Dobrý deň pán Schwarz, mám čiastočne podpivničenú nehnuteľnosť, izolácia vykonaná klasicky IPOU na stenách aj podlahe, pivnica je vymurovaná tehlou. Od doby, keď sused navýšil terén o 150cm, ubagroval svah za domom, mám terén do svahu/mám problémy s vlhnutím stien pivnice, respektíve s natekaním vody do pivničných častí domu. Na podlahe sú položené dlaždice, tými akoby vzlína voda hore a pozdĺž múrov. Po odstránení vhlkej omietky som zistil, že v jednej časti pivnice/rozdelený na 3 miestnosti/voda náteká cez murivo, žiadny veľký prameň napriek tomu viditeľne. Ešte by som snáď uviedol, že do strednej časti pivnice sa voda nikdy nedostala, hoci steny boli vlhké aj tu. Voda sa do pivnice dostáva pri akomkoľvek väčšom daždi, prípadne topení snehu. Vyriešila by nejaká injektáž môj problém alebo akým spôsobom túto situáciu vyriešiť? Ďakujem za odpoveď, s pozdravom PUCHOLT Milan
- Milan Pucholt stáří dotazu 8 rokov ago
- last edited 4 mesiace ago
- You must login to post comments
Dobrý deň pán Pucholt. Pokiaľ som dobre porozumel, máte problém iba s pivničnými priestormi, respektíve toto chcete riešiť. Tým, že sa zmenila výška terénu okolo Vášho domu (predpokladám v mieste podpivničenej časti domu) zásahom Vášho suseda, tak to veľmi pravdepodobne malo značný vplyv na zhoršenie stavu zavlhania a dokonca natekania tlakovej vody do Vašich pivničných priestorov. Ako postupovať? Ja by som Vám odporučil odkopať tú stranu domu až na základovú škáru, či základovú dosku (tj pod úroveň podlahy pivnice) a zhotoviť dokonalé drenážne teleso s gravitačným vyspádovaním s vhodným zaústením odtoku, tzn: odkopanie domu (odvedenie vody striedajúcej sa pri päte domu a pod domom) a súčasne zhotoviť zvislú rubovú hydroizoláciu podúrovňového obvodového muriva (pre zamedzenie prenikaniu vlhkosti z priľahlého terénu do podúrovňového muriva), prípadne zhotoviť krémovú injektáž muriva u podlahy suterénnych priestorov ako u muriva obvodového tak vnútorného a to plošnou hydroizoláciou sa samozrejme pod dom nedostanete (ani nesmiete). Krémová injektáž zamedzí kapilárnej vzlínajúcej vlhkosti prestupujúcej z podzákladia domu do muriva. Samozrejme môžete postupovať v etapách, pretože jednotlivé sanačné práce sa dopĺňajú, ale zhotovené jednotlivé sanačné kroky v určitom poradí s pauzami sa navzájom neznehodnocujú. Ale predsa len vzhľadom na to, že máte problém s tlakovou vodou, predsa by som začal s odvodnením, tj drenážou (ak to technicky možno urobiť). Pri tomto odvodnení musíte vykonať logicky najskôr odkop a potom by bola škoda, ak nemáte plne funkčnú rubovú zvislú podúrovňovú hydroizoláciu, nezhotoviť aj tú novú zvislú izoláciu. Injektáž proti vzlínajúcej vlhkosti sa môže zhotoviť kedykoľvek, až uvidíte do akej miery je potrebné túto vodorovnú dodatočnú hydroizoláciu v murive zhotoviť.
