Dobrý deň, mám taký problém. Kúpili sme byt v suteréne, podlahy sú cca 30cm pod úrovňou vonkajšej zeme, barák je podrezaný, ale až v 30 cm a týchto 30cm je mokrých. Myslíte že by mi pomohla injektáž, alebo čo v takom prípade robiť? Ďakujem moc Slováčik
- Slováček stáří dotazu 8 rokov ago
- last edited 3 mesiace ago
- You must login to post comments
Dobrý deň pán Slováčik. Pri sanácii muriva, ktoré je pod úrovňou terénu, je nutné postupovať napr. takto. Krémová injektáž muriva proti vzlínajúcej vlhkosti je vhodná, ale za predpokladu, že sa odkope zemina okolo obvodového muriva min. pod úroveň Vašej podlahy (najlepšie až na základovú škáru) a zhotoví sa nová zvislá hydroizolcia (ak tam už nie je). Tým sa vlhkosť nemôže dostať do podúrovňového muriva ani z priľahlého terénu a ani od základov. Pokiaľ ste myslel zhotoviť plošnú injektáž, bol by výsledok veľmi neistý a to u akejkoľvek injektáže. Zhotovuje sa ešte jedna injektáž a to tzv. gélová rubová injektáž, ale tá sa nevykonáva do muriva, ale cez murivo a napúšťa sa priľahlý terén (cca 30 litrov/1 m2 gélu). Táto injektáž nahrádza odkopanie podúrovňového muriva, ale aj v tomto prípade sa musí tiež zhotoviť vodorovná línia krémovej injektáže do muriva pri podlahe tohto miesta stavby, aby sa skombinovali tieto dve hydroizolácie. Ale musím upozorniť, že tzv. rubová injektáž je nákladná. Pokiaľ je možné odkopať obvodové murivo, je to predsa len istejšie a aj menej nákladné.
S priateľským pozdravom
Jiří Schwarz – konateľ spoločnosti
TRUMF sanácia s.r.o.
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 8 rokov ago
- last edited 2 mesiace ago
- You must login to post comments
Ďakujem za rýchlu odpoveď z odboru sanácie vlhkého muriva. Chcel by som sa ešte opýtať, keď máme uprostred bytu nosný múr, ktorý je podrezaný, ale v cca 30cm nad podlahou je možné tento múr ešte injektovať? Pretože neviem, ako je to možné, tento múr je mokrý až do podrezávky. Zvislou hydroizoláciou myslíte zvonku pozdĺž steny nalepiť lepenku a dať nopovú fóliu? tento barák je starý cca 100 rokov, ten asi nebude mať odizolované základy, t toho, čo som vykopal, tak to vyzerá, že základy sú natreté len nejakým asfaltom…
Ďakujem Slováčik
- Slováček odpovězeno 8 rokov ago
- last edited 2 mesiace ago
- You must login to post comments
Dobrý deň pán Slováčik. Najprv k tej nosnej vnútornej stene. Píšete, že je podrezaná, ale zavlhá do výšky zhotovenej hydroizolácie. Pokiaľ som tomu dobre porozumel, murivo je odizolované nejakou pravdepodobne mechanickou metódou. Až potiaľto je všetko pravdepodobne v poriadku, pretože sa nezmieňujete, že sa vlhkosť dostávala nad túto dodatočnú hydroizoláciu. Takže pokiaľ je to tak, je všetko relatívne v poriadku až na tú výšku zhotovenej dodatočnej hydroizolácie proti vzlínajúcej vlhkosti. Tá mala byť zhotovená v tesnej blízkosti existujúcej podlahy. Potom je prirodzené, že vzlínajúca vlhkosť vzlína do tej výšky cca 300 mm nad podlahu, tj do výšky podrezávky. Toto sa dá napraviť tým, že by ste napr. mohli zhotoviť krémovú injektáž injektážnym krémom AquaStop Cream v tesnej výške nad podlahou. K tej poslednej otázke. Tá vonkajšia zvislá podúrovňová hydroizolácia je dôležitá v prípade, ako sa spomínam v predchádzajúcom emaile, že je podlaha pod úrovňou terénu. Tam by samozrejme vodorovná dodatočná hydroizolačná clona pri podlahe sama o sebe nepomohla, pretože by sa vlhkosť do obvodového muriva dostávala z priľahlého terénu a dochádzalo by k tzv. premosteniu vlhkosti. Ten postup, čo píšete, je v podstate v poriadku. Dnes už ale máme v stavebníctve aj stierkové hydroizolácie, ktoré sa lepšie aplikujú napr. na nerovné zavlhnuté murivo. Ako som sa už spomínal, je to napr. hydroizolačná stierka Bitumen 2K a pod.
S priateľským pozdravom
Jiří Schwarz – konateľ spoločnosti
TRUMF sanácia s.r.o.
Sanácia muriva cena.
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 8 rokov ago
- last edited 2 mesiace ago
- You must login to post comments
Dobrý deň,
opäť veľmi ďakujem za odpoveď.
Vykopali sme ďalších cca 30 čísel, sme už pod úrovňou kanála, a vyskytol sa nám problém, vo výkope nám stojí voda tak 7-10 čísel vysoká. Vyzerá to ako vodná priekopa okolo domu. Čo s tým máme teraz robiť? Ako máme vodu dostať preč? Inak nemôžeme vykonávať ďalšie práce.
Veľmi vám ďakujem za odpoveď. Či sme doteraz nevedeli ako pracovať, tak teraz som už úplne v koncoch.
Veľmi Vám ďakujem
Prajem pekný deň
Slováčik
- Slováček odpovězeno 8 rokov ago
- last edited 2 mesiace ago
- You must login to post comments
Dobrý deň pán Slováčik. Toto je nemilá situácia, ale nie je zas taká neobvyklá. V podstate je nutné zhotoviť tzv. staveniskové odvodnenie. Na najnižšom mieste výkopu (prípadne na dvoch i viacerých miestach) alebo ešte lepšie v tesnej blízkosti dna výkopu rozšírením a prehĺbením vo výkope zhotovíte jamu (zbernú nádrž), do ktorej sa bude všetka voda spádovo sťahovať. Potom kalovým čerpadlom (ak ho nemáte, nie je drahé) budete odčerpávať natekajúcu vodu mimo výkopu. Jama musí byť dostatočne široká a hlboká, aby plavák automaticky spínal kalové čerpadlo. Tým získate možnosť vo výkope sa vôbec pohybovať a samozrejme aj vykonávať hydroizolácie, betónové žľabové lôžko, drenážne teleso atď. V prípade betonáže lôžka, ak by voda odtekala do zbernej jamy na dne výkopu, čo je náš cieľ, mohol by byť určitý problém so splavovaním betónu. Tento problém sa dá riešiť tak, že zhotovíte na dne výkopu podhod napr. štrkom. Podhod štrkom je vhodný aj v zbernej nádrži, aby položené kalové čerpadlo stálo na vrstve štrku. Tá štrková vrstva nemusí byť nijako vysoká. Voda bude pretekať medzi kamenivom do zbernej jamy, ale Vy môžete bez väčších komplikácií vykonávať betonáž žľabu. Odporúčam kvalitnejší betón, aby čo najrýchlejšie dochádzalo k jeho tvrdnutiu prípadne s použitím urýchľovača (prísady do betónu) napr. prísady zn. Soudaquick Soudal.
S priateľským pozdravom
Jiří Schwarz – konateľ spoločnosti
TRUMF sanácia s.r.o.
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 8 rokov ago
- last edited 2 mesiace ago
- You must login to post comments