Krémová injektáž a sanácie muriva svojpomocne

Nákup po telefóne
+420 606 187 916
Poradíme Vám
+420 731 565 565
ionicons-v5-e
Internetová poradňa
otázky a odpovede
0
0

Pri veľkom daždi mi zatečie do dielne, murivo je zmiešané – žulový obklad cca15cm, vnútorná prímurovka – tehlové murivo cca 12,5 cm, podlaha cca 0,4m pod úrovňou terénu. Pri rekonštrukcii som zvonku murivo okopal, vykonal izoláciu /asi blbo/ a vykonal výmurovku plochy na uloženie dreva – žulová dlažba kocka16 na betónovom lôžku škáry betón poter, poradíte prosím? pomôže vaša krémová injektáž? S úctou Vlasák

  • Vlasák stáří dotazu 8 rokov ago
  • last edited 2 mesiace ago
  • You must to post comments
0
0
Dobrý deň pán Vlasák. Asi Vás úplne nepoteším, ale z informácií, ktoré ste mi napísali, musím konštatovať toto. To, že podlaha je dielne cca 0,4 m pod úrovňou terénu, je trochu nešťastné, ale s tým už nič nenarobíme. Trochu ma znepokojuje to zatekanie do dielne pri výdatnejších dažďoch. To je vždy horší stav, pretože sa jedná o natekanie tlakovej vody, nie problému so vzlínajúcou vlhkosťou. Zabránenie prenikaniu vzlínajúcej vlhkosti do konštrukcie stavby je vždy jednoduchšie ako natekanie vody do objektu. Akým spôsobom ste zhotovili hydroizoláciu podúrovňového muriva nepopisujete, ale možno to nemusí byť vôbec zle zhotovené a tým to nemusí byť príčina natekania vody do dielne. Odkopom a zhotovením novej zvislej vonkajšej hydroizolácie sa pod základ domu aj tak nedostanete a pokiaľ ste nezhotovili hydroizolačnú vaňu podlahy, tak aj to môže byť jeden z mnohých sa ponúkajúcich dôvodov, prečo sa pri výdatnom daždi dostáva voda do dielne. Pokiaľ ste pri rekonštrukcii nezhotovili novú hydroizoláciu podlahy, tak by pravdepodobne pomohlo pri zhotovenom odkope a následnom zhotovení novej zvislej hydroizolácie pred spätným zásypom zhotoviť drenáž pod úrovňou podlahy, tj na úrovni základovej škáry či spodnej hrany základovej dosky (tú ale asi nemáte). Pokiaľ by drenážne teleso bolo správne technologicky zhotovené (v spáde, s vhodným gravitačným odtokom-zaústením, atď., a najmä už spomínanej dostatočnej hĺbke), odvádzalo by natlakovanú vodu už pod podlahou dielne a tým by voda nemohla vnikať do objektu. Pokiaľ ide o tento problém, nie je riešením žiadna injektáž proti vzlínajúcej vlhkosti vrátane krémovej injektáže. Pravdepodobne budete musieť vykonať ešte doplňujúce sanačné práce.
S priateľským pozdravom
Jiří Schwarz – konateľ spoločnosti
TRUMF sanácia s.r.o.
  • You must to post comments
0
0
Ďakujem za radu,
s úctou Vlasák
—————————————————————————-
Ešte k môjmu problému, podlahu v dielni – tu som neizoloval, predpokladal som, že vonkajšie práce pomôžu, takže keď pozdĺž zádlažby pre drevo vykopu drenážnu ryhu pod úroveň podlahy tak 40cm do ryhy vložím husí krk, drenážnu ryhu zasypem štrkom. husí krk zaústim do odpadu, tak by mohol byť pokoj, existuje náterová izolácia pre tú podlahu, je zaujímavé, že v pivnici, ktorá je oddelená od dielne priečkou, sa nič nedeje, alebo mám v dielni vykonať natavenie sklobitu či čo vrátane pol metra na steny, ospravedlňujem sa, že tak preskakujem s myšlienkami.
  • Vlasák odpovězeno 8 rokov ago
  • last edited 2 mesiace ago
  • You must to post comments
0
0

