Dobrý deň, máme takmer 100 rokov starú chalupu s malou pivnicou pod jednou miestnosťou. Do pivnice vedú dvoje murované schody, každé z jednej strany steny, za ktorou je ílovitý svah. Izoláciu stien vykonával kedysi dávno pôvodný staviteľ a z doterajších skúseností pochybujem, že bola vykonaná kvalitne. Pivnica bola vždy prevlhnutá a nevyužívaná, v jednom rohu mal malú nádrž, do ktorej sa kedysi chytala stekajúca voda a čerpadlom sa vyvádzala von. K nádrži viedlo niekoľko zvodných drážok, pri jedných schodoch boli tesne nad zemou vyvŕtané otvory, ktorými vychádzala voda a tiekla drážkami do nádrže. Tie už ale roky neboli k ničomu, pretože jímka už nebola najmenej 10 – 15 rokov zaplavená vodou a čerpadlo bolo zbytočné. Predvlani som urobila sanačnú omietku, štuku i náter stien, obložila strop polystyrénom, pôvodnú nerovnú tehlovú podlahu som prekryla hydroizolačnou stierkou a zlikvidovala aj nádržku. Krátko pred Vianocami boli väčšie dažde a dierami v stene sa do pivnice dostala voda, ktorá nemala kadiaľ odísť (áno, viem, že by sa hodila práve tá nádrž). Po vysušení podlahy bola pivnica v poriadku. Minulý týždeň, po väčších dažďoch, sa opäť otvory v stene „prebudili“ a začali prepúšťať vodu. V hobymarkete mi poradili vodotesnú penu na studne, ale tá správne nechytila, voda totiž pretekala ďalej. Navyše sa na úrovni jedného schodu a tesne pri päte druhých schodov objavili malé pramienky vody. Pomohla by injektáž muriva tesne nad úrovňou podlahy pivnice a pozdĺž jednotlivých schodov oboch schodísk? Obávam sa totiž odkopávania celého múru a vkladania nopovej fólie (tá v dobe stavby chalupy určite nebola, max. niečo ako IPA). Bohužiaľ sa mi nedarí priložiť foto priesakov a nákres pivnice.
- Trumf Sanace s.r.o. stáří dotazu 9 mesiacov ago
- last edited 4 mesiace ago
- You must login to post comments
Dobrý deň,
toto je klasický prípad starých domov, ktoré mali jednu pivnicu k potrebám bežného života. Dnes zemiaky a jablká kúpite v supermarkete aj na jar, máme doma chladničku, „dokonalé“ éčka v potravinách a pod. Tým tieto pivnice bývajú už menej užitočné. Niekedy je to skôr už len komplikácia. Tieto pivnice bývajú bez hydroizolácií, prípadne s už dávno dožilými, sú najnižšími miestnosťami stavby, a tak sťahujú okolitú vodu ako prvú a obvykle ako jedinú. Dlhodobo sa znížili úhrny zrážok, ale v poslednej dobe sa zdá, že sa zase vracia od prírody dostatočný prídel vody späť, a tak dúfam, že toto bude ale vyvážené. Avšak, to všetko viete a otázka je jasná. Áno, nádrž s prečerpávaním vody bola naozaj neuvážene zrušená, ale úplne chápem Vaše počínanie. Komplexné odizolovanie tejto pivnice by bolo veľmi náročné, a tým samozrejme nákladné, ale úplné vysušenie tohto priestoru asi úplne nepožadujete, respektíve nie za cenu značných nákladov, ktorým sa pri kompletnom odvlhčení nedá „utiecť“. Na uskladnenie jabĺk je to skvelé prostredie a to nemyslím akokoľvek ironicky. Popisujete, že Vás trápi natekajúca voda v pramienkoch, ktorá vyteká v lokálnych, a tým viditeľných miestach zo steny. Tento problém sa dá riešiť veľmi spoľahlivou metódou, a to polyuretánovou injektážou. Vložím Vám link na túto zaujímavú metódu, ktorá je vysoko spoľahlivá na zamedzenie a zatesnenie konštrukcie proti prietoku tečúcej vody, čo je Váš prípad. Podľa popisu Vášho problému by to mohlo byť jedno z možných a relatívne jednoduchých riešení. Tu je odkaz na spomínanú metódu: https://www.injektaz-zdiva-svepomoci.cz/polyuretanova-injektaz/
Áno, je veľa možností, ako Váš problém komplexne vyriešiť, ale komplexná sanácia Vašej pivnice je už vysoko sofistikovaná problematika, ktorá sa nedá riešiť touto formou poradenstva. V komplexných návrhoch riešenia tejto starej pivnice by sa museli brať do úvahy aj izolácie podláh, možno s navrhnutím novej skladby podlahy, vytvorenie nových zvislých hydroizolácií všetkých stien odkopaním a s prípadným oddrenážovaním, tj u stien prístupných, zhotovenie bezvýkopovej vonkajšej zvislej hydroizolácie u stien neprístupných ( pod domom), a to napr. touto metódou: https://www.injektaz-zdiva-svepomoci.cz/gelova-injektaz/, zhotovenie nových omietok, možno spoľahlivého a účinnejšieho odvetrávania atď…. A to som nevymenoval zďaleka všetky možnosti sanácie, ale aj ich kombinácie, ktoré by museli byť vykonané v prípade tejto pivnice. Je totiž značný rozdiel v rozsahu a náročnosti prác na odvlhčení muriva chemickou, alebo mechanickou podrezávkou, kde je murivo zamokrované „iba“ vzlínajúcou vlhkosťou od základov, a odvlhčovať miestnosť, ktorá je pod úrovňou terénu, kde zemná vlhkosť pôsobí zo všetkých strán, a dokonca pôsobí aj tlaková voda na jeho konštrukcie. Iste mi rozumiete. V prípade, že by ste sa rozhodli pre polyuretánovú injektáž na zastavenie vtekajúcej vody, môžete zavolať na tel. číslo môjho syna (731 565 565), ktorý by Vám odporučil firmu, ktorá má s touto metódou značné skúsenosti.
S priateľským pozdravom
Jiří Schwarz
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 4 mesiace ago
- You must login to post comments
Veľmi ďakujem za odpoveď aj čas, ktorý ste môjmu problému venovali, o pene určite pouvažujem. Zatiaľ počas víkendu pristúpim k najjednoduchšiemu a najrýchlejšiemu riešeniu – obnove nádrže a inštalácii nového čerpadla. Nebola veľmi veľká, zhruba kocka o veľkosti 40x40x40 cm. Bude mi to poučením do budúcnosti. Ako ďalší krok potom bude nasledovať polyuretán. Vždy si myslím, že sme na chalupe už všetko pochytili a zaistili, tak ma niečo vyvedie z omylu.
Prajem krásny zvyšok dňa.
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 4 mesiace ago
- You must login to post comments