Dobrý deň,
chcel by som sa opýtať na možnú príčinu vlhkosti steny a riešenie viď foto. Ide o stenu radového RD (strana k susedovi). Dom je neobývaný a vlhkosť bola rovnaká aj v lete, keď niekoľko týždňov nepršalo a bola horúca. Elektrikárskym detektorom kovov som preveril či nie je v blízkosti nejaká rúrka a nič som nenašiel, skontaktoval som suseda ktorý svoj dom pred časom rekonštruoval a uistil ma že v stene nevedie žiadna vodovodná rúrka ani odpad a teda by nemalo dochádzať k úniku vody ani pri ňom. Zastavil som teda vodu pred aj za vodomerom, a necahol cca 14 dní pustený odvlhčovač, pretože vzhľadom na neprítomnosť je to s vetraním zložité. Nedošlo k žiadnej zmene a vlhkosť v miestnosti bola cca 45%. Prestal som teda odvlhčovať a všetko vyzerá aj po ďalšom mesiaci rovnako (stále zatvorený ventil pred vodomerom), vlhkosť v nevetranej miestnosti 55-60%, mapa na stene sa nemení nezväčšuje sa ani nezmenšuje. Možno je tmavšia ale to je asi len subjektívny pocit.
Prekvapuje ma, že sa nejedná o klasické mapy na stene s plesňou, ale vyzerá to na pohľad ako dosť mokrá omietka, celé prázdniny sa to nemení nech skúšam čokoľvek.
Pred rokom, rokom a pol to bolo vlhké len v ľavom spodnom rohu (kde na fotke stojí odvlhčovač). cez zimu sa dom temperoval na 10 až 15 °C.
Rád by som túto stenu sanoval vašim systémom, ale mám strach, že by mohla byť príčina niekde inde než len vzlínajúca pôdna vlhkosť. Viem, že podľa fotografie sa to ťažko dá zistiť.
Možno by ste mohli podľa skúseností poratiť čo vyskúšať/urobiť na odhalenie možnej príčiny, prípadne ako sanovať tento vlký múr.
Vopred ďakujem za odpoveď
M.Š.
- Trumf Sanace s.r.o. stáří dotazu 3 mesiace ago
- You must login to post comments
Dobrý deň,
o zemnú vlhkosť pod domom, ktorá je ovplyvnená úhrnami zrážok, sa zrejme nejedná. Vzhľadom na všetky poskytnuté informácie vylučujem vzlínajúcu vlhkosť z dôvodu dožilosti vodorovných hydroizolácií spodnej stavby. Mapa je ostro ohraničená, je lokálna a je vizuálne, a tým aj veľmi pravdepodobne silne zamokrená/vlhká. S vysokou pravdepodobnosťou sa bude jednať o príčinu, ktorá nesúvisí priamo s dožilosťou vodorovnej hydroizolácie v tomto mieste. Je potrebné najskôr vylúčiť únik vody u suseda, ale aj u Vás. Tiež ma napadá otázka, čo je z druhej strany tohto spoločného múru? Pokiaľ by v blízkosti bola kúpeľňa (napr. zatekanie z odpadu pod vaňou, zatekanie vody pod vaničku medzi obkladom a netesnou hranou vane), WC, kuchynská linka, kanalizačná stúpačka, odpady a rozvody vody vedené napríklad aj v podlahe a pod., tak príčina bude z 99 % z tohto miesta. Mohol by som s vyššou či nižšou pravdepodobnosťou zoradiť možné príčiny. Avšak aj zdanlivo zanedbateľné informácie alebo súvislosti, ktoré v dotaze nezazneli, môžu byť pre určenie príčiny zásadné. To, že sa mapa už nešíri, ale zostáva stále silne zamokrená, únik vody z vodovodného potrubia je menej pravdepodobný, ale nemožno ho bez tlakovej skúšky vylúčiť. Tiež ma ešte napadá, že by mohlo ísť o defekt v ležatej kanalizácii pod domom. Hydroizolácia spodnej stavby už nemusí byť plne funkčná as pribúdajúcim tlakom z defektu ležatej kanalizácie pod domom sa môže dažďová alebo splašková voda cez netesné miesto v hydroizolácii dostávať nad ňu. Pokiaľ priamo v týchto miestach alebo v tesnej blízkosti je uložená ležatá kanalizácia, je potrebné urobiť kamerový prieskum. Ale ako píšem, aj najmenšia drobnosť a súvislosť môže tieto predpoklady podporiť, alebo úplne vylúčiť. Avšak, pokiaľ z Vašej strany domu sa zdá, že je všetko v poriadku, je potrebné sa dohodnúť so susedom na prehliadke a tým začať. Pokiaľ to však bude možné. Nižšie Vám vkladám vyhľadávací štítok, ktorý priradím aj k Vašej otázke. Tu v rôznych súvislostiach odpovedám na otázky predchádzajúcich anketárov, ktoré súvisia práve s určením možných príčin zavlhania múrov. Prečítajte si jednotlivé otázky as nimi súvisiace odpovede, ktoré by Vám mohli nejakým spôsobom sa v danej problematike lepšie zorientovať, a možno Vás nejaké moje odpovede navedú na rýchlejšie vyhľadanie príčiny. Tu je odkaz: Príčina zavlhania muriva
S priateľským pozdravom
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 3 mesiace ago
- You must login to post comments