Pozrel som Váš inštruktážny návod a nie je mi úplne jasné, v akej výške vŕtať otvory.Jedná sa o pivnicu pod chatou.Jenže v návode uvádzate, že sa vrty vykonávajú do 10cm nad terénom.Možno som to len zle pochopil, ale myslel som, že by som mal vŕtať pri podlahe sklepa.Ďakujem za odpoveď.
- Trumf Sanace s.r.o. stáří dotazu 5 rokov ago
- last edited 5 rokov ago
- You must login to post comments
Dobrý deň.
Pochopil ste to správne, ale je potrebné to ešte dovysvetliť.
Prvý príklad. Nepodpivničený dom:
Pokiaľ nie je dom, alebo jeho pôdorysna časť, podpivničená, a podlahy 1NP sú tým nad terénom, je výška línie vrtov daná výškou vnútorných podláh, tzn. že sa injektáž Systémom AquaStop Cream zhotovuje čo najbližšie k vnútorným podlahám. Obvodové murivo nepodpivničeného domu zavlhá z dôvodu dožilosti pôvodných vodorovných hydroizolácií. Výška podlahy nepodpivničeného domu je napr. 500 mm nad terénom. Mohlo by sa zdať a vlastne to aj láka, zhotoviť injektáž, tj. podrezanie muriva, vo výške nie čo najbližšie k podlahe, ale k terénu, aby sa vzlínajúcej vlhkosti zamedzilo vo výške teréna. U nepodpivničeného domu by bol ale tento postup, respektíve výška injektáže, značným pochybením. Bolo by to z dôvodu, že vznikne výškový rozdiel medzi výškou línie injektáže a výškou podlahy. Injektáž by bola zhotovená cca 450 mm pod podlahou. Je potrebné si ale uvedomiť, že pod podlahou je vlhký zásyp a zemina, ktorá je priľahlá k obvodovému murivu bez odizolovania. Tým je murivo dotované zemnou vlhkosťou nielen od základov, ale práve v tomto prípade aj z vnútorného bočného smeru a to od hĺbky základov do výšky podlahy, a tak v prípade, že by sa dodatočná hydroizolácia zhotovila čo najbližšie k terénu, dochádzalo by k tzv. premosteniu vlhkosti nad zhotovenú hydroizoláciu, a to v rozdielovej spomínanej výške. Spodnému smeru vzlínajúcej vlhkosti od základov by sa síce zamedzilo, ale bočná dotácia vlhkosti zo zeminy do muriva by pôsobila naďalej a tým by sa očakávaný výsledok nemohol dostaviť. A preto odcitujte prvú vetu tohto príkladového modelu nepodpivničeného domu: Pokiaľ nie je dom, alebo jeho pôdorysna časť, podpivničený/podpivničená a podlahy 1NP sú tým nad terénom, je výška línie vrtov daná výškou vnútorných podláh, tzn. že sa injektáž Systémom AquaStop Cream zhotovuje čo najbližšie k vnútorným podlahám.
Druhý príklad. Podpivničený dom:
Zhotoviteľ sa rozhodol dorobiť vodorovnú hydroizoláciu v obvodovom murive a to v miestach podpivničenej časti pôdorysu domu. Podpodlahové murivo ale nie je predmetom riešenia sanácie a tak sa zhotoviteľ zameria na zamedzenie vzlínajúcej vlhkosti v miestach nadzemnej časti obvodového muriva. V tomto prípade je naopak vhodné zhotoviť výšku línie injektáže AquaStop Cream čo najbližšie k terénu a nie k podlahe 1NP. Je to výhodnejšie z dôvodu, že sa zamedzí vzlínajúcej vlhkosti už u terénu. V tomto prípade totiž nemôže dochádzať k premosteniu vlhkosti tak, ako v prvom príklade, a to z jednoduchého dôvodu, že zo žiadnej strany v tejto výške muriva nie je zemina. Keby sa injektáž v tomto prípade vykonala pri podlahe 1NP, ktorá je napr. tiež 500 mm nad terénom, nebolo by to zásadné pochybenie, ale vlhkosti by sa zamedzilo o tých 500 mm vyššie, čo by bola v tomto prípade škoda.
Tretí príklad. Podpivničený dom:
Dom je v miestach sanácie podpivničený. Zhotoviteľ chce ale zamedziť vzlínajúcej vlhkosti už pri podlahe suterénnej miestnosti. V tomto prípade sa zhotoví injektáž čo najbližšie podlahe suterénnych miestností. Vzlínajúca vlhkosť, ktorá pôsobí zo základov, bude prerušená. Ale v tomto prípade je naopak neodizolovaná priľahlá zemina z vonkajšej strany obvodového muriva a to už od základov do výšky terénu. A tak v tomto prípade je nutné zhotoviť odkopom novú zvislú vonkajšiu hydroizoláciu a to opäť od výšky terénu s cca 100 mm výškovým presahom až do hĺbky najlepšie základovej škáry. Potom budú oba dva smery dotácie vlhkosti do podúrovňového muriva prerušené a obe hydroizolácie sa budú dopĺňať a tým murivo vyschne už od podlahy suterénnej miestnosti. Samozrejme, nie vždy sa dá ale obvodové podpodlahové murivo odkopať a zhotoviť zvislú izoláciu pre zamedzenie infiltrácie vlhkosti zo zeminy, tj. z bočného smeru a tak injektáž pri podlahe suterénu síce zamedzí vzlínajúcej vlhkosti od základov, ale bez zvislej vonkajšej izolácie murivo veľmi pravdepodobne bude neustále zavlhnuté. Dochádza opäť k premosteniu vlhkosti, ale z vonkajšej strany stavebného dielca. Injektáž, dodatočná hydroizolácia pri podlahe suterénnych priestor, môže síce čiastočne znížiť percentuálnu vlhkosť v murive, ale bez funkčnej vonkajšej zvislej hydroizolácie podúrovňového muriva murivo nevyschne. Ale aj v tomto prípade sú možné sanačné riešenia, ale to je už ďalšia kapitola.
Záver: Tieto výšky pre zhotovenie dodatočnej vodorovnej izolácie v murive platia pre všetky technológie, ktoré sa používajú pre zamedzenie vzlínajúcej vlhkosti.
V prípade nejasností mi môžete zavolať na poradenskú linku, ktorú tiež prevádzkujem a to na čísle +420 731 565 565
S priateľským pozdravom
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 5 rokov ago
- last edited 5 rokov ago
- You must login to post comments