Dobrý deň pán Schwarz,
rád by som sa s Vami poradil, ak nie je v nejakej technologickej kolízii dodatočný železobetónový veniec na historickom masívnom murive z opuky na maltu hlinenú? Ide mi o dodatočnú tvarovú a priestorovú stabilizáciu zvyšku nárožného muriva z pôvodnej stodoly. Murivo má byť ponechané v extravilánu ako solitér.
Ďakujem a som s pozdravom, David Šulc.
- Trumf Sanace s.r.o. stáří dotazu 4 roky ago
- last edited 4 roky ago
- You must login to post comments
Eště raz dobrý deň pán Schwarz.
Kolíziou v mojom dotaze mám na mysli, ak môžem na korunu existujúcej kamennej steny z opuky s hlinenou maltou nabetonovať klasický žb stužujúci veniec, ktorý by som ale „“schoval do kamennej obmurovky““, aby nebol ani z jednej pohľadovej strany vidieť. Stena je torzo bývalej obvodové steny stodoly hospodárskej usadlosti a do budúcnosti by mala plniť funkciu deliacej steny medzi dvoma vonkajšími priestormi, dvorom a záhradou.
Ďakujem za Vašu radu a som s pozdravom, David Šulc.
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 4 roky ago
- You must login to post comments
Dobrý deň pán Šulc. Železobetónový veniec, ktorý chcete zhotoviť na bývalom obvodovom múre, ktorý bol spojený s ďalšími konštrukciami stodoly a bol neoddeliteľnou súčasťou budovy, je myslím nutný pre zvýšenie jej pevnosti a tým aj stability. Obloženie venca prírodným obkladom je z hľadiska estetiky tiež vhodné. Je tiež otázka, či by sa nemala zhotoviť sonda pri základe tejto steny, abyste zistil aj stav základu. Nepredpokladám, že by táto historická budova mala základy hlboko založené a už vôbec nie betónové. Pravdepodobne základová škára nebude hlboko pod povrchom a prvá vrstva základových kameňov bola voľne uložená. Možno by u tohto solitéru, či sa to takto dá nazvať, tým že už nebude mať akékoľvek stavebné previazanie s iným konštrukciami – tie proste budú alebo už sú zbúrané – ak som teda Vášmu zámeru dobre porozuměl – by bolo dobré po zhodnotení základov zhotoviť betónové stiahnutie tohto základu a tým zvýšiť stabilitu budúcej samostatnej steny. Posledné čo ma napadá je, že by bolo vhodné, povedal by som až nutné, ochrániť tento múrik pristrešením. Plechová strieška asi neprichádza vo Vašom prípade do úvahy, ale viem si predstaviť, že by sa na betónový veniec položila v miernom spáde, ale s dostatočným predsadením k zvislej rovine steny, napr. pálená krytina typu bobrovka, prejza a pod. Mám totiž obavu, že by múrik bez tohto přistrešení bol značne zamokrovaný dažďom a to by určite urýchľovalo, najmä v hornej časti múrika, jeho starnutie. Obloženie by asi začalo odpadávať ako prvé, a erózia by sa zrýchľovala. Voda by sa začala vsakovať, s časom by si našla miesta pre prietok medzi kameňmi a vencom do múrika. To by sa veľmi rýchlo prejavilo na degradácii múrika. Tiež existujú hydrofóbne nátery na povrchy betónových konštrukcií, ale aj na fasády a aj na kamenné prvky, kde napr. nie je žiadny prekryv a napr. fasádny prvok či plocha je vystavená dažďovým zrážkam a v týchto prípadoch sa potom tieto hydrofóbne nátery používajú. V 90. rokoch minulého storočia sa o tomto nátere hovorilo, najmä pri používaní na pamiatkových objektoch, ako o neviditeľnom oplechovaní. Už dlho som tento výraz nezaznamenal, ale všetko sa vyvíja, a to nielen technológie, ale aj jazyk, a to aj v stavebníctve.
S priateľským pozdravom
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 4 roky ago
- You must login to post comments