Dobrý deň. Plánujem aplikovať váš výrobok AquaStop Cream na obvodové tehlové murivo, a to z vonkajšej strany domu. Vlhké múry sú vo vnútorných priestoroch do výšky jedného a pol metra. Je v tomto prípade aplikácia z vonkajšej strany dostačujúca, alebo je potrebné pre riadny efekt injektáže navŕtať múry zvnútra? Vopred veľmi ďakujem za vašu odpoveď.
- Trumf Sanace s.r.o. stáří dotazu 9 mesiacov ago
- last edited 3 mesiace ago
- You must login to post comments
Dobrý deň,
pokiaľ som Váš dotaz správne pochopil, injektáž budete realizovať iba pri obvodovom murive. Respektíve na toto obvodové murivo smeruje Vaša otázka. Či vŕtate z vonkajšej či vnútornej strany múru, na požadovaný výsledok toto rozhodnutie nemá vplyv. To je ako pri vnútornej stene. Aj tie sa obvykle injektujú a tam nie je vonku alebo vnútro, je tam jedna, alebo druhá strana, ktorú si vyberiem. Jednoducho si zvolím jednu, či druhú stranu, kde mi to priestorovo alebo výškovo viac vyhovuje. V niektorých prípadoch je rozhodnutie pre zvolenie strany injektáže prozaickejšie – že si napríklad nechcem vŕtaním zničiť povrch jednej strany múru, pretože na tej strane múru ešte nie sú v pláne nové omietky a pod.
Vrty sú vždy vedené na celú hrúbku muriva s malým pokrátením, a to preto, aby sa injektážny krém mohol pri výplni vrtov, tj pri injektáži muriva, o niečo „oprieť“ a nevytekal na druhej strane otvoreného vrtu. Injektážny krém AquaStop Cream inak z vodorovne vedeného vrtu samovoľne nevyteká. V predošlej vete som myslel vytekaniu injektážnej emulzie AquaStop Cream z druhej strany vrtu pri injektáži, kedy sa vrty plnia aplikačným zariadením, ktoré vždy vytvára určitý tlak pri výplni. Beztlakovo to pri krémovej konzistencii nejde, napr. nalievaním, ako je to možné pri kvapalných prostriedkoch, kde sa ale vrty zhotovujú pod značným náklonom, kvapalina sa nestačí vsiaknuť do murovacieho materiálu v tak krátkom čase injektáže a obvykle väčšinové množstvo kvapaliny nekontrolovateľne murivom.
Napriek tomu sa vráťme k Vašej otázke. Povedali sme si, že sa vrty máličko pokračujú voči hrúbke muriva. Pokrátenie vrtov odporúčam o 20 – max. 40 mm k danej hr. muriva. Injektážny krém sa síce pomaly, ale tým spoľahlivo a nezadržateľne vsakuje do okolia vrtov, a tak „dobehne“ aj do tej nedovŕtanej zadnej časti hr. muriva. Preto ale skrátenie vrtov nesmie byť v pomere k hrúbke múru viac ako je prípustné. Poznám prípad aj u „profíkov“, kde sa injektoval historický objekt, hrúbka steny bola 600 mm a oni vŕtali na hĺbku 450 mm. To je samozrejme úplne zle a neprípustné.
Záver: Ak budete vŕtať obvodové murivo z vonkajšej alebo vnútornej strany podľa nášho návodu, na požadovaný výsledok toto prevedenie nebude mať žiadny vplyv. Tu Vám vložím odkaz na pôdorysné nákresy stien s umiestnením vrtov, kde je zrejmé, že vonkajšie vŕtanie obvodového muriva má výhodu najmä pri rohoch v porovnaní s vŕtaním z vnútornej strany. Odkaz: https://www.injektaz-zdiva-svepomoci.cz/navod-k-injektazni-aplikaci/. Ale pri vŕtaní z vnútornej strany obvodového muriva je zase výhodou, že nemôžete výškovo, napr. voči podlahe, pochybiť, pracovník je pri práci pod strechou ai. Pri vŕtaní z vonkajšej strany ale nie je problém si výšku vnútorných podláh jednoducho preniesť na vonkajšiu stranu múru napr. .meraním v okne, vchodových dverí, hadicovou vodováhou (šľaufkou), kontrolným vrtom a pod. Tu Vám vkladám druhý link na bokorysy pre výškové zákonitosti, ktorými sa musíte riadiť pri vŕtaní nielen z vonkajšej strany, ale aj vnútornej strany. Odkaz tu: https://www.injektaz-zdiva-svepomoci.cz/navod-k-injektazni-aplikaci/. To sú podmienky a zákonitosti pre úspešný výsledok pri vŕtaní z vonkajšej aj vnútornej strany. Všeobecne si myslím, že pri správnom zvolení výšky má vŕtanie z vonkajšej strany viac výhod. Nerobíte si neporiadok v dome, rohy máte možnosť spoľahlivejšie zainjektovať – viď obrázok č. 5 – „Injektáž z vonkajšej strany z rohu do kríža – dôkladnejšie prevedenie zainjektovaného rohu“. Dá sa dokonca injektovať obvodové, ale aj vnútorné murivo v kombinovanom prevedení – viď obr. 6 – „Injektáž obvodového muriva z vnútornej strany a z vonkajšej strany“. Aj z týchto nákresov je zrejmé, že rozhodnutie, akú stranu steny si zvolíte pre injektáž, je iba na Vás. Vrty pri Systéme AquaStop Cream by mali byť vždy vo vodorovnom prevedení a pri tehlovom murive využívajte priebežné škáry, ktorá bude výškovo tá najvýhodnejšia. Nevyužitie priebežných škár znamená opomenutie ponúkajúcich sa značných výhod daného druhu muriva. To na záver.
S priateľským pozdravom
Jiří Schwarz
Ilustrácie vzniknutej hydroizolačnej clony
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 4 mesiace ago
- last edited 4 mesiace ago
- You must login to post comments
Naozaj veľmi ďakujem za rozsiahlu odpoveď. Hlavne som potreboval vedieť, či je v poriadku navŕtavať múry zvonku, aj keď sú múry vlhké zvnútra. Ďakujem za vysvetlenie a uistenie. Pekný deň
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 4 mesiace ago
- last edited 4 mesiace ago
- You must login to post comments
Áno, rozumiem. Vlhkosť v murive bude určite rovnaká, tým je myslené to, že vlhkosť vzlína z dôvodu dožilosti pôvodnej vodorovnej hydroizolácie alebo jej absencie a tak zemná vlhkosť vzlína v celej hrúbke steny, ale z dôvodu možno menšieho prúdenia vzduchu, možno inej povrchovej úpravy muriva alebo oboch dohromady, sa vlhkosť viac prejavuje na omietke z vnútornej stany. Ale to nie je podstatné, na zvolenie si strany, odkiaľ budete realizovať chemickú podrezávku muriva naším systémom. Ale toto už viete z predošlej odpovede. Skôr len už vysvetľujem pravdepodobný dôvod Vášho opisu stavu.
S prianím pekných dní aj Vám. JS
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 4 mesiace ago
- You must login to post comments