Pozdravujem pán Schwarz. Ako vykonať injektáž v pivnici? Hneď odspodu pri podlahe alebo až v miestach nad terénom?
Ďakujem Jiří Kovář
- Trumf Sanace s.r.o. stáří dotazu 5 rokov ago
- last edited 3 mesiace ago
- You must login to post comments
Dobrý deň pán Kováč.
Injektáž môžete zhotoviť už pri podlahe pivnice, ale iba za predpokladu, že bude/ že je zhotovená funkčná zvislá vonkajšia hydroizolácia obvodového muriva od výšky terénu, lepšie cca 50-100 mm nad výškou terénu do hĺbky základovej škáry. V prípade, že tam táto zvislá hydroizolácia nebude, murivo bude dotované vlhkosťou aj z bočného smeru, tj zo zeminy, ktorá bude prenášať vlhkosť nad dodatočne zhotovenú hydroizolačnú bariéru v priečnom reze muriva pri podlahe, ktorá bude síce plne funkčná, ale požadovaný výsledok sa samozrejme nemôže dostaviť. V prípade, že vonkajšia zvislá hydroizolácia nebude zhotovená, a to z rôznych dôvodov, injektáž AquaStop Cream alebo zhotovenie akejkoľvek dodatočnej izolácie na zamedzenie vzlínajúcej vlhkosti je možné vykonať cca 50 – 100 mm nad terénom. V tomto prípade od výšky terénu bude už murivo suché. Problematická nevyriešená výška vlhkého muriva medzi podlahou suteréne a výškou terénu sa bude prípadne musieť vyriešiť ďalšími sanačnými opatreniami, ale to nebolo predmetom Vašej otázky. Tento postup odvlhčenia obvodového muriva všeobecne platí pri podpivničenom pôdoryse domu.
S pozdravom
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 5 rokov ago
- last edited 2 mesiace ago
- You must login to post comments
Pozdravujem pán Schwarz. Pri tejto pivnici som to predpokladal že to tak bude, len sa chcem opýtať či môžem považovať za hydroizoláciu aj čiernu nopovú fóliu, ktorá by sa priložila z vonkajšej strany alebo mi môžete odporučiť nejaký iný prípravok?
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 5 rokov ago
- last edited 2 mesiace ago
- You must login to post comments
Naša firma dodáva kvalitnú stierkovú hydroizoláciu a to nielen určenú na vodorovné plochy, základové dosky, hydroizolačné vane, ale aj na zvislé konštrukcie, najčastejšie na izoláciu obnaženého muriva základov vo výkopoch. Svojimi výhodnými vlastnosťami je vysoko spoľahlivá a rýchlo aplikovateľná. Tu je odkaz na výrobok. TL: https://www.injektaz-zdiva-svepomoci.cz/wp-content/uploads/2017/11/TL-AquaStop-Bitumen-2K-2017.pdf a popis výrobku: https://www.injektaz-muriva -svepomoci.cz/produkt/aquastop-bitumen-2k-32kg/#popis. Túto hydroizoláciu sme schopní doručiť do 24 hodín na adresu po celej SR a do dvoch pracovných dní aj na Slovensko, ale dopravné na Slovensko by muselo byť spočítané podľa skutočných nákladov dopravy. Pri injektážnom kréme a jeho príslušenstve je dopravné a balné účtované po celej ČR a SR iba paušálom a to nezávisle na váhe, objeme a vzdialenosti.
S pozdravem
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 5 rokov ago
- last edited 2 mesiace ago
- You must login to post comments
Pozdravujem pán Schwarz. Ďakujem za vašu odpoveď, len mám ešte pár otázok. Tú hydroizolačnú stierku treba prekryť nejakým polystyrénom či stačí nopová fólia alebo netreba už nič? A ďalej sa chcem opýtať pokiaľ budem vŕtať otvory zvnútra, nebude vadiť, že sa budú navŕtané diery krížiť, konkrétne myslím vnútorný roh, kde je vnútorná priečka. Pokiaľ ich budem vŕtať podľa vášho návodu na stránke, v tom prípade sa budú krížiť diery. Vedľa je hneď ďalšia izba, pokiaľ sa v ňom bude vŕtať aj v rohu. Ďakujem.
