Dobrý deň,
kúpili sme starší murovaný domček, po odkrytí lina sme zistili, že v jednej izbe je nivelačka veľmi plesnivá av ďalších izbách sem tam v rohu. Nakoniec som sa rozhodol vykopať pôvodné podlahy na -30cm. Skladba bola klasika, akási vrstva betónu bez siete a potom už iba navážka. V stenách je síce nejaká hydroizolácia (semtam fólia a semtam strúchnivelej čiernej čosi) a je tu viditeľný rozdiel vlhkosti proti tehlám ktoré boli v navážke a ktoré nad podlahou, ale neviem čo teraz urobiť. Steny sa nezdajú byť navlhnuté ale podlaha, ako som už písal bola.
Plán je taký, že chceme urobiť betónovú dosku so sieťou a na nej ipu. skladbu polystirénu, podlahové kúrenie a na to vrchnú vrstvu betónu. Neviem teraz, či má význam injektovať murivo.
Môžete mi prosím napísať váš názor?
Ďakujem
Joska
- Trumf Sanace s.r.o. stáří dotazu 5 rokov ago
- last edited 3 mesiace ago
- You must login to post comments
Dobrý deň!
Vopred by som Vám rád poďakoval za vyčerpávajúcu odpoveď na moju otázku. Teraz nastala doba kedy máme vybetónovaný základný betón so sieťou a pristupujem k lepeniu asfaltovej hydroizolácie. Bohužiaľ zrejme nebude možné vŕtať tehlu pod existujúcou vodorovnou isiláciou, to už by som sa dostal pod okolitý terén. Izolácia navyše nie je úplne všade v rovnakej výške, niekde je pod „nulovou“ výškou podlahy a niekde je viac-menej zároveň. K tomu čo ste mi mi popísal som tak nejako došiel sedliackym rozumom a je pravda, že kedy inokedy by som to mal urobiť. Teoreticky to môžem urobiť neskôr zvonku, než sa pustím do zateplenia, na to je ešte čas. Avšak, pokiaľ teda urobím injektáž zvnútra do škáry nad izoláciou a budem robiť vaňu z ipy, tak ju mám natiahnuť až nad vrt? Predpokladám, že tým asi nič nepokazím. Ešte ma zaujíma popísané zvlhčenie muriva vrtom, napadá ma že by som to urobil hadicou, teda zakaždým nastriekal vodu dovnútra. Ako mám postupovať? urobiť to jeden deň treba ráno, potom za pár hodín znova? alebo až na druhý deň? Za ako dlho po takom zvlhčení môžem injektovať?
Veľmi ďakujem za odpoveď.
S pozdravom
Adam Joska
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 5 rokov ago
- last edited 2 mesiace ago
- You must login to post comments
Dobrý deň pán Joska. Hydroizolačnú vaňu by ste mali vytiahnuť cca 50 – 100 mm nad zhotovenú líniu injektáže, aby sa tieto dve hydroizolácie dopĺňali. Takže áno, hydroizolačnú vaňu vytiahnuť nad injektáž o nejaký ten centimeter nad jej líniu. Čo sa týka prevlhčenia vrtov pred samotnou injektážou. Nepredstavujte si nejakú vodnú injektáž. Nám postačí naozaj si zvýšiť percentuálnu vlhkosť iba v línii vrtov a povedzme tehlové rady pod škárou, kde budeme robiť injektáž. Ale možnosť prevlhčenia vrtov hadicou má naozaj hneď dve výhody. Tým, že vrt je vodorovný a koniec vrtu je uzavretý pokrátením, voda tečie do zadnej časti vrtu, tam sa spätným tlakom otočí a väčšinové množstvo vody vytečie von. Tým sa nám veľmi účinne vrty doslova vypláchnu od zvyškového odvŕtaného materiálu a vrty sú vyčistené ešte lepšie, než stlačeným vzduchom. Druhá výhoda je samozrejme tá, o ktorú nám ide tiež, tj zvýšenie vlhkosti v línii injektáže. A tak postup prepláchnutia vrtov je tento: postačí na jednu, dve sekundy pridržať hadicu s tečúcou vodou pri ústí vrtu. Voda tečie tam a späť, ale predsa len nejaké množstvo vody sa stačí do škáry, ale aj tehlové šáry najmä pod škárou, vsiaknuť. Postupujete týmto spôsobom od jedného vrtu k druhému. Až každý vrt takto vypláchnete, môžete ešte raz tento proces ihneď zopakovať. Od prvého vrtu k tomu poslednému už nejaká tá minúta uplynie a to nám postačí. Taký môj neodborný terminus technicus: týmto spôsobom murivo nepremokríte, pretože horný limit percentuálnej vlhkosti pre Systém AquaStop Cream nie je. Takže v prípade, že sa jedná o murivo s malou percentuálnou vlhkosťou, pretože ako popisujete, injektáž budete zhotovovať nad existujúcou izoláciou, ktorá nemusí byť úplne nefunkčná, dvakrát takto vrty krátkodobo prepláchnuté vodou bude istota zvýšenia vlhkosti v mieste injektáže. Tento proces je samozrejme veľmi rýchly. Potom postačí počkať max. jednu hodinu, aby sa vsiaknutá voda úplne infiltrovala do muriva a maltovej škáry a následne po uvedenej približnej pauze môžete už začať plniť vrty injektážnym koncentrátom, injektážnym krémom AquaStop Cream. Injektážny krém sa dokáže šíriť v suchom murive tiež, ale dobeh aktívnych látok je obmedzený. Preto to prevlhčenie v prípade, povedzme, pri skoro suchom murive. Týmto spôsobom nemôžete nič pokaziť, napr. znížiť účinnosť, životnosť atď., je to presne naopak.
