V prvom rade, by som chcel pochváliť váš systém odvlhčenia muriva. V roku 2021 som časť pivnice zvonku po odkopaní izoloval Bitumen 2K a ochránil XPS s povrchovým armovaním, na XPS ešte dal geotextíliu ako klznú vrstvu pre prípadné sadanie zeminy. Zvnútra pivnice som prerušil vzlínanie práve AquaStop Cream navŕtaním 5 cm nad podlahou.
Výsledok je, že múry pivnice postupne viditeľne vyschli. Dokonca keď sa mi po pár mesiacoch podarilo rozliať vedro s vodou, asi 10 cm pruh betónovej podlahy pri stene bol viditeľne nezmáčavý.
Teraz k dotazu. Z rôznych dôvodov som izoláciu nedorobil a zostal mi skoro celé 10 l vedro AquaStop Cream (dátum výroby 06/2021, tj za expiráciou). Konzistencia však bohužiaľ už nie je krémová, ale pripomína skôr mliečne biely olej. Je možné AquaStop Cream nejako zachrániť a ďalej použiť? Nejako ho našľahať, niečím zahustiť a pod.? Alebo nejaké alternatívne využitie (napr. ako AquaSalt Stop, Aqua Inject Activator alebo prípadne ako Aqua Stop Protect na sokel)?
Ešte jeden dotaz. Jednu stenu pivnice nemôžem bohužiaľ zvonku odizolovať od okolitej zeminy. Zvnútra je 15 cm tehla az vonku potom 35 cm betón. Bolo by dobrým riešením plošné šachovnicové navŕtanie steny do hĺbky 15 cm a aplikovať Aqua Stop Cream? Alebo vŕtať do hĺbky 15+35-4 = 46 cm?
Ďakujem za odpoveď.
- Trumf Sanace s.r.o. stáří dotazu 4 týždne ago
- last edited 4 týždne ago
- You must login to post comments
Dobrý deň,
injektážny krém AquaStop Cream má minimálnu dobu expirácie 1 rok od dátumu výroby. Jeho stabilita ale býva dlhšia. U Vás je to však už viac ako 3 roky, a tak sa stalo, že sa krémová konzistencia zmenila na konzistenciu kvapalnú. Vaše úvahy sú logické, pretože, až na tú konzistenciu, sa v podstate naozaj jeho účinnosť nezmenila. Získanie krémovej konzistencie je totiž pri procese výroby to najnáročnejšie, pretože sa miešajú silne hydrofóbne látky silán/siloxany s vodnou bázou, teda „protichodné“ zloženie, a musí vzniknúť krémová konzistencia, tento stav musí byť potom nejakú dobu stabilný. Po dlhšej dobe sa však stane presne to, čo opisujete. Krém sa opäť vráti do primárnej podoby, teda do kvapalného stavu. Samozrejme sa bavíme o priebehu zmeny v obale, nie v murive, ak chcete v minerálnom prostredí. Práve preto, že sú vysoko hydrofóbne látky zmiešané s vodnou zložkou, dokáže sa potom v murive vysoko hydrofóbne koncentrovaný injektážny krém šíriť/dispergovať, a to aj napríklad v murive vysoko zavlhnutom. Vďaka zložke vody sa však dokáže šíriť aj v úplne suchom prostredí. Vyššie spomenuté na rozdiel od injektážnych kvapalín predstavuje jeho jedinečnosť – jednoduchšie, ale principiálne vysvetlené. V murive sa hydrofóbne látky injektážneho krému naviažu do jeho kapilárneho systému a následne vytvoria ďalej už nerozpustnú a pevnú väzbu, a tak vznikne trvalo vodoodpudivá bariéra. Ospravedlňujem sa, že som sa trochu viac rozpísal mimo Vášu otázku.
Čo teda s touto silne hydrofóbnou kvapalinou, ktorú by ste chceli ešte využiť?
Pre injektáž muriva už táto kvapalná konzistencia nie je výhodná, pretože je už dávno dokázané, že kvapalné injektáže nedosahujú takú účinnosť ako konzistencia krémovú, a opätovne zahustiť už túto kvapalinu nemožno. Úvaha o využití hydrofóbnej kvapaliny ako aktivátora nie je úplne zlá, ale napriek tomu ju neodporúčam. AquaStop Inject Activator má predsa len odlišné zloženie. Na ochranu omietok pred zasolením, kde sa používa AquaSalt Stop, to tiež nemôžem odporučiť. Táto hydrofóbna kvapalina by sa ale dala použiť ako vodoodpudivá impregnácia povrchu omietok, prípadne režného, lícového muriva alebo betónov, napríklad pre Vami spomínanú soklovú časť fasády. Len Vám nemôžem garantovať, že sa nezmení napr. odtieň a sýtosť fasádnej farby alebo lesk. Takže odporúčam si na tieto účely najskôr urobiť skúšku na malej ploche.
Odpoveď k druhej časti Vašej otázky:
Pri plošnej injektáži sa vrty nevykonávajú na celú hrúbku muriva s malým pokrátením ako pri líniovej injektáži. Pri plošnej injektáži je skrátenie vrtov oproti hrúbke muriva a rozmiestnenie vrtov dosť odlišné. Vo Vašom prípade je celková hr. muriva 500 mm a pri tejto hrúbke sa v plošnom rastri hĺbky vrtov zhotovujú do 100 mm. Tu Vám vkladám odkaz na technologický postup plošnej krémovej injektáže, kde nájdete nielen tabuľku odporúčaných hĺbok vrtov pre jednotlivé hrúbky muriva: https://www.injektaz-muriva-svojpomocne.sk/navod-na-aplikaciju-injektaze/#plosna-injektaz-muriva
S priateľským pozdravom
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 4 týždne ago
- last edited 4 týždne ago
- You must login to post comments