Dobrý den,
začali sme s aplikáciou u vás zakúpeného krému aquastop Creamu, vyskytol sa však nečakaný problém. Spotrebovali sme o mnoho viac krému ako bolo plánované. Dom bol postavený v 70.tych rokoch minulého storočia z tehál podobných porothermu čiže z tehál, ktoré majú komory. Diery sme vŕtali priamo do spáry vo vzdialenosti 10cm s priemerom 14mm. Vrty sme uskutočnili všade nad úrovňou vnútornej podlahy a po celom obvode v spáre. Zatiaľ sme spotrebovali na 20 metrov 30 litrov krému. Chceme sa preto opýtať čo by ste odporúčali. Obávame sa, že krém nebude účinný lebo stečie pod úroveň vnútornej podlahy. Hlavným problémom je teda príliš veľká spotreba krému a chceme sa opýtať ako by sa to mohlo vyriešiť. Chýba nám ešte zaplniť 440 otvorov,čo sme vypočítali na cca 80 litrov krému.
Za odpoveď vopred ďakujem.
- Trumf Sanace s.r.o. stáří dotazu 5 rokov ago
- last edited 5 rokov ago
- You must login to post comments
Dobrý deň.
Postup injektáže Systémom AquaStop Cream u komôrkového muriva je tento:
tým, že línia vrtov sa musí zhotoviť v priebežnej škáre, dalo by sa povedať, že je to ideálny typ muriva, tak ako u tehlového muriva vymurovaného z plných tehál. Ale postup navŕtania u komôrkového muriva musí byť iný. Postupovať môžete dvoma spôsobmi prevedenia.
Varianta č. 1: zvolíte si tú najvhodnejšiu škáru, ktorú chcete napustiť aktívnymi látkami injektážneho krému. Vrty neurobíte v škáre, tak ako by ste postupovali pri homogénnom tehlovom murive, ale cca 30 mm nad túto škárou. Tým si neotvoríte komôrky dierovaných tehál v tehlovej šare pod škárou, čo sa stane pri vŕtaní v škáre, (tým Vám vznikla tá obrovská nadlimitná spotreba!), pretože priemer vrtov (14 mm) je väčší ako výška maltovej škáry. Ak je komôrkové murivo vymurované na základovej doske a prvý rad tehál je založený na prvom maltovom lôžku na základovej doske, odpadá samozrejme problém pretečenia injektážneho krému o rad tehál nižšie. Ale vo Vašom prípade je to inak. Dom nemá základovú dosku a obvodové murivo bolo založené na základových pásoch a tak vzniká ten Vami popísaný problém nielen neúnosnej spotreby, ale ešte riziko neúčinnosti, keďže injektážny krém pretečie o rad tehál nižšie, než potrebujeme. Bariéra pre zamedzenie vzlínajúcej vlhkosti sa síce vytvorí, ale nižšie ako je podlaha a tým môže dochádzať k premosteniu vlhkosti. Postup navŕtania komôrkového muriva nad zvolenou horizontálnou škárou tomuto pretečeniu zabráni, pretože škáru, respektíve tehlový rad komôrkového muriva, neotvoríte, a injektážny krém sa zastaví na vybranej maltovej škáre, do ktorej sa postupne a spoľahlivo bude vsakovať. Pri tomto postupe zhotovíte clonu pre zamedzenie vzlínajúcej vlhkosti v požadovanej výške, ale tento postup navŕtania nevyrieši nadlimitnú spotrebu. Vypočítaná spotreba sa dá relatívne ,, ustrážiť ,, a to rozpočítaním spotreby podľa výpočtu našej kalkulačky pre komôrkové tehly, ktorá vypočíta spotrebu na metre štvorcové priečneho rezu muriva a vydelením bežnými metrami zistíte, aká má byť spotreba (litráž) na jeden bežný meter. Ale chápem, že to bez kalibrácie aplikačných zariadení nie je ľahké.
