Dobrý deň,
asi pred troma mesiacmi začal byť mokrý múr uprostred bytu. Teraz je to mokré až vo výške kľučky pri dverách a ide to stále hore. Ide o tehlový bytový dom, bývam tam 15 rokov a nikdy predtým sa to nestalo. Únik vody z vodovodného potrubia sme vylúčili. Pravdepodobne ide teda o spodnú vodu. Ako to zastaviť? Vysušiť stenu si myslím, že nepomôže, keď tam voda stále nasakuje. Je potrebné najprv riešiť príčinu, je možné použiť Vami ponúkanú metódu? Ak áno, treba injektáž do obvodových múrov domu alebo aj do tej vo vnútri bytu? Aký je správny postup? Ďakujem za reakciu. Pekný deň.
- Trumf Sanace s.r.o. stáří dotazu 3 mesiace ago
- last edited 2 mesiace ago
- You must login to post comments
Dobrý deň,
všetko je raz či prvýkrát, takže veta, že sa to nikdy predtým nestalo, nie je nijako vypovedajúce. Ale rozumiem Vašej myšlienke. Informácia, že tento stav nastal pred troma mesiacmi, potvrdzuje, že došlo k nejakej zásadnej zmene. Napriek tomu by som to však pri stredovom múre pod bytom neprisudzoval spodnej vode, teda nie primárne. Vaša bytová jednotka nie je v suteréne, hoci tento rok je oveľa viac prívalových dažďov ako povedzme v predchádzajúcich 10 rokoch, teda je viac zemnej vlhkosti vo vrstvách hornín, a tiež teda aj pod domami.
Vysušiť stenu naozaj nepredstavuje žiadne riešenie av prípade neustálej dotácie vlhkosťou, je to v podstate nereálne, neefektívne, a teda zbytočné. Je potrebné odhaliť skutočnú príčinu. Tá môže byť rôzna. Píšete, že ste vylúčili problém vo vodovodnom potrubí. Je málinko škoda, že ste mi nenapísali, akým spôsobom ste k tomuto záveru dospeli. Ale túto informáciu budem považovať za istú.
Tiež ma napadá, či pod domom nevedie dažďová kanalizácia. Táto myšlienka vychádza z faktu, že k najväčšiemu zamokrovaniu múru dochádza uprostred bytu, ktorý, ako predpokladám, sa nachádza na prízemí budovy a je nepodpivničený. Pokiaľ vedie pod domom dažďová kanalizácia, bolo by dobré urobiť revíziu tejto kanalizácie, tj objednať kamerový prieskum. V prípade, že problém nebude ani tu a dôjde tiež k vylúčeniu možných únikov vody, napr. z odpadov kúpeľne, kuchyne a pod., potom treba najmä tento múr izolovať proti vzlínajúcej vlhkosti. Ak obvodové múry nevykazujú zvýšenú vlhkosť, injektovať ich nemusíte. Bolo by ale tak trochu neobvyklé, keby ostatné múry boli suché a iba vnútorný múr bol takto silne zamokrovaný. Obvykle tomu býva naopak. Tento častý jav platí v prípade, že pod múrmi sú pôvodné alebo rovnako staré vodorovné hydroizolácie a nejedná sa o lokálny havarijný stav akéhosi zdroja vody. Poslednou myšlienkou sa stále vraciam k tej vete, že mapa je už vo výške kľučky dverí a stále sa zvyšuje. Toto býva často v prípade trvalého, hoci drobného úniku vody. Väčšinou to nesúvisí so zemnou vlhkosťou, ktorá potom vzlína hore nezaizolovanými konštrukciami spodnej stavby, ale dôvodom býva havarijný stav v potrubí vody, odpadov alebo kanalizácie.
Záver: Tento múr je potrebné dodatočne izolovať proti vzlínajúcej vlhkosti až vo chvíli, keď s určitosťou vylúčite ostatné možné príčiny.
S priateľským pozdravom
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 3 mesiace ago
- last edited 2 mesiace ago
- You must login to post comments