Dobrý deň. Budem injektovať dom, ktorý som zakúpil a tak nepoznám históriu rozvodov vody plynu a odpadov a pod. Vaša metóda sa mi páči, a tak som sa rozhodol pre injektáž, pretože dom je pred rekonštrukciou a nechcel by som sa potom vracať. ďakujem za odpoveď
Karel
- Trumf Sanace s.r.o. stáří dotazu 3 roky ago
- last edited 2 mesiace ago
- You must login to post comments
Dobrý deň. Rozumiem Vám a tak Vám popíšem možnosti pre lokalizáciu menovaných rozvodov. Avšak, pokiaľ sú omietky už nenávratne zdegradované, odporúčam tieto omietky s dostatočným presahom nad horný okraj máp odstrániť. Po odstránení omietok, sú rozvody viditeľné, ale podľa Vašej otázky si myslím, že omietky nie sú asi predmetom sanácie.
Prečo je potrebné lokalizovať káble a potrubia?
Pri injektáži a prevádzaní vrtov v osových vzdialenostiach po 80 mm až 100 mm, ale aj iných vzdialenostiach, vzniká riziko navŕtania nielen elektrických káblov, ale aj rozvodov vody, plynu alebo napríklad vykurovacieho telesa a plastového potrubia, odpadu. Lokalizovať teda musíme už pred začatím injektážnych prác alebo aj iných stavebných úpravách, pri ktorých by mohlo dôjsť k poškodeniu a ich navŕtaniu.
Tu sú možnosti pre lokalizáciu rôznych rozvodov rôznymi metódami:
Ako lokalizovať el. káble, rozvody vody a plynu vrátane plastového potrubia pod omietkou av murive?
Elektrické káble pod omietkou sú z drvivej väčšiny uložené v omietke, resp. na povrchu muriva a lokalizovať ich možno pomocou niekoľkých metód a prístrojov. Väčšina týchto prístrojov nám môže garantovať veľmi dobrú presnosť vyhľadania s toleranciou do 0,5 cm, ale sú aj schopné zmerať murivo do hĺbky rádovo niekoľko centimetrov. Samozrejme ľahká lokalizácia je pre káble, ktoré sú pod napätím. Tieto káble a ich trasy sa dajú vcelku spoľahlivo dohľadať indukčným meracím prístrojom.
Termokamera:
Prvá možnosť je použitie termokamery, ktorú nemusíme kupovať, ale je možné si ju zapožičať. Metóda postupu môže byť nasledujúca: do potrubia napustíme teplú vodu, studenou vodou môžeme napustiť tiež, ale len v prípade, že nepredpokladáme hlboké umiestnené potrubie v murive. Následne zapneme termokameru a začneme snímať možné umiestnenie rúrok. Termokamera sníma obraz v infračervenom spektre a zaznamenáva vyžarovanú tepelnú energiu, ktorá sa vyobrazí na displeji termokamery. Následne si ceruzkou označíte miesta, kde ste potrubie lokalizovali. Môžete využiť aj infrateplomer, ale výsledky a presnosť lokalizácie nie sú tak presné ako pri termokamere.
Detektor kovov, plastov a káblov bez napätia:
na tieto účely vyhľadávanie iných rozvodov, než sú len káble pod napätím, je vhodný Bosh Wallscaner D-tect 150 SV Professional:
Táto metóda je zatiaľ najuniverzálnejší a spoľahlivý variant detekcie. Spoľahlivo totiž lokalizuje aj materiály, ako sú roxory, výstuže v betóne, na milimetre presne lokalizuje železné a neželezné kovy, vedenie pod napätím, ale práve aj bez napätia, ďalej drevené konštrukcie a plastové rúrky. Disponuje aj digitálnym ukazovateľom vlastností materiálov, a preto aj my tento Wallscaner od výrobcu Bosh môžeme odporučiť ako najspoľahlivejšiu metódu na lokalizáciu materiálov v murive. Zakúpiť ho môžete na https://bosch-shop.cz/. Pokiaľ ale nechcete investovať toľko finančných prostriedkov do profesionálneho náradia, je možné zakúpiť aj hobby rad, ktorý je tiež na tieto účely dostačujúci a vcelku presný.
Na záver asi posledné odporúčanie, lokalizácia potrubia a el. rozvodov nemusí byť vždy 100% presná, ale môže zásadne predchádzať poškodeniu problematickým miest.
Jedna možná praktická a hlavne jednoduchá rada. pri vŕtaní, kde predpokladáme rozvody plynu a nie sme schopné ich dohľadať meraním, tak pred vŕtaním a zhotovením injektáže vypnúť aspoň HUP (hlavný uzáver plynu).
S priateľským pozdravom
Jiří Švorc – Schwarz ml.
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 3 roky ago
- last edited 2 mesiace ago
- You must login to post comments