Dobrý den,
mám prosbu o radu, jak správně postupovat v případě injektáže kamenného zdiva.
Plánujeme výměnu chodníku okolo domu, při té příležitosti chceme oklepat sokly a provést injektáž zdiva v úrovni terénu.
Sklepy až po strop jsou ze smíšeného nebo kamenného zdiva. Vím, že aplikace nebude 100% ale i tak pomůže omezit vzlínání vlhkosti do obytné části.
Odkopat se až na základ není možné, dům je založen na skále před 80lety.
Zajímají mě odpovědi na tyto věci:
Zdi jsou cca 60 – 70 cm široké, budeme vrtat cca o 4cm méně na hloubku, jaký průměr vrtáku zvolit a vzdálenost
Dále když budeme dělat podloží pod chodník, je lepší chodník provést až ke zdi nebo udělat 20cm mezeru a dát nopovou folii a štěrk?
Doporučil byste aplikaci hydroizolační stěrky Bitumen 2K pod úroveň terénu kam se až dostaneme při obkopání? Pak dát nopovou folii?
Doporučil byste pak na sokl provést zateplení XPS nebo udělat provětrávaný sokl obkladovými páskami nebo cetris deskami?
Děkuji moc za rady a pomoc s řešením, případně jak to udělat správně.
S pozdravem
Pavel Petr
Pro zobrazení odpovědi na tuto otázku klikněte na červený nadpis anebo na tlačítko ,,odpovědi,, umístěné vlevo vedle nadpisu.
- Trumf Sanace s.r.o. stáří dotazu 7 rokov ago
- last edited 7 rokov ago
- You must login to post comments
Dobrý deň.
otázka. Náš technologický postup je priemer vrtov 14 mm, hĺbka vrtov na celú hr. muriva s pokrátením vrtov max.40 mm, a osovej vzdialenosti 100 mm. V prípade zmiešaného alebo kamenného muriva skôr odporúčame osové vzdialenosti medzi jednotlivými vrtmi skrátiť na 80 mm. Prípadne dodržať 100 mm osovej vzdialenosti, ale pre max. účinnosť alebo skôr výsledok v dvojradovom prevedení. To je druhý rad línie vrtov o 50 mm vyššie ako prvá línia vrtov s posunutím na stredy osových vzdialeností oproti sebe. Máte dve možnosti. Tá prvá vychádza lacnejšie, ale tá druhá je aj v menej savom a nekompaktnom murive ešte spoľahlivejšia. Dalo by sa povedať, že sa výsledok môže za určitých kritérií blížiť k 100% účinnosti (za určitých predpokladov, ako je správna výplň, dostatočná percentuálna vlhkosť v murive, ale to sú kritériá samozrejmé)
V prípade, že na dne výkopu nevybudujete drenážne teleso, čo podľa Vášho popisu obmedzených možností odkopaním veľmi pravdepodobne nebude, je medzera medzi chodníkom a obvodom. murivom kontraproduktívne. K vysychaniu dochádzať nebude, čo je vo väčšine prípadov dôvod tieto štrkové zásypy budovať, ale naopak, všetka povrchová voda sa Vám bude sťahovať do tohto zberného stĺpca. Za predpokladu, že na dne výkopu nebude zaistený spoľahlivý odvod vody, v žiadnom prípade túto medzeru neodporúčam. Chodník zhotovte až k fasáde a spádujte od domu.
AquaStop Bitumen 2K je vysoko spoľahlivá, bezšvová izolácia, najmä vhodná na nanášanie zvislých konštrukcií, pretože nemá tendenciu stekať, má veľmi dobrú priľnavosť k zavlhnutým podkladom, čo podúrovňové murivo je v týchto prípadoch vždy, ale je otázka, či touto hydroizoláciou, ktorá nebude zhotovená až do hĺbky základovej škáry z vyššie uvedeného dôvodu, niečoho zásadného získate. Takže, hoci nie som priaznivcom týchto nopových fólií na zhotovenie zvislých vonkajších hydroizolácií, vo vašom prípade by som to asi nerozporoval. Len dajte pozor pri spätnom zásype, aby nedošlo k poškodeniu nopovej fólie.
Jednoznačne sokel s odvetrávacími farbenými páskami. Tento systém sa mi naozaj páči z mnohých dôvodov. Neuzatvára úplne murivo, chráni a vcelku je to aj esteticky pekný prvok. Čo sa týka rozhodnutia, či použiť fasádny polystyrén alebo Cetris systém by som Vám odpovedal asi takto. Do akej miery sa Vám podarí odvlhčiť obvodové murivo by malo byť zásadným kritériom pre rozhodnutie zvoleného zateplenia.
S priateľským pozdravom
Jiří Schwarz – konateľ spoločnosti
TRUMF sanácia s.r.o.
Mob: +420 603589130
Email: [email protected]
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 7 rokov ago
- last edited 2 mesiace ago
- You must login to post comments