Varianta č. 2: navŕtanie muriva s malým pokrátením naozaj urobíte v tej Vami zvolenej škáre vrtom 14 mm a to z dôvodu, aby sa Vám komôrky muriva spoľahlivo otvorili. Teraz by sa mohlo zdať, že to je ten prípad, ktorý nechceme. Ale pri tomto spôsobe prevedenia injektáže komôrkového muriva je to naopak veľmi dôležité. Následne vrty vyplníte montážnou penou s vysokou expanziou. Pena nielen že vyplní samotný obsah vrtu, ale najmä aj komory tehál a to je to podstatné. Po niekoľkohodinovej technologickej pauze sa vrty opäť prevrtajú. Tým sa odstráni montážna pena z vrtov, ale komôrky zostanú penou vyplnené. Čo je ale tiež dôležité, je vrty prevŕtať vrtákom o stupeň väčším, tj. 16 mm. Tým máme istotu, že vo vrte na stenách, tj. maltovej špáry a skeletu komôrkového muriva, nevznikne separačná vrstva zvyškového polyuretánu. Vlhkosť u tohto muriva kapilárne vzlína maltovou škárou, skeletom a priečkami tehlového muriva a odvŕtaním sa nám tieto miesta opäť porézne otvoria pre rozptýlenie aktívnych látok. Spotreba bude už daná iba obsahom vrtov a výsledok bude spoľahlivý. Ponúka sa možno aj úvaha, že sa predvŕtanie škáry vykoná menším vrtákom, následne sa vrty vyplní montážnou penou a odvŕtanie sa vykoná doporučeným vrtákom s priemerom 14 mm. To by ale nebolo spoľahlivé riešenie. Mohlo by totiž nastať toto: vrtákom napr. 10 mm by sa všetky komory neotvorili a tým by sa montážnou penou nevyplnili a prevŕtaním v priemere nami odporúčaných 14mm by sa naopak komory otvorili a celý tento postup by bol zbytočný a nevyhovujúci. Iste mi rozumiete. Ak by som si mal vybrať z týchto dvoch variant, asi by som vybral variantu č. 2 a to z dôvodu kontrolovanej spotreby pri plnení vrtov.
S pozdravom
Jiří Schwarz – konateľ spoločnosti
TRUMF sanace s.r.o.
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 5 rokov ago
- last edited 5 rokov ago
- You must login to post comments
Ďakujem za odpoveď,
ešte sa chcem opytat lebo mám nejasnosti vo vasej odpovede či navŕtať nové diery Alebo môžem vykonať nápravu už existujúcich dier?
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 5 rokov ago
- You must login to post comments
Dobrý deň. Keďže máte murivo už v celej dĺžke navŕtané predpokladám vrtákom s priemerom 14 mm, tieto vrty pre injektáž samozrejme využijte! Zároveň je to tá najvýhodnejšia varianta pre injektáž porothermového muriva. Tu je okopírovaný text z predošlej odpovedi:
Druhý spôsob prevedenia: navŕtanie muriva s malým pokrátením naozaj urobíte v tej Vami zvolenej škáre vrtom 14 mm a to z dôvodu, aby sa Vám komôrky muriva spoľahlivo otvorili. Teraz by sa mohlo zdať, že to je ten prípad, ktorý nechceme. Ale pri tomto spôsobe prevedenia injektáže komôrkového muriva je to naopak veľmi dôležité. Následne vrty vyplníte montážnou penou s vysokou expanziou. Pena nielen že vyplní samotný obsah vrtu, ale najmä aj komory tehál a to je to podstatné. Po niekoľkohodinovej technologickej pauze sa vrty opäť prevrtajú. Tým sa odstráni montážna pena z vrtov, ale komôrky zostanú penou vyplnené. Čo je ale tiež dôležité, je vrty prevŕtať vrtákom o stupeň väčším, tj. 16 mm. Tým máme istotu, že vo vrte na stenách, tj. maltovej špáry a skeletu komôrkového muriva, nevznikne separačná vrstva zvyškového polyuretánu. Vlhkosť u tohto muriva kapilárne vzlína maltovou škárou, skeletom a priečkami tehlového muriva a odvŕtaním sa nám tieto miesta opäť porézne otvoria pre rozptýlenie aktívnych látok. Spotreba bude už daná iba obsahom vrtov a výsledok bude spoľahlivý.
S pozdravom
Jiří Schwarz – konateľ
TRUMF sanace s.r.o.
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 5 rokov ago
- last edited 5 rokov ago
- You must login to post comments