Dobrý deň,
Zaujala ma Vaša metóda injektáže muriva. Mám starší dom z konca sedemdesiatych rokov, nejaká hydroizolácia tu pri stavbe vykonaná bola, ale úplne funkčná nebude.
Múry vnútri viditeľne vlhké nie sú, avšak v dome je stále cítiť určitá vlhkosť a často sa tvorí pleseň na určitých predmetoch a je cítiť zatuchlina.
Zaujíma ma, či je injektáž možné vykonať iba zvonku – tak aby sa nepoškodilo nič v interiéri. Už tam máme v časti domu nové štuky atď. Kým zvonku je všetko v pôvodnom stave. Alebo podľa čoho sa rozhoduje, či sa injektáž robí zvnútra alebo zvonku.
Ďakujem vopred za informáciu
S pozdravom
Jelínková
- Trumf Sanace s.r.o. stáří dotazu 4 roky ago
- last edited 4 roky ago
- You must login to post comments
Dobrý deň pani Jelínková. Najprv Vám odpoviem na Váš nadpis z dotazu. Rozhodnutie je na zhotoviteľovi a to podľa priestorových a výškových dispozícií miesta sanácie pre odvlhčenie muriva, ďalej podľa stavu nehnuteľnosti, čo bude Vaše kritérium pre rozhodovanie. U niekoho to môže byť ale presne naopak. Príklad: stavebník má už zateplenú fasádu vrátane dokončených povrchových úprav a tak injektáž radšej prevedie z vnútornej strany obvodového muriva. Niektorí zhotovitelia sa rozhodujú s ohľadom na poveternostné situácie, to ale väčšinou v momente súčasne prebiehajúcej rekonštrukcie. Z toho vyplýva, že na výsledok nemá vplyv, či som sa rozhodol vŕtať z vonkajšej strany či vnútornej. Všetko má predsa len nejaké, nie však zásadné, výhody a nevýhody, ktoré sú ale našťastie vždy riešiteľné. Tu Vám posielam link na vŕtanie z vonkajšej strany, z vnútornej strany, ale aj v kombinácii vnútorného a vonkajšieho vŕtania. Tu je všetko vysvetlené: https://www.injektaz-muriva-svojpomocne.sk/vodorovne-rezy-pre-bezchybne-navrtanie-muriva/. Ak budete vykonávať injektáž z vonkajšej strany obvodového muriva, u nepodpivničeného pôdorysu domu je výška injektážnej línie daná nie výškou terénu či vonkajšej pochôdznej plochy (tá býva v drvivej väčšine prípadov nižšie, než podlaha), ale výškou podlahy, tzn. že budete vŕtať čo najbližšie nad vnútornou pochôdznou plochou podlahy. Tzn. prenesenie výšky podlahy na fasádu, ale to technicky nie je zložité. Táto zásada výškového nepochybenia je platná aj pre mechanické metódy. Dala by sa znížiť injektážna línia do výšky skladby podlahy, ale za predpokladu, že poznáte výšku vodorovnej hydroizolácie v podlahe a najmä jej stav. Ak by ste poznali stav hydroizolácie a jej výšku, môžete zhotoviť injektážnu líniu v obvodovom murive tesne nad výškou vodorovnej funkčnej hydroizolácie v podlahe. Všetko ale platí za predpokladu, že hydroizolácia v podlahe je plne funkčná a dokážete jej výšku odmerať. V prípade, že hydroizolácia v podlahe nie je plne funkčná, alebo je dlhoročná a je pravdepodobné, že jej funkčnosť je na hranici svojej životnosti a nemáte zatiaľ v pláne sa pustiť do rekonštrukcie podlahy, platí prvý variant, tj.zhotovenie injektáže nad povrchom existujúcej podlahy, hoci navŕtanie budete vykonávať z vonku. U vnútorného muriva sa vŕta tiež zľava alebo sprava, ale keď sa otočím, čo je vlastne ľavá či pravá strana. To len pre názornosť, že je to o priestorových možnostiach, prioritách a iných faktoroch. Vždy sa vŕta na celú hr. muriva s malým pokrátením.
S priateľským pozdravom
Jiří Schwarz – konateľ spoločnosti
TRUMF sanace s.r.o.
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 4 roky ago
- last edited 4 roky ago
- You must login to post comments