Dobrý deň, pri hľadaní riešení nášho problému s vlhkosťou sme narazili na Vašu poradňu, kde skúsene dokážete poradiť, či aspoň nasmerovať.
Bývame tretím rokom v radovom tehlovom dome, ktorý bol postavený pravdepodobne koncom 19. storočia. Je čiastočne podpivničený. Tento rok, keď sa začal topiť sneh, sa v chodbe na prízemí začala objavovať vlhkosť omietky okolo dvierok komína, ktorá sa postupne pomaly dvíhala a rozširovala aj cez ytongom zamurované dvere (tu sa vlhkosť neprejavuje, čo si vysvetľujeme novou omietkou) až ku schodom. V menšej miere sa vlhkosť prejavuje aj na druhej strane múru okolo komína. V súčasnej dobe siaha vlhkosť na stene pri schodoch najviac. Schodisko a časť so zamurovanými dverami sú nad podpivničenou časťou domu. V pivnici sú vidieť mokré steny a sem tam je počuť aj kvapka. Zvyšok pivnice je relatívne suchý, vrátane hlinenej podlahy, čo svedčí o tom, že spodná voda moc vysoko nesiaha (už si ho pamätám i vlhkejší).
Najprv sme si vlhkosť spájali s vnikom vody do komína, ktorý sa pred naším nasťahovaním dlho nepoužíval a ktorý sme nechali zbrúsiť a novo vyvložkovať, ale vnútri komína je sucho a vonkajší plášť na pôde je tiež suchý. Neskôr sme vinili spodnú vodu, ktorá na steny prenikla vďaka komínovému efektu. Diskutovali sme situáciu s pôvodným majiteľom, ktorý si podobnú vlhkosť nepamätal a komín nepoužíval. Snažili sme sa teda zistiť, kadiaľ vedie odpad a voda. Zistili sme, že v časti pri schodoch vedie pod prahom zamurovaných dverí rozvod teplej aj studenej vody. Únik z rozvodu vody sme sa snažili vylúčiť odčítaním z vodomeru (ale len v rozmedzí 2 hodín, tak sme nič nezaznamenali). Kadiaľ vedie odpad nevieme, ale kúpeľňa so záchodom sú za protiľahlou stenou chodby, tak si nemyslíme, že by viedla nejaká rúrka pod komínom. V kúpeľni ani na záchode nemáme šancu vlhkosť zistiť kvôli dlažbe a obkladom.
Nepripomína Vám naša situácia nejaký prípad? Pokiaľ sa jedná o spodnú vodu, je pre nás najväčšou záhadou, prečo je najväčší vlhkosť nad inak suchou pivnicou. Budeme radi za každý Váš postreh a ďakujeme za Váš vzácny čas.
- Trumf Sanace s.r.o. stáří dotazu 3 roky ago
- last edited 3 roky ago
- You must login to post comments
Dobrý deň.
Ospravedlňujem sa Vám, že reagujem až teraz. Podľa Vášho rozsiahleho popisu sa možné príčiny zavlhnutého muriva naozaj zužujú. Odporúčal by som tento postup. Najprv zhotoviť poctivú tlakovú skúšku rozvodov vody pod tlakom vody. Nainštalovať na rozvod vody v dome/kúpeľni tlakomer, uzavrieť hlavný uzáver vody, prípadne podružný uzáver vody pre daný rozvod vody v kúpeľni, a po dobu 24 hod. (väčšinou postačí cez noc) neodoberať vodu. Pokiaľ dôjde k poklesu tlaku na nainštalovanom tlakomeru v čase skúšky, je príčina odhalená. Píšem to preto, že môj predpoklad príčiny zvlhnutia muriva, vzhľadom ku všetkým informáciám, ktoré ste mi zaslal, je práve drobný, ale neustály únik vody. Skúška sa dá zhotoviť tiež tak, že na pár minút uzavrite hlavný uzáver vody a pozorne sa pozeráte na malé koliesko na hlavnom vodomeru, ktoré načítava najmenšie hodnoty prietoku vody cez vodomer. Tým, že potrubie v dome bude pod tlakom, ale už bez ovplyvnenia tlaku z vodovodného poriadku, a nevykonáte sebemenší odber vody a rozvody vody budú vykazovať aj malý únik, malé koliesko sa po otvorení hlavného uzáveru „“poskočením““ pootočí. Potom samozrejme nastáva ten najväčší problém, a síce únik vody dohľadať s čo najmenším rozsahom búracích prác, ale to je Vám určite jasné. Ak by sa táto príčina nepotvrdila, je ďalšia možná príčina aj v odpade. To je môj v poradí druhý odhad príčiny. Až v treťom poradí by som príčinu zamokrenia muriva prisudzoval klasickej vzlínajúcej vlhkosti od základov, pravdepodobne v priebežnej stene od pivnice. Všetko je ale v oblasti domnienok a hypotéz, ale vždy by sa mala hľadať príčina so všetkými zhrnutými indíciami a podľa vyššie uvedenej miery pravdepodobnosti postupovať.
S priateľským pozdravom
Jiří Schwarz
P.S. Prípadne mi dajte vedieť, treba len cez email ([email protected]), ako všetko dopadlo.
Len tak pre zaujímavosť Vám prikladám fotografie podobného prípadu. Tiež všetko začalo po zime, tiež sa prvá vlhká mapa ukázala pod komínovými dvierkami a postupne sa vlhkosť rozšírila aj do priľahlých stien a samozrejme aj na druhú stranu týchto múrov. Bol tam trvalý, ale drobný únik z rozvodu teplej vody. Výhoda v tomto prípade bola, že sa jednalo o technickú miestnosť, ktorá ale nemá keramický obklad, iba sokel, a tak sa dalo miesto vcelku ľahko odhaliť. Jednoducho, kde sa vytvorila prvá drobná mapa a miesto si majiteľ zapamätal, tam sa omietka a murivo čiastočne odbúralo a únik vody bol nájdený a náprava už nebola zložitá. Priložené fotografie sú datované cca 2 mesiace po odstránenej havárii a tak vlhké mapy nemajú už ostré ohraničenie, tak ako je to na Vašich fotografiách, ale pred začatím vysychania boli mapy veľmi intenzívne s ohraničením. Ešte posledná myšlienka. Ak sa u Vás mapy ale ďalej nešíria, únik z rozvodov vody by bol tiež menej pravdepodobný.
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 3 roky ago
- last edited 3 roky ago
- You must login to post comments