Dobrý deň, pán Schwarz, máme problém so vzdušnou vlhkosťou v staršom rodinnom dome. Tvorí sa nám pleseň na stene a okolo okien. Najhoršie je to v zimnom období, ale aj tak sa snažíme vetrať, avšak asi nedostatočne, dočítala som sa na internete, že sú tieto plesne dosť nebezpečné ľudskému zdraviu. Mohli by ste nám poradiť, ako sa najlepšie zbaviť plesní, ako znížiť vlhkosť v domácnosti a ako často vetrať?
Veľmi vám ďakujem za ochotu, Krausová
- Trumf Sanace s.r.o. stáří dotazu 3 roky ago
- last edited 3 mesiace ago
- You must login to post comments
Dobrý deň, pani Krausová.
Pri vetraní vnútorných priestorov sa vždy snažíme dosiahnuť odvod vysokej vzdušnej vlhkosti z interiéru domu alebo bytu, ktorá má tendenciu sa počas dňa akumulovať v obývaných priestoroch, zároveň sa snažíme dosiahnuť obmenu vzduchu, ktorý má vysoký obsah oxidu uhličitého. Už je dávno známe, že nedostatočné vetranie v konečnom dôsledku neohrozuje iba stavebnú konštrukciu, ale hlavne zdravie osôb, ktoré v týchto nevetraných miestnostiach žijú. V podstate to poznáme všetci, pokiaľ sa zdržiavame v nedostatočne vetraných priestoroch, dostaví sa čoskoro únava, poruchy sústredenosti, deti sa horšie učia, začne nás bolieť hlava, svrbieť koža a u alergikov sa tieto symptómy ešte násobia. Vďaka tomu je človek náchylnejší na infekčné choroby a choroby.
Vážnejšie problémy sa väčšinou začínajú vyskytovať za 5 až 10 rokov, a pokiaľ je v nevetranom vzduchu ešte vyššia vzdušná vlhkosť, je z bytu ideálne prostredie pre vznik plesní a rýchlejšie šírenie baktérií. Správnym vetraním sa všetky riziká eliminujú na minimum. Vetrať by sa teda malo krátko ale za to veľmi intenzívne a často. Pre správne vyvetranie je dobré riadiť sa jednoduchou zásadou, čím väčšie chladno vonku je, tým kratšia doba vetrania. V letnom období môžeme nechať okná otvorené hodinu a viac, na jar aspoň 20 minút, av zimne okolo 5 – 6 minút. Dôležité je, vetrať miestnosti niekoľkokrát za deň, ideálne 4 – 5 krát.
Dám len taký príklad: Človek potrebuje na dýchanie zhruba 25 m3 vzduchu za hodinu, to znamená, že v izbe s najbežnejším rozmerom 5×4 m je to 52 m3 vzduchu, dvaja ľudia toto množstvo vydýchajú za jednu hodinu, 5 ľudí už za pár minút. Pokiaľ teda vymeníte okná zo tesnejšieho, platí pravidlo, že musíte vetrať ešte viac.
Preto by som ešte odporučil zbaviť sa týchto omietok, a použiť náš AquaSan Porosity – vysoko paropriepustnú omietku na vlhké murivá a do vlhkého prostredia, a ako som sa už zmienil vyššie, snažiť sa často a intenzívne vetrať. Pokiaľ murivo vykazuje aj kapilárne vzlínajúcu vlhkosť, odporúčam murivo zainjektovať našim AquaStop Creamom, ktorý kapilárne vzlínajúcej vlhkosti zamedzí prenikať do nadúrovňovej časti muriva.
Ešte prikladám pár bodov, čo ďalej pomáha k zníženiu vlhkosti v domácnosti.
• zatvárať dvere do kúpeľne pri sprchovaní, po sprchovaní utrieť steny a podlahu a následne vyvetrať
• nesušiť mokrú bielizeň vo vnútri bytu, využívať balkón alebo sušiareň; ak to nie je možné, snažte sa sušiť bielizeň aspoň pri otvorenom okne.
• nestavať nábytok k obvodovým stenám budovy – pokiaľ murivo nie je úplne suché
• pri varení využívať digestor s priamym odťahom
Prípadne záujmu o diagnostiku a návrh riešenia sa môžete na mňa obrátiť. Môžete ma kontaktovať telefonicky na čísle 731 565 565, kde poskytujem v pracovných dňoch (od 9 – do 16 hod), ale aj v sobotu (od 10 – 12 hod) bezplatné poradenstvo. V prípade diagnostiky a návrhu riešenia je nutná miestna prehliadka, ktorá je ale už spoplatnená.
S priateľským pozdravom
Jiří Švorc – Schwarz ml.
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 3 roky ago
- last edited 2 mesiace ago
- You must login to post comments