Dobrý deň, pán Schwarz,
ďakujem Vám za dobrú správu ohľadom vertikálnej injektáže. Chcel som toto zaradiť k pôvodnej otázke, ale tam nemôžem pridať obrázky.
Podrobne som preštudoval všetky produkty a spôsoby aplikácií a pokúsil som sa navrhnúť kompletné riešenie pre garáž, kde to mám pomerne komplikované, pretože tam sú 3 rôzne úrovne podláh susedných miestností. Chcem Vás touto cestou poprosiť o náhľad na navrhnuté riešenie a odpoveď na pár ďalších otázok.
Prikladám fotky garáže pre lepšiu predstavu o súčasnom stave. Ďalej pôdorys a návrh riešenia.
Miesta označené na pôdoryse ako Š1 a Š2 plánujem ošetriť injektážou v úrovni podlahy garáže.
V návrhu opatrenia som vertikálnu injektáž medzi B a C navrhol vyššiu, aby ochrana proti premosteniu prípadnej vlhkosti od suseda tvorila vyššiu „hrádz“.
Otázky:
1. Bitúmen 2k budem aplikovať podľa videa s vloženou perlinkou, môžem teda na nezavädnutú vrstvu, ktorú prekryjem perlinku rovno nalepiť XPS v mieste zásypu pri stene A? Alebo bude lepšie urobiť vrstvu s perlinkou a po zaschnutí nalepiť XPS pomocou nanesenia ďalšej vrstvy Bitumenu, ako by som lepil dlažbu?
2. Na stene B som plánoval oblasť pod úrovňou podlahy susednej miestnosti ošetriť aj Bitumenom 2k a potom som narazil na plošnú injektáž, ktorú ale nemôžem urobiť na celej postihnutej ploche, pretože múr vo výklenku je len 150mm hrubý. Má v tom prípade cenu plošnú injektáž vôbec prevádzať alebo mám ponechať len Bitumen?
3. Uvažujem o Bitumenu 2k tiež ako vodorovnej hydroizolácii pod podlahu, ktorú by som následne napojil na zvislú, ktorá bude taktiež z Bitumenu 2k viď obrázok návrhu opatrenia. Je dobré v mieste napojenia vodorovnej a zvislej izolácie urobiť fabión, aby tam nebol taký ostrý uhol?
4. Čím ochrániť vodorovnú hydroizoláciu pred mechanickým poškodením pri betonáži finálnej vrstvy betónu?
Ospravedlňujem sa za slohové cvičenie, ale rád by som všetko urobil správne, aby to fungovalo.
Ďakujem
Kamil Vonderka
- Trumf Sanace s.r.o. stáří dotazu 3 mesiace ago
- You must login to post comments
Dobrý deň, pán Vonderko,
neospravedlňujte sa, Váš prístup je profesionálny a otázky sú jasné.
K otázke č. 1:
Hydroizolačnú bitúmenovú stierku natiahnite v prvej vrstve v hr. okolo 2 mm a ešte do mäkkého povrchu zľahka zatlačte perlinku. Druhý deň môžete natiahnuť druhú vrstvu a tým sa tieto dve vrstvy s vloženou perlinkou neoddeliteľne spoja. Do druhej vrstvy ešte „živého povrchu“ môžete pritlačiť XPS polystyrén. Tento postup sa bežne vykonáva najmä vo výkopoch pri zatepľovaní základov.
K otázke č. 2:
Tento výškový rozdiel vyriešte bitúmenovou stierkou, ktorá sa dá relatívne ľahko zahádzať omietkou. Postupujte rovnako, ako som to popísal v odpovedi na prvú otázku, len s tým rozdielom, že v druhej vrstve si urobte hladítkom s malými zubami jemné zvrásnenie povrchu buď vo vlnkách alebo do kríža. Pri nahadzovaní sa tento nesavý povrch lepšie omieta a malta má lepšiu pevnosť k podkladu. V prípade ešte lepšej priľnavosti malty k hydroizolácii môžete zvrásnenie a ešte mäkký povrch prehodiť ľahko pieskom.
