Dobrý deň,
rád by som sa spýtal na radu v nasledujúcej situácii: Múr, o ktorý ide, je tehlový, 45 cm, podrezaný, ale počas tohtoročnej jesene silne zvlhol od podlahy a začal sa na nej tvoriť pleseň. Miestnosť je mierne nad terénom a z vonkajšej strany zateplená 12 cm polystyrénom, ktorý je pretiahnutý asi 40 cm pod úroveň podlahy a teda aj podrezávky. Nopová fólia zvonku nie je. Samotná podlaha je betónová a hydroizolácia je zrejme v poriadku, pretože pod linoleom žiadna znateľná vlhkosť nie je. K stene boli prisunuté postele a pod nimi úložné boxy, čo nepochybne obmedzilo cirkuláciu vzduchu. Vlhkosť končila na úrovni matracov. Vzhľadom na to ma napádajú dve možnosti, odkiaľ sa vlhkosť mohla objaviť:
Prvá možnosť je zrážanie vzdušnej vlhkosti, ku ktorému v priestore za nábytkom typicky dochádza. Proti však hovorí solídne zateplenie, vonkajšie teploty nad nulou a nameraná relatívna vlhkosť 60% pri cca 20 °C. Zodpovedajúci rosný bod je podľa wikipédie pre tieto hodnoty 12 °C, čo nepredpokladám že sa mohlo stať. Navyše pri minulých zimách k vlhnutiu nedochádzalo, minimálne zďaleka nie takému ako tento rok, pretože sme si nič nevšimli.
Druhý variant je vzlínanie nejakou škárou v podrezaní – špeciálne podozrievam miesto kde je polystyrén nalepený cez škáru podrezávky. V tomto prípade by na vine mohlo byť mimoriadne daždivé počasie v septembri a na začiatku októbra. Predstavujem si, že za normálnych podmienok múr stíha vysychať, ale teraz bolo vody jednoducho veľa a za posteľami sa začal hromadiť.
Ako riešenie by som rád použil váš injektážny gél, na uistenie, že žiadna vlhkosť odspodu skutočne neprenikne. Pripadá mi to zmysluplné, ale neváhajte mi oponovať. Kde však skutočne tápem je prípadná úprava omietok. V tomto ma napadajú hneď štyri alternatívy a budem veľmi rád pokiaľ mi poviete váš náhľad na vec.
– Sanačná omietka – umožní stene lepšie dýchať, ale kvôli nábytku mi to nepripadá ako príliš zmysluplné.
– Termoizolačná omietka – Pomohla by proti prechladnutiu a tým pádom kondenzácii vodných pár.
– Izolácia + perlinka – Možno dosiahnuť výrazne lepšie izolačné vlastnosti oproti omietke, ale dôjde k uzavretiu omietky pre vlhkosť.
– Nič – steny sú v dobrej kondícii a z mechanického hľadiska by opravu nepotrebovali. Možno by stačilo počkať, či nepostačí injektáž.
Ďakujem za váš čas a budem rád za akýkoľvek názor. Pevne dúfam, že vaše sanačné materiály pomôžu.
S pozdravom, AJ
PS: Pokúšal som sa nahrať fotografiu (jpg 1,1 MB a potom png 818 kB), ale nepodarilo sa, len v pravo hore obrazovky bola malá ceduľka s nápisom „Forbidden“. Neviete prečo sa to mohlo stať?
- Trumf Sanace s.r.o. stáří dotazu 2 roky ago
- last edited 3 mesiace ago
- You must login to post comments
Dobrý deň,
s Vašimi postrehmi a úvahami plne súhlasím. Vaše predpoklady aj úvahy sú správne. Jedna informácia ma ale trochu mätie, alebo skôr nie je zrejmá výška podrezávky. A preto Vás prosím o doplňujúcu informáciu. Je to z dôvodu tejto časti vety: „…z vonkajšej strany zateplená 12 cm polystyrénom, ktorý je pretiahnutý asi 40 cm pod úroveň podlahy a teda aj podrezávky. Nopová fólia zvonku nie je“.
A preto táto má otázka na Vás. Podrezávka muriva je oproti terénu v akej výške? Odpoveď na môj dotaz mi pošlite opätovným prihlásením na svoju otázku. S tou fotografiou neviem, prečo sa to mohlo stať, to je otázka na nášho webmastera, čo ja urobím. Ale foto mi môžete zatiaľ zaslať na môj email: [email protected]. Děkuji.
S priateľským pozdravom
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 2 roky ago
- last edited 3 mesiace ago
- You must login to post comments
Dobrý deň,
Ďakujem za rýchlu odpoveď, pokúsim sa popísať presnejšie. Podlaha miestnosti je cca 60 cm nad okolitým terénom, podrezávka je presne v úrovni podlahy. Zvonku je polystyrén pretiahnutý cca 40 cm pod úroveň podlahy (teda aj podrezávky) a zvyšných cca 20 cm je odvetraný sokel (cetris doska kúsok od muriva s vetracou medzierkou v úrovni terénu aj pri zakladacom profile polystyrénového obloženia). Podrezávka je teda oproti terénu cca 60 cm vysoko. Nopovú fóliu sme k tomuto múru bohužiaľ nedali kvôli betónovému chodníku, takže predpokladám, že týchto 60 cm až po podrezávku bude dosť nasiaknutých. Fotografie pošlem e-mailom.
Ďakujem a prajem pekný deň, AJ
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 2 roky ago
- last edited 3 mesiace ago
- You must login to post comments
Dobrý deň,
ďakujem za odoslané fotografie. Môj názor/predpoklad je ten, že sa jedná o kondenzáciu vzdušnej vlhkosti.
Toto moje stanovisko je platné iba za predpokladu, že mechanická podrezávka muriva bola vykonaná vo výške nulky podlahy a je úplne funkčná.
1) Fasáda je síce zateplená, ale podlaha, ktorá je v styku s problematickým miestom múru môže byť chladnejšia.
2) Pod posteľou sa značne znížilo predenie vzduchu.
3) Mapy na omietke podľa fotografií úplne nepotvrdzujú klasickú vlhkosť v murive.
Ak je môj predpoklad správny, klimatická omietka (Klimasan Perlit W) by tento problém definitívne vyriešila. Ak by ste sa rozhodli k tomuto riešeniu, klimatickú omietku by som nahádzal od podlahy do výšky cca 500 – 750 mm.
Na zistenie príčiny vzniknutých máp je možné tiež využiť meraciu techniku. V prípade merania by som odporučil zmerať povrchovú teplotu omietok termokamerou a prípadnú vlhkosť v murive je možné hĺbkovo zmerať mikrovlnným meračom. Tieto merania by Vám jednoznačne určili príčinu.
S priateľským pozdravom
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 2 roky ago
- last edited 3 mesiace ago
- You must login to post comments