Dobrý deň, mám od vás krém, ktorý chcem použiť do tehlového muriva. Pri obnážení muriva som zistil, že v uvažovanej škáre je stará lepenková izolácia. Je možné do tejto škáry prevádzať vrty a potom aplikovať krém, alebo je lepšie použiť škáru o tehlu nižšie? Vďaka
- Kunschke stáří dotazu 8 rokov ago
- last edited 3 mesiace ago
- You must login to post comments
Dobrý deň. Líniu vrtov nie je vhodné vŕtať v škáre existujúcej izolácie. Máte v podstate dve možnosti. Vŕtať o škáru (škáry) nižšie, ale aj vyššie. Nižšie je to vždy výhodnejšie, ale za predpokladu, a to musím zdôrazniť, že sa nedostanete napr. pod úroveň okolitého terénu a najmä pod vodorovnú izoláciu podlahy, čo sa vo vašom prípade vlastne dostanete. Tým by hrozilo tzv. premostenie vlhkosti nad síce plne funkčnú vytvorenú izoláciu pre zamedzenie vzlínajúcej vlhkosti v murive systémom AquaStop Cream, ale čo by to bolo platné, keď nad touto vytvorenou izoláciou by bola priľahlá zavlhnutá skladba podlahy (prípadne okolitý terén) a tým by sa vlhkosť infiltrovala z vnútorného či vonkajšieho bočného smeru nad nižšie vytvorenú hydroizoláciu. Izolácia podlahy v prípade značného veku už tiež nemusí byť plne funkčná a tak by som skôr naopak v tomto prípade zhotovil dodatočnú izoláciu proti vzlínajúcej vlhkosti v murive systémom AquaStop Cream čo najbližšie k povrchu existujúcej podlahy. Pokiaľ ste si istý, že vodorovná izolácia podlahy je ešte funkčná, vrty by som zhotovil rozhodne do prvej škáry nad lepenkou. Rozhodne by som vrty pri tehlovom murive neklopil! V škáre sa emulzia lepšie a istejšie šíri, v podstate so 100% celistvým prekrytím šíriacich sa hydrofóbnych clôn od jednotlivých vrtov v celej hĺbke a dĺžke muriva, kde bude vykonaná injektáž. Pri tehlovom murive vo vodorovnom prevedení je takmer vždy škára priebežná. Vo zvislom prevedení nie je, ale väčšinou sa vrty a následná injektáž zhotovuje vo vodorovnom prevedení na vytvorenie dodatočnej vodorovnej izolácie proti kapilárne vzlínajúcej vlhkosti v murive, čo je Váš prípad. Nepoznám výškovú situáciu terénu a podláh, skladbu podláh, jej vek atď. a tým som sa rozpísal v širšom poňatí, aby nedošlo k pochybeniu pri aplikácii. Na základe malého množstva poskytnutých informácií je môj záver ten, že systém AquaStop Cream budete musieť zhotoviť čo najbližšie k existujúcej podlahe, nie sa dostávať ešte nižšie, než je pôvodná izolácia podlahy (lepenka). Toto všetko platí, ak neuvažujete o rekonštrukcii novej podlahy s novou skladbou.
S priateľským pozdravom
Jiří Schwarz – konateľ spoločnosti
TRUMF sanácia s.r.o.
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 8 rokov ago
- last edited 2 mesiace ago
- You must login to post comments
Dobrý deň, vašej správe som porozumel a podávam upresňujúce informácie.
RD je postavený okolo roku 1900, v 60-tych rokoch bol neodborne zrekonštruovaný.
Injektáž uvažujem vykonať zvonku obvodového muriva. Fasáda má brizolitovú omietku a sokel je prevedený tak, že bol obvodový múr obetónovaný cca sedem centimetrovou „obezdivkou“. Túto sme odsekali a tehlové murivo za ňu sa obnažilo. Bohužiaľ tehlové murivo je narušené (podľa môjho názoru premŕzaním – sokel je v niektorej časti budovy až 80cm vysoký).
Pretože chcem vykonať aj zateplenie sokla, hľadám spôsob, ako vykonať hydroizoláciu muriva. Sokol som vyrovnal cementovou maltou. Preto mám nasledujúcu otázku:
je možné vykonať vrty cez omietku (niekde až 3 cm hr.)?
je možné vykonať vrty aj do tehál-škára nie je ideálne vodorovná a ja nemám možnosť kontroly cez omietku, či som presne v škáre?
prelína Cream aj do betónového muriva?
Vďaka za odpoveď Kunschke
- Kunschke odpovězeno 8 rokov ago
- last edited 2 mesiace ago
- You must login to post comments
Dobrý deň pán Kunschke. Budem Vám zodpovedať podľa Vašich otázok. Ešte ale než Vám budem odpovedať na poradie otázok, musím trochu poopraviť moju predchádzajúcu odpoveď o nemožnosti zhotoviť vrty injektáže pod existujúcu lepenku. Samozrejme pri prevedení vrtov z vonkajšej strany stavebného dielca to je možné, ale stále platí tá podmienka sa nedostať do zavlhnutého zásypu pod podlahou, čo by bola zásadná chyba. Ale myslím, že toto je vám jasné. Áno, je možné vŕtať do priebežnej škáry aj cez omietky. Na jednom a druhom protiľahlom rohu jednej steny sa zhotoví zvislá drážka v miestach predpokladanej výšky línie vrtov. Potom si túto obnaženú škáru, ktorú si zvolíte ako výškovo najvhodnejšiu, prepojíte napr. špagátom, alebo lepšie si brknete linku tzv. brnkačkou av tejto viditeľnej linke na fasáde budete prevádzať vrty podľa technologického postupu pre systém AquaStop Cream. V prípade, že vrták nastavíte o jeden, dva, tri milimetre vyššie alebo nižšie ako je ryska na fasáde, hrot vrtáka rovnako vkĺzne do priebežnej škáry, ktorá je vysoká cca 10 mm, skôr o niečo vyššie. To isté platí v prípade drobného vychyľovania priebežnej škáry. Pokiaľ tieto rozdiely nie sú zásadné, nemusíte sa obávať, že sa vrt vychýli mimo priebežnú škáru, hoci ju nevidíte. Istota, že vŕtate do priebežnej škáry je tiež v tom, že vyvŕtaný materiál bude zažltnutý, nie červený. Silanová emulzia výrobku AquaStop Cream, za predpokladu, že betón bude dostatočne zavlhnutý, šíriaca sa hydrofobizácia od jednotlivých vrtov penetruje aj do menej savého materiálu, ako je betón, ktorého pórovitosť, predpokladám, bude dostatočná. V prípade, že vykazuje vlhkosť, bude dostatočne savý.
S priateľským pozdravom
Jiří Schwarz – konateľ spoločnosti
TRUMF sanácia s.r.o.
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 8 rokov ago
- last edited 2 mesiace ago
- You must login to post comments
Dobrý deň,
rozhodol som sa využiť Váš systém na odvlhčenie muriva.
Mám pieskovcovú podmurovku cca 40 cm nad povrchom. Na tejto podmurovke je stará nefunkčná lepenková izolácia a na ňu tehlový múr pri skúšobnom vrte v škáre s izoláciou som sa v dome dostal 4,5 cm nad podlahu. Nižšie vŕtať nemôžem (nie je škára) ao škáru viac sa dostanem min 11,5 cm nad úroveň
podlahy a bojím sa vlhnutia tesne pri podlahe. Prosím o radu v akej výške vŕtať.
Ďakujem
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 8 rokov ago
- last edited 2 mesiace ago
- You must login to post comments