S priateľským pozdravom
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 5 rokov ago
- last edited 2 mesiace ago
- You must login to post comments
Ďakujem za vašu odpoveď.
Ešte by ma zaujímala jedna vec. V dome sa nebýva ani nekúri. Je tam pomerne chladno. Do akej najnižšej teploty je možné aplikovať injektážny krém, tak aby som neznížil jeho účinnosť?
Mal by som ešte jednu otázku, v dome je pivnica a sú tu pomerne vyosoko spodnej vody. Takže v pivnici je nádrž a podlaha je vyspádovaná do nej. Mám tam auutomatické čerpadlo, ktoré spustí skôr ako by voda pretiekla nádrž. Ale samozrejme betónová podlaha je stále mokrá aj tak a o stenách ani nehovorím. Mňa ani tak nevadí, že je v pivnici nádrž s čerpadlom, ale rád by som tú pivnicu využíval na skladovanie napríklad zemiakov atď., takže by som ho rád mal v nejakom rozumnom stave. Do pivnice vedie komín, ktorý už nebude využívaný, takže bude fungovať, ako vetranie a na druhej strane bude vetracia rúrka von, takže by tu mal byť prievanček. Omietky sú KO, tie omlátim, ale neviem teda čo s tým ďalej. Tehly pokojne môžem očistiť naipregnovať aby neprášili a nechať ich priznané. Mohli by ste mi prosím poradiť čo s tým? Má zmysel injektovať v pivnici? Predsa len celá stena musí byť vystavená nielen spodnej vlhkosti, ale aj tej zo strany.
Ďakujem
Joska
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 5 rokov ago
- last edited 2 mesiace ago
- You must login to post comments
Dobrý deň pán Josko. Pre aplikáciu Systému AquaStop Cream nie je určujúca ani tak okolitá najmä vonkajšia teplota, ale teplota v murive. A tá býva často iná. V zimnom období je teplota v murive vyššia, tiež môže byť obvodové murivo, o ktorom je určite reč, čiastočne vyhrievané temperovaním, v letnom období môže byť naopak teplota v murive nižšia, samozrejme všetko vo všeobecnej rovine. Injektážny krém nie je tak náchylný na premrznutie a tým na jeho znehodnotenie, (topánok tuhnutia (zmrnutie) je oveľa nižší ako je bod tuhnutia napr. vody, ktorá má bod tuhnutia, ako je všeobecne známe O ° C), ale problém je trochu inde. V momente, keď murivo začne premŕzať, čo ale nezačne premŕzať pri teplotách, ktorým sú v nočných hodinách mierne pod bodom mrazu a cez deň sú teploty nad bodom mrazu, ale pri dlhších a väčších teplotách pod bodom mrazu. V momente premŕzajúceho muriva (väčšinou murivo začne premŕzať od vonkajšej strany) voda-vlhkosť v póroch a kapilárach sa začne meniť na kryštáliky ľadu a tým vzniká zábrana na dispergáciu injektážneho krému. Všetko je ešte oveľa zložitejšie, ale myslím, že tento výklad je dostačujúci. Jednoducho povedané, murivo v momente injektáže, ale aj následného dňoch a niekedy aj týždňoch nasycovania aktívnymi látkami injektážneho krému by nemalo začať premŕzať. K tej druhej otázke. Podľa Vášho zámeru využitia a popisu prác si myslím, že je to rozumné av podstate s Vaším návrhom prác súhlasím. Injektáž vo Vašom prípade rozsahu prác sanácie pivničného priestoru mi pripadá zbytočná. Pri podlahe obvodového muriva bez zvislej hydroizolácie rozhodne.
S priateľským pozdravom
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 5 rokov ago
- last edited 2 mesiace ago
- You must login to post comments