Dobrý deň, u 15 rokov starého RD s murivom Porotherm 44cm (je použitá malta) sa na niekoľkých miestach objavila vlhká omietka do výšky okolo 25cm nad podlahou. Nielen pri obvodovej stene, ale v jednom mieste aj u priečky z toho istého materiálu 15cm.
Na základovej doske je cca 8cm polystyrén a asi 6 alebo 8cm betónová doska s podlahovým kúrením, na tom dlažba, u podlahy je asi 10cm okraj z dlažby. Potrubie podlahového kúrenia tesní, voda z neho nemizne.
Ak budem vŕtať čo najnižšie nad podlahou, budem vŕtať dutinkovú tehlu prakticky v jej hornom okraji (asi 24-25cm).
Môžem to urobiť aj za cenu väčšej spotreby alebo je nutné obklady pri podlahe odsekať, aby som sa dostal nižšie?
Môžem sa zaobísť bez AquaStop Cream Inject Activator, ako píšete v návodoch?
Murivo je vlhké, ale zatiaľ sa neodlupuje.
Ďakujem za odpoveď.
- Trumf Sanace s.r.o. stáří dotazu 4 roky ago
- last edited 4 roky ago
- You must login to post comments
Dobrý deň. Vo Vašom prípade by som odporúčal tento postup: podľa priložených fotografií sú omietky, ako opisujete, ešte súdržné a veľmi pravdepodobne nezasolené a nie sú dlhoročné, a tak by som ich taky ponechal. Ak injektáž vykonáte správne aj u tohto trochu zložitejšieho druhu muriva (voštiny), bude murivo postupne vysychať a tým aj následne vyschnú omietky. Po vyschnutí by som pôvodnú maľbu zoškrabal a vymaľoval, pretože nejaké zafarbenie po pôsobení vlhkosti aj po vyschnutí omietok zostane. Tým, že sa jedná o tehlu Porotherm, je postup zložitejší. Tu Vám zasielam odkaz na dva postupy prevedenia injektáže u porothermového muriva: https://www.injektaz-zdiva-svepomoci.cz/poradna-sanace-vlhkeho-zdiva/dotaz/kde-a-jak-vrtat-u-cihel-porotherm- heluz-vosinove-tehly-a-ako-pri-plnenie-udrza-prijatelnú-spotrebu
Ak to výškovo bude dobre vychádzať, variant č. 1 je vo Vašom prípade výhodnejší (tj. bez použitia PUR peny!). To by znamenalo vŕtať tesne nad soklovým obkladom cez komôrky tehál, predpokladám, že ešte do prvej rady tehál od dosky. Ak vlhkosť vzlína do muriva od prvej maltovej špáry na doske, injektážny krém AquaStop Cream pomaly, ale isto stečie na túto prvú škáru a vsiakne sa zhora do nej. Tým by murivo malo po dokončenej dispergácii injektážneho krému začať postupne vysychať. Preto by som navrhoval variant č. 1. Vrty by som pred samotnou injektážou AquaStop Cream predinjektoval aktivátorom, ktorý okamžite stečie na škáru a čiastočne sa do nej vsiakne. Následná krémová výplň AquaStop Cream sa v komôrkach voštinovej tehly samozrejme neudrží a pomalšie, ale iste, klesne na tú istú maltovú vodorovnú škáru, ale bude sa rýchlejšie a intenzívnejšie vsakovať do tejto maltovej špáry a špárou nepretečie. Tým, že sa injektážny koncentrát AquaStop Cream o škáru „“zarazí““, postupne sa do nej cez povrch vsiakne a týmto priebehom vznikne spoľahlivá hydroizolácia v tejto škáre a čiastočne aj v spodnej časti skeletu a priečkach komôrok voštinovej tehly. V prípade, že spodná časť muriva je zavlhlá, čo je zo zaslaných fotografií evidentné, aktivátor nie je pred samotnou injektážou nutné použiť. Pokiaľ škára bude výškovo tá, ktorá dotuje murivo vlhkosťou, výsledok sa začne vizuálne prejavovať už po pár mesiacoch. Murivo začne postupne vysychať a tým aj vlhké omietky.
S priateľským pozdravom
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 4 roky ago
- last edited 4 roky ago
- You must login to post comments