Dobrý deň,
potreboval by som poradiť, či Vami ponúkaná injektáž je vhodná na izoláciu steny pivnice, ktorá je zo skál a vyplnená murivom a permanentne vlhne, hlavne keď sú dažde. Budova bola postavená v roku 1894. Posielam fotky múrov pivnice s označením pivnica.
Tak isto máme problém s vodou v inej našej nehnuteľnosti, ktorá nie je podpivničená, ale vlhnú jej múry. Foto s označením dom.
Neviem posúdiť či v oboch prípadoch ide o vzlínanú vodu, alebo sa voda do múrov dostáva z okolia.
- Štefan Hajdú stáří dotazu 4 roky ago
- last edited 4 roky ago
- You must login to post comments
Dobrý deň. V pivnici je chemická podrezávka muriva v miestach podlahy veľmi neistá a toto je platné aj pre mechanickú podrezávku, keďže nie je vylúčené, dokonca by som povedal, že je to skoro isté, podľa Vášho popisu stavu, veku budovy a fotodokumentácie, že obvodové murivo zavlhá z dvoch smerov a to od základu, tj klasickým fyzikálnym priebehom, kapilárne vzlínajúcej vlhkosťou, ktorá sa do muriva dostáva zo zemnej vlhkosti a tým pôsobí odspodu, avšak zároveň dochádza aj k prenosu vlhkosti z bočného smeru, tj. zo zeminy do zvislo neodizolovaného podúrovňového obvodového muriva a to v celej výške zvislej plochy, tj od základu až do výšky terénu, ale asi väčšou intenzitou v spodnej časti stavby. Naopak je veľmi nepravdepodobné, že by murivo v pivnici, kde nie je predpokladám zvislá hydroizolácia, bolo dotované vlhkosťou iba od základu. Preto tá obava, že po vykonanej injektáži pri podlahe pivnice by dochádzalo k premosteniu vlhkosti nad injektážnu líniu a očakávaný výsledok by sa nemohol dostaviť. U nepodpivničeného pôdorysu domu je situácia pre sanáciu vlhkého muriva ďaleko jednoduchšia. Je potrebné zhotoviť dodatočnú hydroizoláciu v priečnom reze muriva tesne nad podlahou, za predpokladu, že vonkajší terén/pochôdzna plocha sa nachádza výškovo už pod podlahou 1. NP. Podľa fotodokumentácie sú omietky značne znehodnotené dlhodobým pôsobením vlhkosti. Tieto nenávratne znehodnotené omietky by mali byť odstránené s dostatočným presahom, cca 500 mm nad horným viditeľným okrajom poškodenia. Po vykonanej injektáži muriva AquaStop Cream, podľa odporúčaného technologického postupu, môžete po dvojtýždennej technologickej pauze zahájiť omietacie práce. Mala by sa použiť sanačná omietka, ktorá by mala byť systémovo použitá na zaomietanie plôch odstránených pôvodných poškodených omietok. Po zavädnutí sanačnej omietky (nie je dobré nechať povrch preschnúť) sa nanesie sanačný štuk a tieto murárske práce sa dokončujú maľbou vhodnou pre sanačné omietky, tj. farbou s nízkym difúznym odporom.
S priateľským pozdravom
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 4 roky ago
- last edited 4 roky ago
- You must login to post comments