Dobrý den,
Jaká je prosím optimální metoda navrtávání pro aplikaci Aquastop cream u opukového muriva (tloušťka 50-90cm)? Video návod uvadí sklon pro smíšené murivo 15°, textový popis pak bez sklonu. Případně ve dvou řadách „cik cak“. Velmi děkuji za upřesnění, případně odkaz na nákres pro tuto specifickou situaci.
Přeji pěkný den
J. K.
- Trumf Sanace s.r.o. stáří dotazu 1 týždeň ago
- last edited 1 týždeň ago
- You must login to post comments
Dobrý deň,
Vaše murivo je vymurované opukovými kameňmi, čo je taktiež priaznivé. Opuka je veľmi nasiakavá pre vodu, čo v súčasnom stave pre Vás príhodné nie je, avšak pre dodatočné vytvorenie hydroizolácie v murive to naopak výhodné je. Maximálne prípustný sklon vrtov je 15 °. Je ale výhodnejšie vŕtať vodorovne, a to platí pre všetky druhy aj skladby muriva. Drobná odchýlka priamok vrtov, či v súbežnosti alebo náklonu, je prijateľná. Systém AquaStop Cream je trochu naddimenzovaný práve pre tieto odchýlky nielen koncentráciou aktívnych hydrofóbnych látok v krémovej emulzii, ale aj svojim technologickým postupom.
Vo Vašom prípade postupujte takto:
Snažte sa vŕtať vodorovne. Osové vzdialenosti v horizontálnej línii medzi vrtmi urobte po 80 mm. Skrátenie medzi vrtmi odporúčam urobiť u všetkých druhov kamenných múrov, ale aj múrov zmiešaných. Toto skrátenie medzi vrtmi zo všeobecne odporúčaných 100 mm na 80 mm je z toho dôvodu, aby ste sa prípadne „vyhol“ dvojradovej línii a výsledok bol napriek tomu spoľahlivý rovnako, ako by bol v dvojradovom prevedení. Potom je samozrejme možný aj ten druhý postup, kedy sa vykonávajú dve injektážne línie. Druhá línia by mala byť nad spodnou líniou vo vzdialenosti od 40 mm – max. do 50 mm. Pokiaľ v kamennom materiáli, a to v prvej injektážnej línii, nedôjde k prekrytiu všetkých hydrofóbnych clôn, nebude to v celej hĺbke medzi vrtmi, ale v lokálnych miestach kdesi na stredovej vzdialenosti medzi vrtmi, nie v tesnom okolí jednotlivých vrtov, kde penetračné účinky začínajú. Tým, že je druhá injektážna línia v relatívnej blízkosti spodnej línie sa tieto možné – môj terminus technicus – knôty „zaklopia“ hydrofóbnymi clonami od horných vrtov, ktoré sú práve nad stredovými vzdialenosťami medzi vrtmi spodnej línie, z čoho vzniklo to pomenovanie „cik cak“ . Pri dvojradovom prevedení injektáže nie je nutné osové vzdialenosti skracovať a tak sa zachováva osová vzdialenosť 100 mm.
Záver: Obe varianty budú úplne funkčné. Z môjho pohľadu ide iba o názor, ktorý postup je spoľahlivejší. Pokiaľ sa k tomu budem vyjadrovať ako praktík, vyzdvihnem ten prvý postup, a to z dôvodu nižších nákladov, ale pokiaľ sa k tomu budem vyjadrovať ako odborný teoretik, budem presadzovať druhý variant. Musím vás však uistiť, že obe možnosti budú svojim výsledkom spoľahlivé. Keby som si ale mal napriek tomu vybrať jeden z dvoch spôsobov prevedenia a nemusel by som brať do úvahy rozdielnosť v prácnosti a nákladoch, uprednostnil by som druhý variant.
Pri murive, ktoré je vrstvené v radoch/ šárach a tým je murované na priebežné vodorovné škáry, najčastejšie to sú všetky typy tehál a obvykle aj staršie typy tvárnic, nie je nutné robiť injektáž v dvoch radoch, kedy sa využije výškovo najvýhodnejšia škára a nie je nutné osové vzdialenosti vrtov pokračovať. Osové vzdialenosti medzi vrtmi sa zhotovujú po 100 mm.
S priateľským pozdravom
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 1 týždeň ago
- You must login to post comments