Odkopanie domov okolo obvodového muriva nie je taká zložitá práca, ale je veľmi namáhavá pri ručne vykonávaných prácach. V niektorých prípadoch sa dá použiť aj mechanizácia, avšak najmä v mestskej zástavbe, v dvorných traktoch, terénnych nedostatočných plochách a najmä uličných častiach je to prakticky nemožné. V prípade, že mechanizáciu je možné použiť, zvyšuje sa zase riziko poškodenia inžinierskych sietí (ak tam sú). Pri ručnom výkope sa toto riziko znižuje. Z vyššie uvedených dôvodov sa výkopy okolo obvodového muriva domov obvykle vykonávajú ručne. Pri ručnom výkope alebo výkope s použitím mechanizácie je nutné dodržiavať niekoľko zásad. Výkop musí byť dostatočne hlboký (až na základovú škáru či základovú dosku), pretože narážame často na to, že odkopanie domu je nedostatočne hlboko prevedené a teda prevedená hydroizolácia nemôže fungovať. Je nutné dbať na bezpečnosť práce, tj najmä vykonať dostatočne pevné paženie (pri výkope hlbšom ako jeden meter) pri vykonávaní týchto prác, aby nedošlo k zasypaniu pracovníka vo výkope. Potom je potrebné riadne očistiť obnažené murivo od zvyškov zeminy a iných nepevných materiálov buď tlakovou vodou alebo mechanickou cestou (napríklad kefou). Toto by som označil za prvý úspešný krok pre úspešné pokračovanie odizolovania zvislej podúrovňovej časti obvodového muriva.
Potom sa prevedie na očistenom murive cementová vyrovnávacia stierka, ktorá sa po vytvrdnutí natiahne bitúmenovou (asfaltovou) stierkou AquaStop Bitumen 2K v dostatočnej hrúbke (cca 5 mm v dvoch vrstvách) s vloženou perlinkovou sieťkou a tým sa vytvorí pevný hydroizolačný povrch. Po zaschnutí bitúmenovej stierky 2K sa celá plocha hydroizolácie ochráni prípadne extrudovaným polystyrénom a kašírovanou fóliou pred poškodením pri spätnom zásype a následnom zhutňovaní pechom. Fólia musí byť vždy riadne ukončená utesňovacou lištou, najlepšie v úrovni budúcej pochôdznej plochy. Klasická nopová fólia s výškou nopov 8 mm nenahrádza izoláciu!!! Pokiaľ je to potrebné, dá sa vykonať už spomínaná montáž extrudovaného polystyrénu na zhotovenú bitúmenovú hydroizolačnú stierku, čím sa zamedzí možnému premŕzaniu muriva. Potom sa opäť vykoná montáž ochrannej fólie ako posledná ochranná vrstva pred zásypom.
Drenážne odvodňovacie systémy sú neoddeliteľnou súčasťou v obore sanácie muriva, najmä tam, kde dochádza k natekaniu vody do objektu.
Drenážny odvodňovací systém má tú funkciu, že odvodňuje odtečením vodu, striedajúcu sa okolo obvodového muriva z dôvodu nedostatočnej priepustnosti spodnej vrstvy horniny pod základom objektu, ktorú zapríčiňuje napríklad ílová zemina alebo naopak vysoká hladina spodnej vody v miestach vystaveného domu. Pri výdatnejších dažďových zrážkach dochádza najskôr k vsakovaniu do priepustnej vrstvy horniny a pri nasýtení či zarazení vsakovania zrážkovej vody už spomínanou napr. ílovou vrstvou pod objektom dôjde k zdvíhaniu spodnej vody a tým sa ocitne obvodové murivo pod úrovňou terénu doslova pod vodou vody do objektu či silnému vlhnutiu obvodového muriva, prípadne podláh.
Tento stav sa častejšie vyskytuje pri domoch s podzemnými podlažiami, čo je Váš prípad. Jednoducho povedané, čím je dom založený hlbšie pod úrovňou terénu, tým je vyššie u
vedené riziko väčšie. Najlepšie odizolovanie objektu väčšinou dlhodobo nevydrží pôsobenie tlakovej vody a zhotovené zvislé a vodorovné hydroizolácie skôr či neskôr nezvládnu dlhodobé pôsobenie tlakovej vody okolo objektu, k čomu skôr či neskôr dôjde. Ako sa hovorí: voda si cestu nájde.
