Dobrý deň
Chcel by som vás poprosiť a opýtať sa, či by ste nám nemohol poradiť ohľadom záležitosti s vlhkým múrom u nás doma.
Pred rokom sme začali rekonštruovať časť rodinného domu, ktorý bol zanedbávaný nejakých 50 rokov po bývalých členoch, ktorí tu bývali.
V tejto časti bol problém s vlhkosťou všade, ktorá bola tak na stenách tak i na podlahách, nie vo všetkých miestnostiach sa kúrilo, podlaha bola tvorená iba betónom, pod ktorým bola iba hlina a tehly.
Aby sme budúcu vlhkosť odstránili, zvolili sme riešenie strateného debnenia čiže iglu, kde medzi iglu prúdi vzduch a malo by dôjsť k odvetrávaniu ako podlahy tak i muriva.
Zostava podlahy teraz vyzerá nasledovne, vybrali sme hlinu nejakých 40-50 cm a ďalej sa položilo drvené kamenivo, stratené debnenie iglu, kari sieť, betón, ipa, polystyrén 15 cm, kari sieť, betón.
Omietky sa urobili tiež nové, kde je perlinka a na tom nová štuková jemná omietka.
Po dvoch týždňoch, kedy sa urobili nové omietky sa na niektorých stenách začali tvoriť mapy.
Treba povedať, že tieto omietky boli stále mokré, neboli dostatočne vyschnuté a zase sme na ne niečo nahodili, takže sme sa najprv domnievali, že to je veľké množstvo vody, ktoré sa použilo na omietky atď. A je potrebné počkať až to vyschne. Tehly, ktoré boli na tejto stene neboli pálené tehly ale z väčšiny bravčovice.Ale mapy sa tvoria zakaždým, keď začne pršať, takže sa nám to úplne nezdá, preto sa obraciam na vás, či by v tomto prípade pomohla krémová injektáž Aqua stop cream a aký na to vlhké murivo máte názor vy.
V prílohe zasielam foto mokrého muriva.
Ďakujem za akúkoľvek radu a odpoveď
S pozdravom Radim Vok
- Trumf Sanace s.r.o. stáří dotazu 4 roky ago
- last edited 4 roky ago
- You must login to post comments
Dobrý deň pán Vok.
Podľa Vášho popisu ste začali sanačné práce dobre a poctivo, tým myslím, že zatiaľ všetko prebieha zmysluplne a nie je čo Vášmu počínaniu vytknúť. Podlahy sú veľmi dobre vyriešené. Má rada nie je nijako zložitá, respektíve je jednoznačná. Ak som dostal všetky informácie o prebehnutých sanačných prácach, je jasné, že je potrebné ešte vyriešiť zavlhajúce zvislé konštrukcie/obvodové múry, ale nevynechal by som ani múry vnútorné. To znamená zhotoviť dodatočné vodorovné hydroizolácie týchto múrov. Prevetrávaná podlaha môže znížiť vlhkosť pod domom, odvedie spoľahlivo pary, plyny, radón v plynnom skupenstve, ale nemôže nahradiť vodorovnú hydroizoláciu pod murivom. Podľa popisu priebehu zamokrenia muriva je jasné, že sa jedná o vzlínajúcu vlhkosť zapríčinenú chýbajúcou alebo nefunkčnou hydroizoláciou pod murivom. Vetraná podlaha síce znižuje vlhkosť pod domom, ale väčšinou to nestačí pre vysušenie zvislých konštrukcií. U obvodového muriva sa dá zhotoviť dodatočná hydroizolácia v mieste polystyrénu. Tým, že poznáte novú skladbu podlahy, tepelná izolácia sa určite dá odmerať a výšku preniesť na fasádu (ak obvodové murivo budete vŕtať z vonkajšej strany). Ak terén bude nižšie než výška tepelnej izolácie uloženej v podlahe, je reálne túto najvhodnejšiu výšku využiť pre injektáž Systémom AquaStop Cream. Vnútorné steny sa už nedajú zainjektovať vo výške tepelnej izolácie a tak sa musí postupovať tak, že sa injektážna línia zhotoví čo najbližšie finálneho povrchu podlahy. Vrty a injektáž zhotovujte vždy vodorovne a v prípade, že murivo má vodorovné škáry, využite túto výhodu a to aj u nepáleného muriva. Vyberiete tú škáru, do ktorej sa dostanete vrtákom a hr. vŕtačky vodorovne. Podlaha Vás bude limitovať. Výhodnejšie načasovanie sanácie vlhkého muriva by bolo, keby sa injektáž vykonávala v momente rekonštrukcie podláh a pred zhotovením nových omietok, ale tým, že omietky nie sú podľa priložených fotografií znehodnotené, dajú sa ešte zachrániť. Vo Vašom prípade sa dá sanácie dokončiť bez väčších komplikácií. Návod ako vŕtať do škáry cez omietky: na dĺžke jednej steny si na jej koncoch zhotovíte úzke zvislé drážky v omietke až na murivo od podlahy do výšky cca 120 mm, a týmto jednoduchým spôsobom si lokalizujete/odmeriate tú najvhodnejšiu vodorovnú škáru nad podlahou. Na omietke si povrázkom, stavebnou brnkačkou, zhotovíte rysku vybranej škáry a aj bez odstránenia omietok sa bez komplikácií vodorovným navedením vrtáka vnoríte do škáry. Tieto zvislé drážky ľahko murársky zapravíte, tak ako vrty. Drážky radšej urobte dvoma blízkymi rezy vedľa seba, napr. diamantovým kotúčom, z dôvodu perlinky vloženej v omietke. Pri použití úzkeho majzlíka by Vám perlinka bez prerezu viac poškodila povrch omietok. Vo vnútorných priestoroch môžete pri reze, ale prípadne aj vŕtaní, použiť priemyselný vysávač. Ďalej postupujte podľa odporúčaného postupu pre Systém AquaStop Cream.
S priateľským pozdravom
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 4 roky ago
- You must login to post comments