Dobrý deň,
poprosím Vás o radu, ako „spojiť“ novú omietku porosity s pôvodnou omietkou, ktorá je cca od metra/metra a pol. Stavbyvedúci odporúča ešte pred sanačným štukom natiahnuť celú stenu tenkou vrstvou jadrovou omietkou FASO 20 V. Neviem, či je to ideálne riešenie. Nestačilo by spoj a celý múr natiahnuť štukom? Alebo ako to riešite vy?
Vďaka moc za odpoveď
- Trumf Sanace s.r.o. stáří dotazu 2 mesiace ago
- last edited 2 mesiace ago
- You must login to post comments
Dobrý deň,
najprv som sa domnieval, že máte na mysli nahodenie jadrovej omietky AquaSan Porosity na pôvodnú jadrovú omietku, čo nie je tak časté, ale občas sa dá s týmto stavom stretnúť najmä pri historických budovách, a to pri rekonštrukciách fasád, samozrejme častejšie pri výmaľbe, kedy sa zisťuje pôvodnú farebnosť, pri omietkach, kde druhá vrstva jadrovej omietky bola s odstupom niekoľkých desaťročí nahodená na tú predchádzajúcu. Väčšinou sa ale staré omietky pri rekonštrukciách oklepajú v celej ploche alebo sa lokálne vyspravujú (podľa ich stavu). Pri sanácii vlhkého muriva sa odstraňujú poškodené omietky v dolnej časti stien, čo predpokladám, že bude aj Váš prípad. Následne sa povrch nových či opravených omietok zjednotí štukom. Či sa robí postrek, jadrová omietka alebo finálna štuková vrstva, platí vždy pravidlo, aby podklad bol zbavený všetkých nepevných častíc, prachu a podobne a bol ešte vlhký alebo zvlhčený vodou. To je síce všeobecné pravidlo, ale s istotou ho možno považovať za jedno z najdôležitejších murárskych pravidiel vôbec. Pred štukovaním by mal byť povrch nových omietok čo najhladší. Pri nových omietkach sa obvykle zhotovujú dve vrstvy štuku, aby bol povrch esteticky prijateľný, pretože maľba „ukáže“ ešte viac nedokonalostí povrchu omietky. Z Vašej otázky som pochopil, že spodná časť steny bola zaometaná jadrovou omietkou pre vlhké murivo a potom nad touto omietkou zostala omietka pôvodná a predpokladám, že tak ešte neznehodnotená. Pokiaľ máte na mysli zjednotenie povrchu týchto dvoch omietok, treba novú štuku dostatočne „roztočiť“ do štuku na pôvodnej omietke, tzv. do stratena. Toto je na zručnosti murárskeho majstra a tiež zrnitosti nového a pôvodného štuku. Ideálne by bolo, keby na pôvodnej omietke bola štuka odstránená, napr. pomocou murárskeho škrabáka, a následne sa povrch omietok zjednotil jedným typom štuku. Tieto prechody dvoch druhov a veku omietok potom nie sú viditeľné. Priznám sa, že tak trochu nerozumiem tomu natiahnutiu vápennej jadrovej omietky na novú omietku a pôvodnú omietku. Ale nepoznám všetky súvislosti a tak je to možno navrhnuté napr. z dôvodu značných nerovností na omietke/omietkach. Rozpísal som sa viac, než bolo možno nutné, ale radšej Vám poskytnem viac informácií a zásad pre správne dokončenie murárskych prác.
Záver: Ak by bola stará omietka zbavená štukovej vrstvy a celá plocha oboch dvoch omietok by bola oštukovaná v jednej, alebo dvoch vrstvách, myslím si, že sa docieli požadovaný výsledok.
S priateľským pozdravom
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 2 mesiace ago
- last edited 2 mesiace ago
- You must login to post comments