Dobrý deň,
v časti jednej miestnosti mám betónový základ v dĺžke 2 m, ktorý siaha asi do 30 cm a samozrejme mi vlhne a plesnivie. Chcel by som to ošetriť injektážou betónu nad podlahou.
Viem že jedna firma to robí injektážou polyuretánovými živicami, ale tieto materiály asi nepredávajú svojpomocným majstrom.
Môžete mi poradiť v problematike injektáže betónových konštrukcií.
Ďakujem za pomoc
S pozdravom
F.Ž.
- Trumf Sanace s.r.o. stáří dotazu 6 rokov ago
- last edited 6 rokov ago
- You must login to post comments
Dobrý deň. Polyuretánová injektáž betónových konštrukcií na zamedzenie kapilárne vzlínajúcej vlhkosti! je podľa môjho názoru neúčinná metóda. Polyuretánová injektáž je naopak vysoko spoľahlivá na zamedzenie prenikaniu tlakových vôd do podzemných priestorov, ako sú podzemné tunely, podzemné garáže a pod. Tam sa často vyskytuje problém s prenikajúcou tlakovou vodou najmä v lokálnych miestach. Polyuretán ale svojou veľkou a rýchlou rozpínavosťou, expanziou (nazval som to „airbag efekt“) neprenikne do pórov a kapilár aj poréznejších murovacích materiálov, ako je betón. Na zatesnenie trhlín (nie dilatačných škár) je ale naopak svojou rozpínavosťou schopný tieto trhliny aj pod tečúcou vodou ihneď zatesniť. Tým, že píšete, že murivo zavlhá, nie som si úplne istý, či je táto metóda vo Vašom prípade vhodná. Nechcem Vás odrádzať, treba vlhnutie spôsobujú drobné netesnosti v betónovej konštrukcii a tým pri troche šťastia môže expanzný polyuretán prípadné netesnosti uzavrieť a vlhkosť, ktorá sa môže šíriť od týchto drobných trhlín, sa už šíriť nebude. Predpokladám, že injektáž sa zhotoví v ,,šachovnicovom” , navŕtaní a cez injektory sa tlakovým piestovým čerpadlom vrty vyplnia. Vrty, pokiaľ pretnú trhliny, netesnosti v konštrukcii, môže zavlhajúce murivo vyschnúť, ale ako som podotkol vyššie, do pórov a kapilár betónovej konštrukcie sa injektážna polyuretánová živica od vrtov nedostane. Mal som možnosť si na mnohých stavbách toto moje tvrdenie overiť, ako sa hovorí „na vlastné oči“. Kde bola zhotovená polyuretánová injektáž a to aj v poréznejšom murovacom materiáli na zamedzenie vzlínajúcej vlhkosti, murivo nevysychalo, ale čo ma jednoznačne presvedčilo o neúčinnosti, keď sa v mieste vrtov murivo z rôznych dôvodov odbúravalo, napr. sa dodatočne zasekávalo potrubie na kúrenie. kam polyuretánová živica prenikla alebo skôr neprenikla. Vrt bol maximálne zatesnený, ale okolie vrtov bolo úplne bez tejto hmoty. Polyuretánová penovitá hmota má žltkastú farbu. Ojedinele bolo vidieť, keď v murive bola trhlina, a vrt túto trhlinu preťal, tak sa táto trhlina tiež zatesnila, vyplnila sa polyuretánovou živicou. Ale pokiaľ sa jedná o problém so vzlínajúcou vlhkosťou v murive, vlhkosť nevzlína trhlinami v murive, ale kapilárne, tj póry a kapilárami v štruktúre muriva. Pri búracích prácach bolo evidentné, že v štruktúre poréznej tehly, ale aj ešte poréznejších maltových škárach polyuretánová živica obsiahnutá nebola.
S priateľským pozdravom
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 6 rokov ago
- last edited 3 mesiace ago
- You must login to post comments