Ďalšie objekty vystavené tomuto problému (striedanie vody okolo obvodového muriva) sú domy vystavané pod kopcami, kde dom vytvorí dokonalú zarážku vsakovanej povrchovej vody alebo, čo je ten najhorší prípad, kedy sa vyskytnú z rôznych dôvodov pramene pri dome. Tento výskyt prameňov sa nedá riešiť, a tak sa radšej zameriame na ich odvod a to dokonalým odvodnením, tj drenážnym systémom.
Drenážny systém neslúži ako prevetrávací systém, ale ako odvod spodnej vody okolo podúrovňovej časti domu. Pokiaľ sa tam nikdy žiadna voda nenazbiera, nemá čo odtiecť. Takže v prípadoch, keď nehrozí zdvihnutie spodnej vody okolo objektu, sú vynaložené prostriedky na zhotovenie drenáže úplne zbytočné. Naopak pri domoch, pri ktorých sa vyskytuje problém s kumulovaním vody okolo domu, je zhotovenie drenážneho systému nutné! Ďalej pri domoch, pri ktorých je pravdepodobnosť nižšia, môže investor zvážiť nainvestovanie finančných prostriedkov do drenážneho telesa z dôvodu, že drenážny systém bude taká poistka pred možnosťou zdvihnutia spodnej vody okolo domu, aj keď k tomu môže dôjsť len ojedinele.
K samotnému prevedeniu drenáží:
Po dostatočnom vyhĺbení výkopu (viď odkopy domov a zvislej izolácie) odporúčam zhotoviť betónové lôžko v tvare žľabu, ktorý bude v miernom spáde okolo obvodovej steny (sten). hydroizoláciu steny. Do tohto lôžka vložíme geotextíliu. Až potom vložíme drenážnu perforovanú (dierovanú) hadicu minimálne s priemerom 110 mm v celej dĺžke výkopu. Následne sa táto drenážna hadica obsype štrkom (frakcia 16/32 alebo 16/22) alebo odporúčaným, ale podstatne drahším kačírkom v rovnakej frakcii. Výška a šírka obsypu by mala byť minimálne 40 cm. Potom sa geotextília prehodí v hornej časti cez seba z oboch strán s dostatočným prekrytím, aby následný prípadný zásyp zeminou neznehodnotil časom priepustnosť (filtráciu) vody cez kamenivo a drenážnu perforovanú hadicu.
Posledným krokom je vhodné zaústenie drenážnej hadice na odvod vody. Je niekoľko možností, ktoré sa musia na mieste zvážiť, pretože odvod vody musí byť stále v spáde a tak nie vždy to spádovo vychádza pre napojenie do kanalizácie, av tomto prípade sa to dá riešiť napr. drenážnou nádržkou, zbernou nádržou s použitím odčerpávania, trativodnou jamou, vyústením vo svahu atď. Tieto drenážne nádrže a trativodné jamy musia byť však v dostatočnej vzdialenosti od objektu. Odvod vody z drenážnej hadice až k vhodnému zaústeniu musí byť spojený klasickým kanalizačným potrubím, aby nedochádzalo k vytekaniu vody už pri dome. Sú ešte ďalšie možnosti technologických postupov ako je napríklad rubová gélová injektáž muriva viď. http://www.injektaz-zdiva-praha.cz/tlakova-polyuretanova-injektaz/ , ale jedná sa najnákladnejšie riešenie. Potom sú možnosti sanácie pivničných podúrovňových priestorov rôznymi kryštalickými nátermi s kombináciou krémovej injektáže. Ale pokiaľ ide problém riešiť z vonkajšej strany stavebného dielca, je to vždy spoľahlivejšie riešenie a tak sa o ďalších možnostiach vnútornej hydroizolácie už nebudem rozpisovať. V prípade, že by Vás to predsa len zaujímalo, kliknite na tento link nášho webu: http://www.sanace-injektaz-zdiva.cz/sterky-izolace-proti-vlhkosti/ .
