Dobrý deň, obraciam sa na Vás s dotazom ohľadom injektáže pivnice. Podľa Vašich návodov sme si našli ako postupovať. Keďže je jedna strana pivnice cca 1m pod úrovňou terénu, musíme ísť variantom plošnej injektáže. Ide o 100 rokov starý rodinný dom, ktorý je postavený na skale. Základy sú postavené z pieskovca. Keďže musíme múr navŕtavať v celej ploche, nemôže to mať vplyv na statiku domu? Sila múru je 50 cm. Mohli by ste nám prosím ešte odporučiť materiál na zarobenie dier po naplnení Vášho prípravku, keď sa jedná o pieskovec? Vopred veľmi ďakujem za Vašu odpoveď. Pekný deň.
- Trumf Sanace s.r.o. stáří dotazu 1 mesiac ago
- last edited 1 mesiac ago
- You must login to post comments
Dobrý deň,
pri plošnej krémovej injektáži sa síce jedná o veľký počet vrtov na rozdiel od jednoradovej injektáže, ktorá sa obvykle vykonáva v horizontálnej línii, avšak vrty pri plošnom navŕtaní sa nevykonávajú na celú hr. muriva s malým pokrátením, ale na hĺbku vrtov podľa tabuľky, ktorú Vám vkladám nižšie. Vo Vašom prípade by vrty v plošnom rastri mali byť hlboké 100 mm. Oslabenie nosnosti steny, ktorá má 500 mm, je aj pri veľkom počte vrtov a tejto ich hĺbke minimálna, respektíve, v tomto prípade by sa dalo napísať, že nie je žiadne. Avšak, moje rady a poznatky vychádzajú z úrovne mojich znalostí a skúseností, avšak nemôžem niesť zodpovednosť za vykonanie a prípadné následky. Zhotoviteľ je povinný dodržiavať platné zákonné nariadenia a predpisy. Pokiaľ máte obavu o statiku domu, treba si prizvať statika, ktorý preverí statickú „kondíciu“ Vášho objektu. Avšak musím konštatovať, že som za svoju viac ako 30-ročnú prax nezaznamenal jediný prípad, kedy by týmito druhmi injektáží a prevedením bola ovplyvnená statika domu. Pokiaľ dom vykazoval statické poruchy, nebolo to spôsobené týmito injektážnymi postupmi a prevedením. Pri objektoch, ktoré vykazovali alebo začali vykazovať statické poruchy, obvykle išlo o nedostatočne pevné základy, preťaženie konštrukcie, pokles podložia. Ďalšími príčinami boli aj výkopové práce okolo domu, pri ktorých sa náležite nedodržiavali ich jednotlivé etapy a hĺbka výkopu bola pod základmi, aj nedostatočne pevný alebo úplne chýbajúci horný veniec stavby atď.
K tej druhej časti otázky: Pokiaľ ste mali na mysli, že po vyprázdnení vrtov od injektážneho krému by ste vrty chceli doplniť maltou, v tomto prípade použite bežnú klasickú murovaciu maltu. Aj napriek relatívne malej hĺbke vrtu je však dosť ťažké maltu do vrtu doplniť, ale v tomto prípade sa dá maltová výplň vykonať utláčaním. Ak ste ale mali na mysli povrchové uzavretie vrtov, ideálne je použiť rýchlo tuhnúci cement. Samozrejme, pokiaľ omietky budú odstránené, čo vo Vašom prípade podľa fotografií rozhodne odporúčam, vrty sa následne zakryjú omietkou novou. Posledná myšlienka, ktorá Vás možno viedla k tejto poslednej otázke, je, čo urobiť, aby injektážny krém z vrtov nevytekal. Týmto sa však nie je nutné zaoberať, pretože injektážny krém aj z vodorovných vrtov nevyteká.
Záver: Tu Vám vkladám odkaz na technologický postup a na náležité prevedenie plošnej krémovej injektáže Systémom AquaStop Cream. https://www.injektaz-muriva-svojpomocne.sk/navod-na-aplikaciju-injektaze/#plosna-injektaz-muriva
Tabuľka pre dodržanie hĺbok vrtov pri plošnej injektáži
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 1 mesiac ago
- last edited 1 mesiac ago
- You must login to post comments