K otázke č. 3:
Áno, v mieste ohybov je dobré zhotoviť bitúmenom fabión. Tiež sa ale dá tento detail, v niektorých prípadoch ale dôležitý „detail“, riešiť tak, že sa do rohu nataví trojhranná bitúmenová tesniaca páska, ktorú máme aj v ponuke, a cez túto pásku sa naťahujú vrstvy hydroizolačnej stierky. Ale vo Vašom prípade si myslím, že je to nadštandardné riešenie vnútorných lomov, pretože vo Vašom prípade veľmi pravdepodobne nehrozí pôsobenie tlakovej vody, ale „iba“ pôsobenie zemnej vlhkosti.
K otázke č. 4:
Bitúmenovú hydroizoláciu môžete ochrániť tak, že na hydroizoláciu ešte položíte XPS polystyrén o hr. 20 mm, ktorý Vám nielen veľmi spoľahlivo zabráni poškodeniu hydroizolácie, ale je to samozrejme tepelný izolant. Je otázka, či aj toto riešenie nie je nadštandardné vzhľadom na to, že sa jedná o garáž, a tiež, či sa do skladby podlahy ešte hrúbka polystyrénu zmestí. Prípadne položte pred betonážou na vodorovnú hydroizoláciu geotextíliu o gramáži 1000 g/m2, prípadne slabšiu. Samozrejme sa dá oparne vykonať betonáž aj bez mechanickej ochrany. Všetko je o prístupe.
S priateľským pozdravom
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 3 mesiace ago
- You must login to post comments
Môžem sa ešte opýtať, ako vyriešiť detail napojenia injektáže a zvislej izolácie vytvorenej bitúmenom, ak je stena krivá a treba ju vyrovnať? Mám na mysli konkrétne múr A. Celoplošne od základu ju nahodiť omietkou nemôžem, pretože by podľa môjho názoru došlo k premosteniu vlhkosti práve cez omietku.
Vyspravuje sa múr len lokálne v problematických miestach? Čo ak bude problém v oblasti vrtov? Napadá ma len nejaká vodotesná malta, ktorá by sa použila v oblasti vrtov, zvyšok by sa vyrovnal lokálne nejakou univerzálnou a na zrovnaný povrch bitúmen.
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 3 mesiace ago
- You must login to post comments
Áno, Vaša úvaha je správna. Ak by ste toto dorovnanie podkladu vykonali ešte pred injektážou, škáry sa dajú spoľahlivo lokalizovať niekoľkými spôsobmi, a to aj po nanesení/natiahnutí vyrovnávacej stierky, tento problém by nenastal, pretože by vyrovnávacia maltová vrstva bola súčasťou injektáže. Pokiaľ však ste už injektáž vykonali, môžete zhotoviť vyrovnanie podkladu napr. univerzálnou maltou a túto vyrovnávaciu vrstvu ukončíte cca 50 mm pod injektážnou líniou so šikmým zakončením. Na takto pripravený podklad už bez väčších problémov a najmä bez zvýšenej spotreby hladítkom aplikujete tixotropnú hydroizoláciu AquaStop Bitumen 2K, a to aj cez miesto injektážnej línie s presahom nad ňu cca 50 mm. Stierková hydroizolácia AquaStop Bitumen 2k sa ľahko nanáša hladítkom aj na nerovné a hrubé podklady s veľmi dobrou prídržnosťou, a tak veľmi spoľahlivo napojíte hydrofóbny povrch v mieste injektáže s hydroizolačnou vaňou. Nezrovnaná výška bude iba cca 100 mm a to si myslím, že to nie je veľká plocha a ani problém pre prácu s bitúmenom. Samozrejme aj Vaša úvaha s vodotesnou maltou je možná.
JS
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 3 mesiace ago
- You must login to post comments
Ďakujem Vám za cenné rady. Vykonám vyrovnanie hladítkom pomocou cementovej malty a až následne injektáž. Bude to asi najjednoduchší postup.
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 3 mesiace ago
- You must login to post comments