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 5 rokov ago
- last edited 2 mesiace ago
- You must login to post comments
Dobrý deň pán Kováč. Snáď každá zvislá vonkajšia hydroizolácia by mala byť ochránená pred mechanickým poškodením a namáhaním. V minulosti sa zvislé hydroizolácie ochraňovali pred mechanickým poškodením napr. tehlovou prímurovkou. Tehlová prímurovka vymurovaná na kant plnila svoju mechanickú ochranu dokonale, ale tepelnú izoláciu v podstate minimálne a bola hlavne na dnešné priority časovo zdĺhavá. Neboli tiež možnosti dnešných materiálov. V prípade výrobku AquaStop Bitumen 2K môžete túto zvislú bezšvovú hydroizoláciu vo výkope ochrániť napr. extrudovaným polystyrénom a tým si zároveň zateplíte základy, čo je často aj nutné. Poslednú zvislú vrstvu vo výkope pred spätným zasypaním zeminy by som odporučil napr. profilovanú nopovú fóliu s výškou nopov 8 mm, o ktorej ste sa zmieňoval v predošlej otázke. Túto fóliu nepovažujem síce za kvalitnú zvislú hydroizoláciu základov, ale ako mechanickú ochranu za vyhovujúcu. Stranu fólie s vystúpenými nopmi odporúčam priložiť k polystyrénu. K terénu vzniká klzná plocha strany fólie a tým aj pri poklese zeminy sa fólia nemá tendenciu vytrhnúť z ukončovacej lišty. Efekt odvetrávania medzi nopmi v tomto prípade stráca zmysel, ale zeminou pritlačená nopová fólia k extrudovanému polystyrénu nemá tendenciu ju strhávať pri svojom poklese, ktorý nastáva skoro vždy a to aj po dôkladnom zhutnení. K tej poslednej otázke: pozri odkaz a aj text, kde je popísaný postup, ako toto vejárové navŕtanie spoľahlivejšie vykonať. https://www.injektaz-zdiva-svepomoci.cz/vodorovne-rezy-navŕtani-zdiva/
S pozdravom
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 5 rokov ago
- last edited 2 mesiace ago
- You must login to post comments
Pozdravujem pán Schwarz. Otázka ohľadom injektáže v rohoch bola z dôvodu prekríženia vrtov, či to nemá vplyv na dostatočné vyplnenie otvorov, či hmota nebude vytekať, poprípade či sa dostane do každého miesta v otvore. Či by nebolo lepšie z druhej strany vnútorného rohu vykonať injektáž o jednu škáru nahor? Ale to je len moja dedukcia. Skrátka mi ide o to urobiť injektáž čo najlepšie a tým aj najúčinnejšie. Ešte otázka k tej hydroizolačnej stierke na základy, aký je postup nanášania na kamenné základy, čo asi v mojom prípade kamenné základy sú. Povrch nebude rovný. Ďakujem.
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 5 rokov ago
- last edited 2 mesiace ago
- You must login to post comments
Dobrý pán Kováči. Všetko bolo nami nastavené na maximálne a reálne prevedenie. Vaša otázka vychádza, nehnevajte sa, z neznalosti viskozity/hustoty nášho výrobku. Injektážny krém AquaStop Cream má značnú hustotu (predstavte si viskozitu vazelíny, ale injektážny krém má samozrejme úplne iné chemické zloženie, to len na upresnenie). Pri plnení vrtu, ktorý je prekrížený vrtom ešte nezainjektovaným sa môže stať maximálne to, že sa vyplňovaný vrt spoľahlivo vyplní, teda pokiaľ injektáž budete opäť robiť podľa našich rád av mieste prekríženia vrtu ešte nevyplneného sa môže injektážny krém čiastočne natlačiť, ale iba v mieste prekríženie, do tohto ešte nevyplneného vrtu, ale plnený vrt sa v tomto momente obsahovo nezníži. Pri plnení prekríženého už vyplneného vrtu vrtom ešte nevyplneným, sa nemá kam injektážny krém vtláčať, tým myslím do už vyplneného vrtu. Dúfam, že priebeh injektáže prekrížených vrtov popisujem zrozumiteľne. Tento navrhnutý postup je najspoľahlivejším zainjektovaním vyššie uvedených miest. Tu je opäť link na tento postup: https://www.injektaz-zdiva-svepomoci.cz/vodorovne-rezy-navrtani-zdiva/ Keď si pozorne prezriete obr. č.3 a hlavne si prečítate aj text k schématickému nákresu, bude Vám všetko jasné. Pre zvýšenie spoľahlivosti ešte odporúčam toto vejárovité navŕtanie zhotoviť v dvoch vrstvách a to z dôvodu, aby sa aj pri možnej nedokonalosti navŕtania pod rôznymi bočnými uhlami a dĺžkami vrtov účinnosť zvýšila na maximum. Vy navrhujete pri murive obvodovom, ktoré je viazané s murivom vnútorným, zhotoviť z jednej strany jednostranné vejárovité navŕtanie a z druhej strany vejárovité navŕtanie, ale o škáru vyššie a tým bez kontaktného prekríženia. Môj návrh navŕtania tohto miesta je spoľahlivejší/účinnejší. Odporúčam navŕtať toto miesto obojstranne s kontaktným prekrížením, ale aj dvojvrstvovo.
