Dobrý deň,
po rekonštrukcii sa nám v jednej z miestností po cca 2 rokoch začala objavovať vlhká mapa na stene z pálených tehál. Uprostred tejto priečky došlo k narušeniu hydroizolácie z dôvodov vedenia trubiek od kúrenia a zrejme následné zaizolovanie v priečke nebolo perfektné. Páči sa mi spôsob dodatočnej izolácie Aquastop cream aj z dôvodu minimálneho zásahu do existujúcich omietok. Zakúpil som Aquastop cream a pretože nie je múr extrémne vlhký, tak i Injection activator. To aj z toho dôvodu, že by som nerád robil zásahy do omietky a aplikáciu riešil len v nevyhnutnom rozsahu, tj. vyvŕtanie otvorov pre injektáž. Špecifikum steny je navyše také, že uprostred jej dĺžky vedie odpadová rúrka ústiaca vo vedľajšej technickej miestnosti a navyše v kraji múru je komín. Preto nie je možné vyvŕtať hĺbku diery 26 cm (30 cm hrúbka steny) v celej dĺžke, ale v týchto „“kritických bodoch““ len 10-15 cm.
Bude systém funkčný, ak vrty nebudú v priebežnej škáre, ale použijem activator? Bude hydroizolácia fungovať aj napriek skutočnosti, že pár vrtov bude kratších?
Ďakujem za radu.
- Trumf Sanace s.r.o. stáří dotazu 4 roky ago
- last edited 4 roky ago
- You must login to post comments
Dobrý deň. Najprv k tej prvej otázke. Podľa Vášho popisu je zrejmé, že sa jedná o tehlové murivo, bola by značná škoda nevyužiť tú najbližšiu vodorovnú priebežnú škáru pri podlahe, do ktorej sa už dostanete vrtákom vo vodorovnom vŕtaní. Býva to škára, ktorá sa nachádza už od 35 mm od podlahy, podľa použitej vŕtačky, pretože by ste stratil obrovskú výhodu rovnomerného a tým absolútne spoľahlivého šírenia aktívnych látok injektážneho krému AquaStop Cream. Chápem Váš postup a aj to, že nebudete odstraňovať omietky. Vo Vašom prípade to naozaj nie je nutné. Podľa fotky sa nejedná o nenávratne poškodenú omietku, „“iba zavlhnutú““. Injektáž si ale môžete aj napriek tomu zhotoviť do škáry medzi radmi tehál, bez toho aby ste musel omietky odstrániť. Úzkym majzlíkom vyhotovíte na oboch koncoch injektážnej úsečky muriva zvislú úzku drážku v omietke do výšky cca 120 mm od podlahy. Takto si ľahko zlokalizujete vodorovné škáry. Tú najvhodnejšiu škáru si prepojíte stavebnou brnkačkou, špagátom a na omietke si týmto postupom zhotovíte rysku. Potom budete vŕtať v mieste rysky a vrták sa spoľahlivo zanorí do škáry, aj keď ju neuvidíte, ale rozhodne to spoznáte. A to aj s toleranciou niekoľkých milimetrov vychýlenia vrtáka. Len vrták navádzajte vodorovne. Ak by ste vŕtal bez lokalizácie škáry cez tehly, injektážna emulzia sa bude dispergovať aj v tehle tiež spoľahlivo a to aj bez aktivátora, pretože pálená aj nepálená tehla je vysoko nasiakavá pre vodu a tým aj pre aktívne látky injektážneho krému, ale ak je tehlové murivo už viazané, pretínate vrtom najprv tehlu a následne zadnú styčnú škáru. Tým vrty pretínajú dva rôznorodé materiály, aj keď výhodné, ale dispergácia vznikajúcich clôn je predsa len málinko „“rozhodená““. Tým, že máme riešenie, myslím, že nie je dôvod škáru nevyužiť. Čo sa týka nedovrtaných vrtov, je odpoveď jednoznačná. Tým, že miestom injektáže vedie odpad, nie je iné riešenie, než vrty v mieste odpadu dostatočne pokrátiť a to tak, aby ste odpad neprevŕtal. To znamená, že vrt pokrátite o 30-40 mm nie podľa hr. muriva, ale priemeru zasekaného odpadu. V mieste zasekaného odpadu vlhkosť nevzlína, je tam plastová rúrka, takže žiadne riziko pre prenos vlhkosti nehrozí. Toto platí aj o komínovom prieduchu.
Toto všetko platí za predpokladu, že sa nejedná o havárii odpadu. Táto myšlienka ma napadla v momente Vášho popisu umiestnenie odpadu a zároveň sa mi zdá, podľa fotografie, že vlhká mapa zodpovedá miestu odpadu. Je to zároveň lokálne a dosť vlhké miesto. Pokiaľ je v mieste viditeľné vlhké mapy naozaj odpad, odporúčam najprv vykonať skúšku tesnosti odpadu!
S priateľským pozdravom
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 4 roky ago
- last edited 4 roky ago
- You must login to post comments