Dobrý deň pán Schwarz.
Vo Vašej poradni som nenašiel návod ako najlepšie naniesť na zvislú stenu vo výkope ponúkaný AquaStop Bitumen. Môžete mi poradt? Chcel by som, abysom niečo nezanedbal. ďakujem a som spozdraveom Jiří Z.
- Trumf Sanace s.r.o. stáří dotazu 5 rokov ago
- last edited 5 rokov ago
- You must login to post comments
Dobrý deň. AquaStop Bitumen 2K je určený pre vytvorenie vodorovnej a zvislej hydroizolácie. Značnou výhodou tejto hydroizolácie je, že je bezšvová, bez spojov, dá sa nanášať na zvislé konštrukcie a preto sa stala obľúbenou hydroizoláciou najmä pri odkopaní obvodového muriva na základy, pretože nemá tendenciu stekať, vznikne pevná a pružná vrstva v hrúbke 5-6 mm. Nejedná sa o náter, ale plnohodnotnú a veľmi odolnú hydroizoláciu pre vytvorenie ochrany spodnej stavby proti vlhkosti aj tlakovej vode. Vhodná pre použitie na vodorovné konštrukcie, napr. pri zakladaní stavby pre hydroizoláciu základovej dosky. Všetky prestupy doskou, nech je to voda, odpad, plyn, elektrina, ale aj prípravné armovacie prvky vyčnievajúce zo základovej dosky pre stiahnutie stenových konštrukcií, všetky nielen plochy, ale aj tieto detaily sa spoľahlivo utesní pred zakrytím. Ďalšou nespornou výhodou je, že bez akýchkoľvek ťažkostí kopíruje aj značne nerovný podklad a s úplným zatesnením. Vykazuje aj značný stupeň protiradónovej odolnosti. Výhod je ešte viac, ale prejdime na Váš dopyt. Podľa Vášho dotazu je jasné, že sa jedná o vytvorenie novej zvislej hydroizolácie podúrovňového muriva po vykonanom odkopaní zeminy.
Všeobecné zásady pre výkopové práce:
Výkop by mal byť vykonaný dostatočne hlboko, najlepšie až na základovú škáru. V prípade väčšieho rozsahu výkopových prác by sa malo postupovať v určitých etapách, respektíve v úsekoch pri obvode domu, aby dom nestratil stabilitu, v prípade hlbších výkopov by sa malo z bezpečnostných dôvodov vo výkope vykonávať paženie, po dokončení výkopových prác by sa mal spätný zásyp riadne hutniť v prípade, že sa na povrchu terénu budú s malým časovým odstupom zhotovovať nové povrchy pochôdznych plôch. Zemina by sa mala presiať, aspoň zbaviť väčších a ostrých kameňov a prípadne pôvodnej stavebnej sute, atď. Samozrejme v prípade výkopu sa dá zvážiť, či sa na dne výkopu nemá vykonať odvodnenie drenážnym telesom.
Navrhnutý postup pre zhotovenie zvislej hydroizolácie hydroizolačnou stierkou AquaStop Bitumen 2K:
Po odkopaní podúrovňového muriva je potreba murivo zbaviť nečistôt a nepevných častíc. Prípadne do hl. cca 20 mm vyškrabať škáry. Očistenie muriva môžete vykonať s pomocou vysokotlakového vodného čističa napr. s rotačnou tryskou, prípadne vykefovať. Povrch muriva veľmi rýchlo oschne a tak aj mechanické očistenie je reálne. Následne nanesiete na takto očistené murivo v malej hrúbke vrstvu univerzálnej malty, ktorá sa dá hladidlom na zvislé konštrukcie nanášať, ale po niekoľkých dňoch je už vysoko pevná. Univerzálnu maltu možno zakúpiť vo väčšine stavebnín.
Prečo odporúčam univerzálnu maltu? Univerzálna malta je určená pre murovanie aj pre omietanie. Tým, že je určená aj pre murovanie, dosahuje vysokej pevnosti a to nielen na tlak, ale aj na odtrh. Táto malta sa ale na rozdiel od murovacej malty dá na povrch zvislej konštrukcie nanášať hladidlom. Prípravná podkladová tenkovrstvová stierka vytvorí spoľahlivý adhézny mostík medzi murivom a hydroizolačnou stierkou a v neposlednom rade náklady na tento podklad sú nízke. Dá sa použiť samozrejme aj iných špeciálnych spevňujúcich mált, ale sú oproti tejto univerzálnej malte značne drahšie a na účely, na ktoré potrebujeme túto prípravnú stierku zhotoviť, je úplne dostačujúca táto bežne dostupná univerzálna malta. Tým, že pracujete pri prípravnom podklade, ale aj pri nanášanie hydroizolácie s hladidlom, vôbec nie je problém kopírovať nerovnosti, oblúky, výstupky muriva, tj. značné nerovnosti muriva. Ešte by som sa zmienil k prípravnej tenkovrstvovej stierke. Nanáša sa naozaj v malej hr. max. do 2 mm na povrchu očisteného muriva, ale samozrejme v miestach vyškriabanej škáry apod. sa zvýšeným tlakom ruky do hladítka musí malta vtlačiť do max. hĺbky povrchovej nekompaktnosti, hĺbky škár a netesností muriva. Technologická prestávka po vykonanej podkladovej tenkovrstvovej stierke a naneseniu novej zvislej bezšvovej hydroizolácie, ktorá sa nanáša v dvoch vrstvách do celkovej hr. cca 5-6 mm, postačí necelý týždeň. Podkladová stierka bude už dostatočne pevná a AquaStop Bitumen 2K má lepšiu priľnavosť k vlhším povrchom, podkladom, takže nie je nutné predlžovať technologickú pauzu. AquaStop Bitumen má vo svojom obsahu zložku vody a tým je lepšie zlučiteľný s vlhším podkladom, než s podkladom povrchovo suchým. Podkladová stierka aj pod vrstvou novej hydroizolácie vyzreje do značnej pevnosti. Všetko o vlastnostiach a technologickom postupe hydroizolačnej stierky nájdete na českých webových stránkach v dokumentácii.
Ochrana zvislej hydroizolácie:
Snáď každá zvislá hydroizolácia by mala byť ochránená pred mechanickým poškodením. V prípade zvislej hydroizolácie AquaStop Bitumen 2K môžete túto hydroizoláciu ochrániť napr. extrudovaným polystyrénom a tým si zároveň zateplíte základy. Poslednú zvislú vrstvu by som odporučil napr. profilovanou nopovou fóliou s výškou nopov 8 mm, ktorú priložíte plochou s vystúpenými nopami k polystyrénu. Efekt odvetrávania nepotrebujeme a takto nopová fólia je k terénu klzná a tým nemá tendenciu zjazdiť pri poklese spätného zásypu, ktorý nastáva skoro vždy a to aj po dôkladnom zhutnení.
S priateľským pozdravom
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 5 rokov ago
- You must login to post comments