Pokiaľ sa pustíte do odkopania obvodového muriva dielne a vo výkope zhotovíte drenáž, bolo by vhodné postupovať podľa tohto navrhovaného technologického postupu: Drenážny odvodňovací systém má tú funkciu, že odvodňuje odtečením vodu, striedajúcu sa okolo obvodového muriva z dôvodu nedostatočnej priepustnosti spodnej vrstvy podložia objektu, ktorú zapríčiňuje napríklad ílová zemina, skala alebo naopak vysoká hladina spodnej vody v miestach objektu. Pri výdatnejších dažďových zrážkach dochádza najprv k vsakovaniu do priepustnej vrstvy horniny a pri nasýtení či zarazení vsakovania zrážkovej vody už spomínanou nepriepustnou vrstvou alebo naopak vysoké spodné hladiny vody najmä pri výdatnejších zrážkach pod a okolo objektu, dochádza k akumulácii spodnej vody a tým sa ocitne. časť stavby pod úrovňou terénu doslova pod vodou a tým väčšinou dochádza najmä pri starších stavbách k natekaniu vody do objektu či silnému vlhnutiu obvodového muriva prípadne podláh.

Tento stav sa častejšie vyskytuje pri domoch s podzemnými podlažiami. Jednoducho povedané, čím je dom založený hlbšie pod úrovňou terénu, tým je vyššie uvedené riziko väčšie. Ako sa hovorí: voda si cestu nájde. Ďalšie objekty vystavené tomuto problému (striedanie vody okolo obvodového muriva) sú domy vystavané pod kopcami, kde dom vytvorí dokonalú zarážku vsakovanej povrchovej vody alebo, čo je ten najhorší prípad, kedy sa vyskytnú z rôznych dôvodov pramene pri dome. Tento výskyt prameňov sa nedá riešiť, a tak sa radšej zameriame na odvodnenie striedajúcej vody okolo domu, a to dokonalým odvodnením, tj drenážnym systémom.

Ako som už spomenul, drenážny systém neslúži ako prevetrávací systém, ale len ako odvod spodnej vody okolo základov podúrovňovej časti domu. Pokiaľ sa tam nikdy žiadna voda nenazbiera, nemá čo odtiecť. Takže v prípadoch, keď nehrozí zdvihnutie spodnej vody okolo objektu, sú vynaložené prostriedky na zhotovenie drenáže úplne zbytočné. Naopak pri domoch, pri ktorých sa vyskytuje problém s akumuláciou vody okolo domu, je zhotovenie drenážneho systému nutné! Ďalej pri domoch, pri ktorých je pravdepodobnosť nižšia, môže investor zvážiť nainvestovanie finančných prostriedkov do drenážneho systému z dôvodu, že drenážny systém bude taká poistka pred možnosťou zdvihnutia spodnej vody okolo domu, aj keď k tomu môže dôjsť len ojedinele.

K samotnému prevedeniu drenáží:

Po dostatočnom vyhĺbení výkopu (viď odkopy domov a zvislej izolácie na našom webe: http://www.sanace-injektaz-zdiva.cz ) odporúčam zhotoviť betónové lôžko v tvare žľabu, ktorý bude v miernom spáde okolo obvodovej steny. Tento žľab by mal byť zaizolovaný bitúmenovou AquaStop Bitumen kompaktným napojením na zvislú hydroizoláciu steny. Do tohto lôžka vložíme geotextíliu. Až potom vložíme drenážnu perforovanú (dierovanú) hadicu (minimálne s priemerom 110 mm) v celej dĺžke výkopu. Následne sa táto drenážna hadica obsype štrkom (frakcia 16/32 alebo 16/22) alebo odporúčaným, ale podstatne drahším kačírkom v rovnakej frakcii. Výška a šírka obsypu by mala byť minimálne 400 mm. Potom sa geotextília prehodí v hornej časti cez seba z oboch strán s dostatočným prekrytím, aby následný prípadný zásyp zeminou neznehodnotil časom priepustnosť kameniva a drenážne perforované hadice.