Detail schématického nákresu:
Murivo obvodové
Vnútorná priečka
Text, ktorý je pri schématickom reze č. 3 uvedený: Stavebník sa rozhodol zhotoviť injektáž muriva z vnútornej strany objektu. Na požadovaný výsledok nemá vplyv, či sa vŕta z vnútornej alebo z vonkajšej strany obvodového muriva. Injektáž muriva z vnútornej strany má svoje výhody, ale aj nevýhody. Na tomto obrázku je vidieť, ako sa majú správne z vnútornej strany navŕtať miesta rohov obvodového muriva a miesto dĺžky obvodového muriva s previazaným vnútorným murivom (táto dĺžka obvodového muriva je daná hrúbkou vnútorného muriva). Z vodorovného (priečneho) rezu muriva je vidieť, že tieto miesta sú dostatočne navŕtané tzv. vejárkovým/vejárovým prevedením. Odporúčanie: vejárkové navŕtanie z vnútornej strany rohu a dĺžky obvodového muriva s previazaným vnútorným murivom je jedinou možnosťou, ako tieto miesta dostatočne zainjektovať. Jeden problém ale predsa len môže nastať a to zhotovenie dostatočného počtu vrtov, dodržanie vzájomných uhlov a ich rozdielnych hĺbok. Toto by sa dalo vypočítať pre rôzne hrúbky muriva matematickým výpočtom – trigonometriou rovinnou, avšak v praxi je aj pri matematickom výpočte toto nemožné dodržať. Preto v týchto prípadoch, keď chceme získať istotu vzniku plne funkčnej hydroizolácie v priečnom reze rohu obvodového muriva a miesta obvodového muriva v dĺžke hrúbky vnútorného muriva, je dobré zhotoviť dva vejáriky nad sebou v dvoch výškach. Prvý je ten, ktorý je v rovnakej výške ako je línia vrtov rovné múry a druhý vejár sa zhotoví pri murive s priebežnými škárami o jednu škáru vyššie a pri murive bez priebežných škár o cca 50 mm nad prvým vejárikom. Druhý vejár tzv. poistí prípadnú nedostatočne vzniknutú hydroizoláciu prvého vejárika a pri murive obvodovom s previazaným murivom vnútorným sa zhotovia obojstranne prekrížené vejáriky a taktiež v dvoch vrstvách nad sebou. Postup dvojvrstvového vejárika rieši problém rizika možného nedostatočného zaizolovania týchto miest, najmä pri murive s väčšou hrúbkou. Pre ľahšie navŕtanie je výhodné si vo vnútornom rohu zhotoviť vysekaním vrecko v tvare „misky“. V tejto vysekanej oblúkovej jamke sa Vám budú vrty lepšie navádzať do bočných smerov, než by to bolo z jedného miesta prvého vrtu. Iné riešenie pri vŕtaní z vnútornej strany sa neponúka.
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 5 rokov ago
- last edited 2 mesiace ago
- You must login to post comments
Zdravím. Ospravedlňujem sa Vám pán Schwarz, ak sa Vás moje otázky dotkli. Nechcem a ani by som si nikdy nedovolil Vás poučovať. Len sa pýtam z dôvodu aby som injektáž vykonal čo najlepšie. Môžem sa vás ešte opýtať, ako sa nanesie na murivo váš výrobok AquaStop Bitumen?
