nataviť na režné očistené murivo ale tu sa dostávam k tomu že u starých domov väčšinou nie je murivo extra rovné. U iných systémov som sa stretol s riešením zhotoviť izolačnou maltou nábeh v kúte podlahy a steny na ktorý sa lepenka navarí. Je tento systém vhodný? Je možné zhotoviť tento nábeh maltou s prídavkom vášho AquaSan Porosity? Ďakujem za odpoveď.
- Trumf Sanace s.r.o. stáří dotazu 4 roky ago
- last active 4 roky ago
Dobrý deň,
dnes som objednal Váš AquaStop Cream a mal by som dve otázky:
1. Z jednej strany mám múr široký iba 30cm. Z vonku bola kedysi odkopaná zemina, tak tam pôvodný majiteľ urobil bočné vystuženie základu. Bohužiaľ ten betón je asi 20cm nad úrovňou podlahy, tak budem musieť vŕtať z vonkajšej strany šikmo dole. Je to takto možné? Podľa vášho návodu by som na druhom konci mohol byť s vrtom 10cm nad podlahou, ale aj tak to na 30cm muriva bude celkom veľký sklon.
2. Injektáž chcem vykonávať u dvoch stien 30cm a 45cm širokých, kde z vnútornej strany je obloženie kúpeľne kachličkami, tak sa chcem spýtať, či si mám dať na niečo pozor, teda okrem toho, aby som neprešiel vrtákom skrz, alebo máte pre tento variant nejaké špeciálne odporúčania. Bohužiaľ sme dom takto kúpili, kúpeľňa je skoro nová, tak sa nám ju nechce celú búrať. V podlahe k stenám izolácia je.
Ďakujem
Tu je obrázok k otázke č.1
- Trumf Sanace s.r.o. stáří dotazu 4 roky ago
- last active 4 roky ago
Dobrý večer pán Schwarz,
chcel by som sa opýtať na váš názor, ako postupovať pri injektáži vnútorných stien / priečok pri dome viac ako 200 rokov starého, ktorý je postavený zo „“zmiešaného muriva““. Vonkajšie obvodové múry sú ľahko prístupné a tie budem injektovať teda zvonku, čo najnižšie základu. Predpokladám, že vyhovie tých 10cm od spodnej hrany steny. Čo sa týka tých vnútorných stien: chceme vybúrať existujúce podlahy až na základný hrubý betón, na ktorom je hydroizolácia. Ak by som teda vykonal injektáž čo najnižšie nad týmto hrubým betónom … nebude vadiť, keď potom budú tie zazátkované „“injekcie““ zaliate do čistého betónu? Ide mi v podstate o otázku, či možno injektáž zhotoviť takto „“definitívnym““ spôsobom, alebo je nutné k tým zátkam ponechať „“servisný prístup““? K vonkajším injektážam sa dostaneme ľahko, pre „“servis““ bude stačiť „“otriasť““ kúsok omietky, ale čo sa stane s injektážou, ktorej vstupy budú viacmenej už neprístupné? Možno to takto urobiť, alebo mam injektovať nad budúcu výšku čistej podlahy?
Ďakujem za odpoveď a s priateľským pozdravom,
Štembera
- Trumf Sanace s.r.o. stáří dotazu 5 rokov ago
- last active 5 rokov ago
Dobrý deň, chystám sa sanovať pomocnou vášho prípravku Aqua stop cream mur je zápalka 50 cm ale tehli začínajú až asi 30 cm nad podlahou (základne betón) začínajúcich 30 cm od podlahy su vyvýšené základy betónové takže v mojom prípade nemôžem využiť prvú priebeznu škáru nad podlahou ale musím vŕtať do betónu tých 10cm nad podlahou? Na podlahu pôjde Este lepenka takže samozrejme presah, bude táto technológia účinky aj pre môj prípad?
Ďakujem Breznicky
- Martin stáří dotazu 5 rokov ago
- last active 2 mesiace ago
Dobrý deň rekonštruujem starý dom, izolácia už nie je v dobrom stave a objavil som vaše stránky a veľmi sa mi to pozdáva, v návode je uvádzané 10 cm nad podlahou. Pri rekonštrukcii som vybúral staré podlahy do hĺbky 40 cm z dôvodu podlahového kúrenia. Prvú vrstvu budem robiť štrku a kari sieť s betónom 6cm..na to príde izolácia. Injektáže by som mohol použiť nad prvou vrstvou betónu tých 10cm a alebo pred betónom priamo do základu (základ je kamene na ktorých sú tehly a hneď špatná izolácia. Ďakujem za rady. Poprípade môžem zaslať foto. Ďakujem Kazda
- Trumf Sanace s.r.o. stáří dotazu 5 rokov ago
- last active 5 rokov ago
Dobrý deň pán Schwarz.
Po zhliadnutí videí a prečítaniu rôznych článkov som z Vášho spôsobu izolácie muriva nadšený, hlavne z toho, že si ju som schopný vykonať sám. Než si AquaStop Cream objednám, prosím ešte o názor odborníka, ako to v mojej situácii najlepšie vykonať.
Potrebujem izolovať izbu od vlhkosti od spodu- pivnice, ktorá je takmer stále vlhká, čo ničomu nevadí a nemá zmysel s tým nejako bojovať, pretože bývame pri rieke a aj spodná voda nie je hlboko. Čo ale vadí, je ľahká prítomnosť plesní v izbe, najmä v zimných mesiacoch. Od projektanta mám navrhnutú výšku najmenej 80mm polystyrénu, ktorý položíme na odobratý násyp existujúcej podlahy. Ďakujem vopred za Váš názor, akú izoláciu by ste zvolil pod polystyrén a ako ju prepojiť s izoláciou muriva, aby vlhkosť nevzlínala škárou medzi polystyrénom a múrom. Lepenku nalepenú aj na stenu? V tejto výške bohužiaľ vychádza kamenný základ. Alebo nebude vadiť, keď touto škárou bude podlaha trochu „“dýchať““?
S tým súvisí aj to, že neviem, v akej výške murivo ideálne navrtávať. Schematický obrázok k situácii prikladám.
Zvonku príde po izolácii muriva nalepiť polystyrén. Prípadné informácie rád dodám.
S pozdravom a prianím zdaru!
Veverka
- Trumf Sanace s.r.o. stáří dotazu 5 rokov ago
- last active 2 mesiace ago
Dobrý deň, máme cca 100 rokov starý dom a jednu celkom dosť vlhkú miestnosť. Nie je vlhká po celom obvode, ale len na jednej strane, kde sú rôzne silné zdi. Problém je, že je táto miestnosť pod úrovňou terénu 50 cm. Odstránili sme omietky a nechali rok schnúť, ale výsledok žiadny. Budeme búrať aj existujúcu betónovú podlahu, pretože bola zle urobená izolácia. Chceme sa opýtať, či má význam použiť vašu injektáž už teraz, keď z vonku domu nie je žiadna izolácia. Ďakujem
- Trumf Sanace s.r.o. stáří dotazu 5 rokov ago
- last active 5 rokov ago