Dobrý deň,
obraciam sa na Vás s otázkou ohľadom vlhkej steny. Jedná sa o prístavbu k chalupe, keď jeden múr je pod úrovňou terénu. Steny sú z betónu. Doteraz tam bola kúpeľňa, ktorú potrebujeme zrekonštruovať. Omietka na stene drží, pleseň nepozorujeme. Vlhkosť múru je 7% (merané odvŕtaním muriva a zmeraním obsahu vody v laboratóriu). Zvislá vonkajšia izolácia (asi) chýba, je tam betónový chodníček a pod ním veľké kamene, zrejme až k samotným základom, cca 1,5 m dole. Odkopanie je teda asi tá posledná možnosť, ktorú by sme zvolili.
Dala by sa urobiť izolácia proti vlhkosti iba zvnútra pomocou Aquastop Bitumen 2K? A ďalej potom treba sanačnú omietku? Zároveň budeme robiť novú podlahu, kde s vodorovnou izoláciou už počítame. Ide o rekreačný objekt, ktorý budeme využívať skutočne len v sezóne, nie na trvalé bývanie.
Vopred veľmi ďakujem za Vašu radu.
S pozdravom
Kužeľová
- Trumf Sanace s.r.o. stáří dotazu 2 mesiace ago
- last edited 2 mesiace ago
- You must login to post comments
Dobrý deň, pani Kuželová,
nameraná vlhkosť je už značne zvýšená, nachádza sa tesne pod hodnotami, ktoré sú už vysoké. Znamená to, že murivo je už nadlimitne vlhké. V niektorých bodoch Vášho dotazu nemám úplne jasno, napr. pri tejto vete: Zároveň budeme robiť novú podlahu, kde s vodorovnou izoláciou už počítame. Predpokladám, že touto vetou sa myslelo, že pri rekonštrukcii podlahy urobíte vodorovnú hydroizoláciu podlahy, nie vodorovnú izoláciu stien. Pokiaľ je to tak, je to samozrejme v poriadku. V novej skladbe podlahy by mohla byť aj tepelná izolácia a pod. V predchádzajúcich vetách píšete, že jeden múr prístavby sa nachádza pod úrovňou terénu. Predpokladám teda, že podlaha tejto miestnosti je na jednej strane z dôvodu svahovitého terénu už pod jeho úrovňou, a teda aj jeden obvodový múr sa tiež pod úrovňou terénu čiastočne nachádza.
Pokiaľ by ste tento výškový rozdiel chceli vyriešiť z vnútornej strany stierkovou hydroizoláciou, je to možné. Pri rekonštrukcii podlahy by ste na túto vnútornú zvislú hydroizoláciu napojili vodorovnú hydroizoláciu podlahy a vznikla by klasická hydroizolačná vaňa s vytiahnutím do výšky terénu. Pokiaľ podlaha v dobe realizácie sanácie stien nebude predmetom rekonštrukcie, nechali by ste zvislú hydroizoláciu od existujúcej podlahy do výšky cca 50 – 60 mm nezaomietanú, aby ste sa pri rekonštrukcii podlahy na ňu bez búracích prác bezproblémovo napojili s izoláciou novej podlahy. Samozrejme by bolo výhodnejšie, keby ste tieto práce robili súčasne.
K ďalšej otázke: Na zvislú hydroizoláciu nie je potrebné nahadzovať sanačnú omietku, pretože podklad pod sanačnou omietkou bude nepriedušný, a tak sanačná omietka v tomto prípade nemá čo odvetrávať. Omietka AquaSan Porosity je síce tiež určená na vlhké murivo, je vysoko priedušná, takže by sa mohlo zdať, že je tiež zbytočná, ale má oproti bežným omietkam tú výnimočnú vlastnosť, že pri vysychaní nepraská, a to ani na nesavom podklade, je prevzdušnením odľahčená a náklady na jej namiešanie sú nízke. Dlhodobo mám odpozorované, že bežné omietky na tejto bitúmenovej hydroizolácii, ale aj na asfaltových pásoch značne svojím vysychaním, a teda zmršťovaním vypraskávajú, našťastie nie čo k podkladu, ale v plochách. Asfaltové pásy sa ešte ku všetkému horšie omietajú, pretože ich povrch je hladký a povrch sa zvrásniť nedá. Platí však, že pri zhotovení druhej štukovej vrstvy sa tieto značné praskliny v omietke zakryjú. Posledné, čo by som ešte podotkol, pokiaľ som Vám však správne porozumel, bolo by dobré v mieste výšky terénu urobiť chemickú či mechanickú podrezávku, aby sa vlhkosť nezvyšovala nad úroveň terénu. To by znamenalo, že injektážne línie, či rez s vložením hydroizolácie by boli prekryté zvislou bitúmenovou hydroizoláciou cca 50 mm nad túto podrezávku. Keby ste sa chceli ešte na niečo spýtať, doplňujúcu otázku môžete vložiť k Vášmu predchádzajúcemu dotazu bez akéhokoľvek prihlásenia.
S priateľským pozdravom
Jiří Schwarz
Ukážka zvislej hydroizolácie muriva pod úrovňou terénu, kde pred natiahnutím hydroizolácie na stenu, bola vykonaná líniová injektáž Systémom AquaStop Cream v miestach kopírujúcich terén. Injektáž bola vykonaná nielen vodorovne, tj tesne nad terénom, ale aj v naklonenej rovine, kedy naklonená injektážna línia kopíruje náklon svahu.
Ukážka povrchu bitúmenovej hydroizolácie pre ľahšie omietanie.
Omietka AquaSan Porosity na tomto povrchu neodpadáva a nepraská.
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 2 mesiace ago
- last edited 2 mesiace ago
- You must login to post comments
Dobrý deň,
veľmi ďakujem za rýchlu odpoveď a rady.
Len ma ešte zaujíma, máte skúsenosti so životnosťou takého múru, kedy múr zostáva permanentne vlhký, iba sa zvnútra hydroizoláciou „uzavrie“? Predpokladám, že by to nemalo ničomu vadiť, betónové chodníky vonku sú tiež vystavené vode a držia…..
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 2 mesiace ago
- You must login to post comments
Záleží aký materiál bol použitý pri výstavbe, najmä pri jej zakladaní. Ale vo Vašom prípade sa naozaj nemusíme „báť“ o životnosť betónového múru, hoci bude permanentne vlhká. Už základy všetkých stavieb sú trvalo vo vlhkom prostredí a až prvá vodorovná, a pri podpivničených častiach objektov, aj zvislá hydroizolácia oddeľuje spodnú konštrukciu od pôsobenia zemnej vlhkosti či tlakovej vody. Je však vždy výhodnejšie zvislé konštrukcie pod úrovňou terénu izolovať z vonkajšej strany, ale keď to niekedy z rôznych dôvodov nejde. A potom sa izoluje murivo pod úrovňou terénu aj z vnútornej strany. Pokiaľ na túto konštrukciu pôsobí „iba“ zemná vlhkosť, sú tieto metódy v drvivej väčšine prípadov, v závislosti na kvalite použitej hydroizolácie a samozrejme na prevedení, dlhodobo funkčné a to v riadku niekoľkých desaťročí. K tej poslednej vete, áno vo všeobecnosti možno s týmto názorom súhlasiť.
S priateľským pozdravom
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 2 mesiace ago
- You must login to post comments