S priateľským pozdravom
Jiří Schwarz – konateľ spoločnosti
TRUMF sanácia s.r.o.
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 8 rokov ago
- last edited 4 mesiace ago
- You must login to post comments
Dobrý deň, obraciam sa na Vas s prosbou. Mám podpivničený rodinný domček, kde sa nachádza aj garáž. Vjazd do garáže je strmší. Asi meter od brány, mám po celej šírke kanálik na odvod dažďovej vody, ktorá sa vsakuje do zahonu. Niekoľkokrát pri naozaj silnom daždi som mala vodu v garáži, ale na čerpadlo to nebolo. Chcela som sa opýtať, čo by ste mi odporúčali. Otec si myslí, že by som mala rozkopať vjazd, usadiť nádobu s čerpadlom…. Čo sa mi veľmi nezdá. Ďakujem za Vašu radu. Kadlecová
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 4 roky ago
- last edited 4 mesiace ago
- You must login to post comments
Dobrý deň, pani Kadlecová,
môžete mi zaslať dve fotografie toho zjazdu do Vašej garáže s prejazdovým odvodňovacím kanálikom a jeho zaústenie do záhona? Keby ste nevedeli, ako pripojiť fotografie k dotazu, pošlite mi ich na môj e-mail [email protected]. Myslím si, podľa Vášho popisu, že by sme snáď našli ľahší odvod vody než len pomocou čerpadla, ale nepoznám terénnu a priestorovú situáciu. Všeobecne platí, že prejazdový odtokový rošt pred garážovými bránami musí mať dostatočne zaistený odtok vody, ktorá sa nahromadí pri prívalovom daždi a steká v značnom množstve zjazdom ku garáži. Prejazdový odtokový kanál musí túto vodu stíhať odvádzať. Tým musí mať dostatočnú veľkosť a spád a tiež spoľahlivý odvod vody, aby sa nespomaľoval jeho odtok. Fotografie nám pomôže sa rozhodnúť, ako ďalej postupovať.
S priateľským pozdravom
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 4 roky ago
- last edited 4 mesiace ago
- You must login to post comments
Dobrý deň,
staviame svojpomocne rodinný dom s pivnicou. Máme hrubú stavbu. Po výdatnejších dažďoch máme v pivnici dosť vody. Teraz po topení snehu tam je asi meter vody. Švagor (murník) robil pri výstavbe vaňu z lepenky, ale ako je vidieť, tak to nestačí. Je pre nás riešením šachta s čerpadlom? Ďakujem za odpoveď. Zemánková
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 4 roky ago
- last edited 4 mesiace ago
- You must login to post comments
Dobrý deň, zdedili som starší dom (z 50. rokov), je v celkom udržiavanom stave, avšak v pivnici miestami asi do výšky 50 cm odpadá vlhká omietka. Chcela by som to zaizolovať, aby sa netvorila pleseň. Nechcem odkopávať celý barák, je to možné vykonať injektážou? A ako? Môžete mi prosím poradiť. Chceme to robiť svojpomocne. Ďakujem za odpoveď. Eva
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 2 roky ago
- last edited 4 mesiace ago
- You must login to post comments
Dobrý deň, zdedili som starší dom (z 50. rokov), je v celkom udržiavanom stave, avšak v pivnici miestami asi do výšky 50 cm odpadá vlhká omietka. Chcela by som to zaizolovať, aby sa netvorila pleseň. Nechcem odkopávať celý barák, je to možné vykonať injektážou? A ako? Môžete mi prosím poradiť. Chceme to robiť svojpomocne. Ďakujem za odpoveď. Eva
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 2 roky ago
- last edited 4 mesiace ago
- You must login to post comments