Dobry deň
Chcel by som odvlhčiť pivnicu 3x3m. V pivnici sa nachádza okienko 40×80.
Plánujú si tu urobiť domácu posilňovňu.
Bohužiaľ je v pivnici príliš vlhko (85%). Chcel by som vlhkosť zraziť okolo 50-65%. Samozrejme plánujú zložiť staré omietky urobiť podlahu ktorou by som chcel presiahnuť hydroizoláciu však vlhkosť ide najskôr od steny (kde je okienko) pretože tu padá stará omietka zatiaľ čo podlaha je viac-menej sucha.
Chcel som sa opýtať či by sla využiť efektívne vaša injektáž zvnútra pivnice. A ak by bolo potrebné ju vykonať na všetkých stenách alebo iba na stene s ktorou je očividný problém a či by vlhkosť potom niesla na iné časti objektu.
Ďakujem
- Trumf Sanace s.r.o. stáří dotazu 3 mesiace ago
- last edited 3 mesiace ago
- You must login to post comments
Dobrý deň,
plošná injektáž muriva Systémom AquaStop Cream je možná pri všetkých múroch, ktoré popisujete. Ten múr s okienkom je obvodový, a preto je najviac dotovaný zemnou vlhkosťou z okolitého, priľahlého terénu. Ostatné tri múry sú pravdepodobne pod domom a tam je síce aj zemná vlhkosť, ale v súhre rôznych okolností môže byť predsa len nižšia, a tak sú tieto múry menej vlhkosťou dotované. Avšak je veľmi pravdepodobné, že aj v týchto stenách bude zvýšená vlhkosť. Takže odpoveď je áno. U všetkých múrov je potrebné urobiť plošnú injektáž, podľa tohto návodu: https://www.injektaz-muriva-svojpomocne.sk/navod-k-injektazni-aplikaci-2/#plosna-injektaz-zdiva. Pri tej stene s okienkom by bolo predsa len výhodnejšie, keby ste ju, pokiaľ je to možné, odkopali a odizolovali zvislou hydroizoláciou od výšky terénu až k základovej škáre. Pri podlahe z vnútornej strany by ste pred zasypaním výkopu urobili horizontálnu injektáž, pretože tento múr je dotovaný nielen z boku, ale aj odspodu, tj od pôdorysnej plochy základu. Ostatné múry pravdepodobne odkopať nepôjdu, a pri nich by sa preto vykonala plošná injektáž s horizontálnymi líniami. Pri týchto múroch, ktoré sa nedajú odkopom izolovať, existujú samozrejme aj ďalšie možnosti, ale to by bol veľmi dlhý písomný výklad. Ešte by som Vás chcel upozorniť, aby ste nepodcenili odvetranie týchto priestorov. Je tam síce okienko, ale to určite nebude možné mať neustále otvorené, a tak by sa ponúkalo nútené či nenútené vetranie. Pri nenútenom, ale vlastne aj pri nútenom odvetraní, sa dá využiť napr. voľný komínový prieduch a pod. Tu Vám vkladám link na jedného z mnohých dodávateľov núteného vetrania. To iba pre Vašu predstavu. https://www.ventilatory.cz/rekuperace-vzduchu-x2s16280. Ale tých vetracích nútených a nenútených systémov je na trhu značné množstvo, a to aj na solárny pohon. Podlahy môžu tiež veľmi ovplyvňovať vzdušnú vlhkosť, najmä v suterénnych miestnostiach, ale pokiaľ sú suché, je to samozrejme priaznivý stav. Ešte k tomu dotazu, či obave, ohľadom presúvania vlhkosti v prípade, že sa nejaká časť konštrukcie odizoluje proti vlhkosti. Tak to fyzikálne pri zemnej vlhkosti, a teda vlhkosti v spodnej časti stavby neprebieha. Pri tlakovej vode toto naozaj hrozí, ale pri zemnej vlhkosti nie. Tu Vám vkladám link na moju prednášku na pôde Akadémie vied, kde sa aj tejto téme krátko venujem. Je to stopáž 27:59. Link na prednášku: https://www.youtube.com/watch?v=zkvQ_8CoDPE&t=1770s
S priateľským pozdravom
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 3 mesiace ago
- last edited 3 mesiace ago
- You must login to post comments