Dobrý deň,
radi by sme sa s Vami poradili. Vopred ďakujeme za ochotu a Váš čas!
Pred dvoma a pol rokmi sme postavili novostavbu, ktorá je umiestnená pod cca dvojmetrovým svahom pozdĺž celej dĺžky domu, v ktorom sú zasadené záhony (viď foto). Dom celkovo je v miernom svahu, tento rok na jar sme ešte obvod domu vysadili rastlinami, od domu ich delí NOPová fólia.
Minulý rok na jeseň prvýkrát, tento rok cca pred mesiacom druhýkrát sme likvidovali pleseň, ktorá sa nám objavila v prostrednej časti domu na vnútorných stenách – v spálni (opäť foto), predsieni a chodbe (foto).
Absolútne netušíme, ako je to možné a čo je príčinou. Dom nám staval otecka, ktorého považujeme za znalého as ktorým bol pre istotu spolu s projektantkou aj prejsť ešte raz celý postup (vrátane zrealizovania hydroilizácie – podľa informácií všetko dodržané ako malo byť). Vykurujeme elektrokotlom – podlahové kúrenie na vodu.
Zaujímavé a práve na riešenie je, že vlhkosť a pleseň sa tvoria iba v prostrednej časti domu – vnútorných stenách, na obvodových absolútne nikde nič po celom dome.
Dokážete nám s týmto, prosím, poradiť alebo nás aspoň nasmerovať, čo môžeme pre vyriešenie urobiť?
Veľmi ďakujem.
S priateľským pozdravom
Hradil
- Trumf Sanace s.r.o. stáří dotazu 3 mesiace ago
- You must login to post comments
Dobrý deň, pán Hradil,
občas musím poskytovať „nepopulárne“ rady a myšlienky.
Vo Vašom prípade som takmer presvedčený, že sa bude jednať o drobný, ale trvalý únik vody z rozvodov vody, odpadov alebo zatekaním vody napr. pod vaničku pri sprchovacom kúte alebo vani. Pokiaľ sa v blízkosti nachádza kúpeľňa či kuchynská linka, treba o to dôkladnejšie vykonať revíziu týchto možných zdrojov. Moje podozrenie vychádza z informácií v dotaze, kde popisujete, že dom vlhne iba v stredovej časti a obvodové múry sú suché. Obvykle to býva opačne. Ale moje podozrenie vychádza iba z pravdepodobnosti, pretože nebýva nič absolútne. Hlavným dôvodom môjho podozrenia je Vami priložená fotografia, ktorá je druhá v poradí. Mapa je ostro zaohraničená a je veľmi intenzívna. Takto sa obvykle zemná vlhkosť, ktorá vzlína cez poškodenú vodorovnú hydroizoláciu kapilárnym systémom muriva na povrchu omietok, neprejavuje. Ale berte moje tvrdenia iba ako prvé vodítko pre ďalšie zisťovanie. Pokiaľ by ste všetko vylúčili, potom by sa murivo samozrejme dalo dodatočne izolovať proti zemnej vlhkosti napr. naším systémom krémovej injektáže, ale až po vylúčení všetkých iných možných príčin.
S priateľským pozdravom
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 3 mesiace ago
- You must login to post comments