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 5 rokov ago
- last edited 2 mesiace ago
- You must login to post comments
Dobrý deň pán Kováč. Neospravedlňujte sa. To nie je potrebné. Ten pocit nemám. Je pochopiteľné, že pokiaľ Vám z našich webových stránok nie je niečo jasné alebo zo mnou prevádzkovanej poradne Vám niečo nie je jasné, pýtajte sa. Ale bolo by dobré sa viac na otázky pripraviť, tj napr. si prečítať texty k schématickým rezom rohov, kde by ste sa všetko dozvedeli a tak by sme nestrácali náš čas. K tej ďalšej otázke: po odkopaní podúrovňového muriva je potrebné murivo zbaviť nečistôt a nepevných častíc. Prípadne do hl. 20 mm vyškriabať škáry. Očistenie muriva môžete vykonať za pomoci vysokotlakového vodného čističa napr. s rotačnou tryskou, prípadne murivo na sucho kefou očistiť, povrch muriva veľmi rýchlo uschne a tak aj mechanické očistenie je reálne. Následne nanesiete na takto očistené murivo v malej hrúbke vrstvu univerzálnej malty, ktorá sa dá na zvislé konštrukcie nanášať hladítkom, ale po niekoľkých dňoch je už dostatočne pevná. Univerzálnu maltu kúpite vo väčšine stavebnín. Na výrobcovi nezáleží, len na vrecovom obale musí byť popis pre použitie „univerzálna malta“. Prečo odporúčam univerzálnu maltu. Univerzálna malta je určená na murovanie aj na omietanie. Tým, že je určená aj na murovanie, dosahuje vysokú pevnosť, ale práve s možnosťou túto maltu na povrch zvislej konštrukcie nanášať hladítkom, je výhodná ako prípravná tenkovrstvová podkladová stierka na nanesenie elastickej, plastickej hydroizolácie, ktorá sa opäť nanesie hladítkom. Tým, že pracujete aj pri prípravnom podklade, ale aj pri nanášaní hydroizolácie vždy s hladítkom, vôbec nie je problém kopírovať nerovnosti, oblúky, výstupky a pod. Ešte zmienka k tej prípravnej tenkovrstvovej stierke. Nanáša sa naozaj v malej hrúbke do 2 mm, ale samozrejme v miestach vyškriabanej škáry a pod. so zvýšeným tlakom ruky do hladidla, musí malta vtlačiť do max. hĺbky povrchovej nekompaktnosti a netesností muriva. Technologická pauza po vykonanej podkladovej tenkovrstvovej stierke a nanesení novej zvislej bezšvovej hydroizolácie, ktorá sa nanáša v dvoch vrstvách do celkovej hr. cca 5-6 mm, postačí necelý týždeň. Podkladová stierka bude už dostatočne pevná a AquaStop Bitumen 2K má lepšiu priľnavosť k vlhšiemu povrchu, podkladu. AquaStop Bitumen má zložku vody a tým je lepšie zlučiteľný s vlhším podkladom, než s preschnutým. Stierka aj pod vrstvou novej hydroizolácie vyzreje do značnej pevnosti. Všetko o vlastnostiach a technologickom postupe hydroizolačnej stierky nájdete na našich webových stránkach, respektíve link som Vám už zaslal.
S pozdravom
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 5 rokov ago
- last edited 2 mesiace ago
- You must login to post comments
Pozdravujem vás pán Schwarz. Chcel by som sa Vás ešte opýtať na vlhkosť steny iba v tretine samotnej dĺžky steny tj 1m zo 4m dlhej steny, či je dobré vykonať injektáž od rohu po roh teda po celej dĺžke steny alebo bude stačiť že sa vykoná injektáž len na mieste kde je vlhkosť. Ďakujem za odpoveď.
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 5 rokov ago
- last edited 2 mesiace ago
- You must login to post comments
Dobrý deň pán Kováč. Injektáž v dĺžke viditeľne zavlhčeného miesta jednej steny, podľa Vášho popisu, neodporúčam. Podľa Vášho popisu navrhujem zhotoviť injektáž od rohu k druhému rohu tejto steny v miestnosti.
S priateľským pozdravom
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 5 rokov ago
- last edited 2 mesiace ago
- You must login to post comments
Ďakujem za Vašu trpezlivosť a odborné rady. Jiří Kovář.
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 5 rokov ago
- last edited 2 mesiace ago
- You must login to post comments