Dobrý deň pán Schwarz.
Mám na vás otázku. V dome sa nebýva ani nekúri. Je tam pomerne chladno. Do akej najnižšej teploty možno aplikovať injektážny krém, tak aby som neznížil jeho účinnosť?
Mal by som ešte jeden dotaz, v dome je pivnica a sú tu pomerne vysoko spodné vody. Takže v pivnici je šachta a podlaha je vyspádovaná do nej. Mám tam automatické čerpadlo, ktoré spustí skôr kým by voda pretiekla jímku. Ale samozrejme betónová podlaha je stále mokrá aj tak a o múroch ani nehovorím. Ani tak mi nevadí, že je v pivnici zberač s čerpadlom, ale rád by som tú pivnicu využíval na skladovanie napríklad zemiakov atď., takže by som ju rád mal v nejakom rozumnom stave. Do pivnice vedie komín, ktorý už nebude využívaný, takže bude fungovať ako vetranie a na druhej strane bude vetracia rúrka von, takže by tu mal byť prievánok. Omietky sú KO, tie odstránim, ale neviem teda čo s tým ďalej. Tehly pokojne môžem očistiť naimpregnovať aby neprášilo a nechať ich priznané. Mohli by ste mi prosím poradiť čo s tým? Má zmysel injektovať v pivnici? Predsa len celá stena musí byť vystavená nielen spodnej vlhkosti, ale aj tej zo strany.
Ďakujem
- Trumf Sanace s.r.o. stáří dotazu 5 rokov ago
- last edited 5 rokov ago
- You must login to post comments
Dobrý deň.
Pre aplikáciu Systému AquaStop Cream nie je určujúca ani tak okolitá, najmä vonkajšia teplota, ale teplota v murive. A tá býva často iná. V zimnom období je teplota v murive spravidla vyššia, tiež môže byť obvodové murivo, o ktorom je určite reč, čiastočne vyhrievané temperovaním z vnútorných priestorov, v letnom období môže byť naopak teplota v murive nižšia, samozrejme všetko vo všeobecnej rovine. Tieto kolísajúce teploty v murive ale nemajú vplyv na výsledok. Len je čiastočne ovplyvnená rýchlosť vzniku clony. Ale to určite nie je to, čo by malo niekoho znepokojovať. Ale teplota pod bodom mrazu je už nebezpečná pre výsledok. Vysvetlenie: injektážny krém nie je tak náchylný k premrznutiu a tým k jeho znehodnoteniu, (bod stuhnutia zmrnutím krémovej konzistencie je o mnoho nižšie než je bod tuhnutia napr. vody, ktorá má bod tuhnutia, ako je všeobecne známe, O ° C), ale problém je trochu inde. V momente, keď murivo začne premŕzať, čo ale nezačne pri teplotách, ktoré sú v nočných hodinách mierne pod bodom mrazu a cez deň sú teploty nad bodom mrazu, ale pri dlhších a väčších teplotách pod bodom mrazu. V momente premŕzajúceho muriva (väčšinou hĺbka muriva začne premŕzať od vonkajšej strany) voda-vlhkosť v póroch a kapilárach sa začne meniť na kryštáliky ľadu a tým vzniká zábrana pre rozptýlenie injektážneho krému. Všetko je ešte zložitejšie, ale myslím, že tento výklad je dostačujúci. Jednoducho povedané, murivo v momente injektáže, ale aj v nasledujúcich dňoch a niekedy aj týždňoch, keď sa aktívne látky nasycujú do muriva, by nemalo začať premŕzať. K tej druhej otázke. Podľa Vášho zámeru využitia pivnice si myslím, že je rozsah prác rozumný a v podstate s Vaším návrhom súhlasím. Nejedná sa samozrejme o komplexné sanačné opatrenia, ale tým, že zlepšíte vetranie v miestnosti, murivo bude bez omietok a tak môže povrchovo rýchlejšie odsychat a ďalej, že čerpadlom s plavákom strážite výšku spodnej vody, bude pivničný priestor pre Vaše účely využitia vyhovovať. Injektáž vo Vašom prípade rozsahu prác sanácie pivničného priestoru mi pripadá zbytočná, najmä v pivnici u podlahy obvodového muriva bez zvislej vonkajšej hydroizolácie, kde ako správne uvažujete, preniká vlhkosť do muriva, ktoré je pod úrovňou neodizolovaného terénu, aj z bočného smeru.
S priateľským pozdravom
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 5 rokov ago
- last edited 5 rokov ago
- You must login to post comments