Posledným krokom je vhodné zaústenie drenážnej hadice na odvod vody. Je niekoľko možností, ktoré sa musia na mieste zvážiť, pretože odvod vody musí byť stále v spáde a tak nie vždy to spádovo vychádza pre napojenie do kanalizácie, av tomto prípade sa to dá riešiť napr. drenážnou nádržkou, zbernou nádržkou s odčerpávaním, trativodnou jamou, vyústením na svahu atď. Tieto drenážne nádrže a trativodné jamy musia byť však v dostatočnej vzdialenosti od objektu. Odvod vody z drenážnej hadice až k vhodnému zaústeniu musí byť spojený klasickým kanalizačným potrubím, aby nedochádzalo k vytekaniu vody už pri dome. To je na to odvod spodnej vody drenážnym systémom. Tiež sa zmieňujete o tom, že uvažujete o zhotovení hydroizolačnej vane natavením hydroizolačných pásov. To by bolo určite veľmi vhodné riešenie. Ako správne píšete, že by ste hydroizolačné pásy vytiahli až do výšky terénu (aspoň pár centimetrov vyššie) a to prípadne cez hydroizolačnú clonu v murive zhotovenú krémovou injektážou a to tesne nad úrovňou terénu. Tým by sa tieto dve izolácie, tj hydroizolačná vaňa a dodatočná hydroizolácia muriva proti vzlínajúcej vlhkosti, doplnili a ak by ste ešte zhotovili drenážne teleso, som presvedčený, že budete mať po probléme. Je to samozrejme o investíciách a tak môžete postupovať v etapách sanácie vlhkého muriva, pretože sa jednotlivé sanačné kroky dopĺňajú a jedna druhú neznehodnocuje. Rozhodne by som začal buď zhotovením drenážneho systému alebo zhotovením hydroizolačnej vane. Pokiaľ by ste ale začali zhotovením hydroizolačnej vane, bolo by vhodné najprv ale zhotoviť injektáž muriva, aby ste hydroizolačné pásy pretiahli cez už zhotovenú líniu hydroizolačnej clony proti vzlínajúcej vlhkosti zhotovenú injektážou muriva.

S priateľským pozdravom

Jiří Schwarz – konateľ spoločnosti

TRUMF sanácia s.r.o.

  • You must to post comments
Zobrazuji 3 záznamů
Váš další dotaz:
Vyplňte, prosím, nižšie uvedené kolónky aby mohol byť Vaš dotaz zaradený do našej Poradne. Váš email nebude zverejnený.
Name*
E-mail*
Obrázok
Názov súboru Veľkosť
Momentálne nie sú nahrané žiadne súbory.
Maximálny počet súborov 6, maximálna veľkosť súborov 3MB.
Podporované formáty súborov: gif jpeg jpg png

Všetky údaje, najmä texty a fotografie uvedené na týchto webových stránkach sú výtvorom a vlastníctvom spoločnosti TRUMF sanace s.r.o., predstavujú jej know-how a ako také požívajú ochranu rovnako podľa autorských predpisov upravujúcich duševné vlastníctvo.

Kontakty na našej prevádzkareň

Dvorská 1163/2, Praha – západ
252 19 Rudná u Prahy

+420 235 312 000
+420 606 187 916

TRUMF 
sanace, s.r.o. na Firmy.cz

Kontakty na sídlo spoločnosti

Blatnická 14/3, Praha 5
IČO: 24271268
IČ DPH: SK4120141938
DIČ: CZ24271268