Dobrý deň,
potrebujem sanovať stenu hrúbky 30 cm z plných tehál, ktorá už v minulosti bola neúspešne sanovaná prípravkom mrazených valcových patrón vodného roztoku silikónátu. Predpokladám, že bolo použitých málo patrón, takže nedošlo k vytvoreniu clony.
Múr je v priebežnej škáre navŕtaný otvormi s priemerom cca 25 mm so stredovým rozstupom cca 15 cm. Je možné použiť Váš injektážny krém a aplikovať ho do už vyvŕtaných dier? Síce majú väčšiu, než odporúčanú rozteč 120 mm, ale zase sú väčšieho priemeru, takže krému sa zmestí viac.
Vopred ďakujem za odpoveď.
- Trumf Sanace s.r.o. stáří dotazu 2 roky ago
- last edited 3 mesiace ago
- You must login to post comments
Dobrý deň.
Presne rozumiem a problematiku vysvetlím. Nízka účinnosť zmrazených patrón zasunutých do vrtov v murive je fyzikálne vysvetliteľná. Som presvedčený, že nedocielenie požadovaného výsledku nie je ani v množstve použitých patrón, predpokladám, že ste postupovali podľa odporúčania výrobcu, ani zmrazenou silne hydrofóbnou kvapalinou, ktorá je určite v laboratórnych skúškach a podmienkach určite vysoko účinná, ale z prirodzeného fyzikálneho priebehu, ktorý prebieha po zasunutie zmrazených patrón v muriva. Na túto technológiu som už poukazoval pred viac ako 10 rokmi, a to v zmysle, že sa jedná o „slepú patrónu/cestu“ injektážnej technológie na vytvorenie hydroizolačného bloku v murive pre zamedzenie vzlínajúcej vlhkosti. Tým, že som bol priekopníkom krémovej injektáže muriva a jej masového uvedenia do praxe, nastavil som najvýhodnejší technologický postup/y a terminológie a na počiatkoch sme musel tiež trpezlivo a snáď aj odvážne vysvetľovať, prečo sú kvapalné injektážne mikroemulzie neúčinné a prečo je krémová injektáž muriva Aquastop Cream neporovnateľne účinnejší atď., mám jednoznačný názor na túto zmrazenú injektážnu technológiu. O tej odvahe som ani veľmi nepremýšľal, pretože to bolo moje neotrasiteľné presvedčenie, ale počúval som to od kolegov a odborníkov z našej profesie, čo som dosť dobre nechápal. Moje tvrdenia sa po viac ako 10 rokoch potvrdili, a to výsledkami dosiahnutými v dennodenných realizáciách, ktoré prebiehali a prebiehajú na celom území SR, ale aj v iných štátoch EÚ. Toto nepíšem z pýchy či honedbaním sa, ale z dôvodu, že som naozaj rád, že moje myšlienky a názory boli správne a sú nemenne trhom, ale aj odbornou verejnosťou prijaté. Pokiaľ by Vás zaujímali moje niektoré tvrdenia, nájdete ich na tomto odkaze:
https://www.injektaz-zdiva-svepomoci.cz/kremova-injektaz-zdiva/.
Ale teraz k jadru Vášho dotazu. V momente, keď sa zasunie do pripravených otvorov zamrznutá injektážna, ale následne tečúca nízkoviskózna kvapalina, mohlo by sa zdať, že priebeh bude podobný ako pri krémovej injektáži. Ale samozrejme tomu tak nie je. Injektážny krém sa rozpúšťa v murive rádovo v týždňoch, a tým má injektážna emulzia dostatok času sa spoľahlivo vpenetrovávať/vsakovať do kapilárneho systému muriva, ale zmrznutá injektážna patróna v riadok desiatok minút, než dôjde k jej roztopeniu, čo je pre spoľahlivé. nehomogénneho a pomalšie nasiakavého muriva krátka doba. Tým je priebeh v konečnom výsledku obdobný, ako keď sa do vrtov tlakovo alebo infúzne aplikuje kvapalná mikroemulzia. Možno, že sa predsa len postupným rozpúšťaním patróny dosiahne o niečo lepší výsledok, než priamo aplikovanou tečúcou kvapalinou, ale rozdiel nebude oveľa lepší. Myslím si, že vysvetlenie je tým jasné. Čo ale ďalej? Súhlasím s Vašou myšlienkou, vrty je možné využiť na krémovú injektáž pomocou AquaStop Cream. Osové vzdialenosti sú síce 150 mm od seba vzdialené, ale priemery vrtov sú zase 26 mm, takže odporúčaná spotreba bude dodržaná. Dokonca vychádza o niečo vyššia. Avšak trubičkovým plnidlom s vonkajším priemerom 10 mm, vrtmi s priemerom 26 mm úplne nevyplníte a tak predpokladám, že spotreba injektážneho krému na 1 m2 pôdorysnej plochy muriva bude plus mínus v norme a tým v poriadku.
Záver: Áno, pôvodné vrty môžete využiť a som presvedčený, že aj pri čiastočne pozmenenom technologickom postupe vznikne ucelená hydrofóbna bariéra v murive, a tým sa docieli vytúžený výsledok. V prípade, že ste ale pri vŕtaní nevyužili vodorovnú priebežnú škáru, je na zvážení, či pôvodné vrty neoželieť a postupovať podľa našich odporúčaní. Pokiaľ pôvodné vrty nebolo zhotovené v škáre, odporúčam ich vyplniť redšou maltovou zmesou, alebo ľahšie, vyplniť montážnou penou a postupovať podľa nášho odporúčaného technologického postupu pre Systém AquaStop Cream a zhotoviť injektáž v škáre.
S priateľským pozdravom
Jiří Schwarz
Výstava FOR ARCH Letňany
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 2 roky ago
- last edited 3 mesiace ago
- You must login to post comments