Dobrý večer pán Schwarz,
chcel by som sa opýtať na váš názor, ako postupovať pri injektáži vnútorných stien / priečok pri dome viac ako 200 rokov starého, ktorý je postavený zo „“zmiešaného muriva““. Vonkajšie obvodové múry sú ľahko prístupné a tie budem injektovať teda zvonku, čo najnižšie základu. Predpokladám, že vyhovie tých 10cm od spodnej hrany steny. Čo sa týka tých vnútorných stien: chceme vybúrať existujúce podlahy až na základný hrubý betón, na ktorom je hydroizolácia. Ak by som teda vykonal injektáž čo najnižšie nad týmto hrubým betónom … nebude vadiť, keď potom budú tie zazátkované „“injekcie““ zaliate do čistého betónu? Ide mi v podstate o otázku, či možno injektáž zhotoviť takto „“definitívnym““ spôsobom, alebo je nutné k tým zátkam ponechať „“servisný prístup““? K vonkajším injektážam sa dostaneme ľahko, pre „“servis““ bude stačiť „“otriasť““ kúsok omietky, ale čo sa stane s injektážou, ktorej vstupy budú viacmenej už neprístupné? Možno to takto urobiť, alebo mam injektovať nad budúcu výšku čistej podlahy?
Ďakujem za odpoveď a s priateľským pozdravom,
Štembera
- Trumf Sanace s.r.o. stáří dotazu 5 rokov ago
- last edited 5 rokov ago
- You must login to post comments
Dobrý deň pán Štembera.
To je zaujímavý a nie celkom obvyklý dotaz. Najprv by som sa vyjadril k tej výške miesta injektáže pri obvodovom murive, ktoré spomínate v dotaze. Možno tá Vami uvedená výška injektáže obvodového muriva je v poriadku, ale radšej to zhrniem. Všeobecná zásada výšky pre zhotovenie akejkoľvek dodatočnej hydroizolácie v priečnom reze obvodového muriva: ak pôdorys domu je v miestach injektáže nepodpivničený, je určujúca nie výška terénu, ale výška vnútorných podláh a to aj keď injektáž bude zhotovená z vonkajšej strany. Táto zásada platí u nepodpivničeného pôdorysu domu pre Systém AquaStop Cream, ale aj pre všetky mechanické metódy. Vodorovná dodatočná izolácia pre zamedzenie vzlínajúcej vlhkosti nemôže byť zhotovená pod nepodpivničenou podlahou, pretože pod existujúcou podlahou je vlhký zásyp / zemina, a tým by dochádzalo pri obvodovom murive k premosteniu vlhkosti zo zeminy nad hydroizolačnú clonu. Preto sa v tomto prípade dodatočná izolácia v priečnom reze muriva zhotovuje tesne nad podlahou, nie pod podlahou. Z Vášho dotazu ale nie je jasné, v akej výške je terén / pochôdzna plocha oproti výške vnútorných podláh. Budem teda vychádzať z predpokladu, že terén je výškovo nižšie ako je výška vnútornej podlahy. Tento model je najčastejší. U vnútorného muriva nosného / priečkového sa môže vo Vašom prípade zhotoviť injektážna línia čo najbližšie k podkladovému betónu, pretože sú podlahy v rekonštrukcii a tým sa injektáž môže zhotoviť v blízkosti podkladového betónu, na ktorý sa položí vodorovná hydroizolácia. Táto hydroizolačná vaňa sa následne vytiahne cez líniu injektáže. Tým sa tieto dve hydroizolácie na seba napojí a budú sa dopĺňať. Zníženie línie vrtov pri obvodovom murive sa môže riadiť tiež výškou podkladového betónu a jeho novej a tým funkčnej hydroizolácie. Vo Vašom prípade sa toto zníženie ponúka i pre obvodové murivo. Len je treba túto výšku bezchybne odmerať a preniesť ju na vonkajšiu stranu obvodového muriva.
Z Vášho textu som ale pochopil aj iný možný dôvod Vášho dotazu ohľadom výšok injektáže / línie vrtov a preto Vám odpoviem v širšom kontexte. Minimálna garantovaná životnosť Systému AquaStop Cream je 30 rokov. Táto min. doba životnosti je úplne reálna. To, že sa k vrtom v obvodovom murive, ktoré budú zhotovené z vonkajšej strany stavebného dielca, kedykoľvek dostanete, je jasné, ale k vrtom, ktoré budú vyhotovené vo vnútornom murive, podľa vyššie uvedeného odporúčania, sa po dokončení novej skladby podlahy, bez búracích prác už nedostanete. Pokiaľ ale túto myšlienku máte a ak chcete mať vrty kedykoľvek bez zásadných búracích prác prístupné, musíte (pri vnútornom murive) injektážnu líniu vrtov zhotoviť v blízkosti nad hornou pochôdznou nášľapnou vrstvou novej podlahy, nazvime túto výšku nulou. Hydroizolačnú vaňu by ste ale musel vytiahnuť samozrejme vyššie, než keby ste injektáž zhotovil podľa postupu opísaného v prvom prípade, to ale nie je technický problém. Hydroizolačná vaňa by sa mala vytiahnuť do výšky novo zhotovenej vodorovnej hydroizolácie v murive, tj. s presahom cca 50 mm nad injektáž. Záver: ak pri injektáži zhotovíte dostatočnú výplň vrtov, nie je potrebné si vytvárať technologickým postupom tieto prístupy servisné či revízne, ako ste miesta vrtov zaujímavo, ale v podstate výstižne nazval, pokiaľ ale neuvažujete ešte v dlhšom časovom horizonte než je garantovaná životnosť vzniknutej bariéry pre zamedzenie kapilárne vzlínajúcej vlhkosti.
Garantovaná životnosť u Systému AquaStop Cream je 30 rokov, ale to je min. doba životnosti. Podľa rôznych vplyvov, najmä pôsobením intenzity zemnej vlhkosti, sa životnosť môže predĺžiť až na 50 rokov a tým by som ešte podotkol, že je obmedzená aj životnosť vodorovnej hydroizolácie podlahy. Doba životnosti Systému AquaStop Cream a doba životnosti napr. asfaltových pásov (tj. hydroizolačnej vane) môže byť približne rovnaká a tak v momente dožitia vodorovnej clony v murive, už nemusí byť plne funkčná ani hydroizolácia podlahy a tým sa podlahy budú musieť taktiež rekonštruovať. Ak prímete moje tvrdenie časových údajov životnosti, navrhoval by som skôr tú variantu, priblížiť injektáž vnútorného muriva k podkladovému betónu a jeho vodorovnej hydroizolácii.
Ak by ste niečomu neporozumel, zavolajte mi na poradenskú linku +420 731 565 565, ktorú tiež prevádzkujem a všetko operatívne dovysvetlím. Ale myslím, že to nebude potrebné. Prajem Vám krásne a hlavne pokojné blížiace sa sviatky vianočné.
S priateľským pozdravom
Jiří Schwarz – konateľ spoločnosti
TRUMF sanace s.r.o.
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 5 rokov ago
- last edited 5 rokov ago
- You must login to post comments