Dobrý deň,
Chcel by som sa opýtať, či je možné použiť injektáž krémom aj na stenu z troskového muriva? Konštrukcia steny je zmiešaná, zvonku kameň a z vnútra kombinácia nepálenej tehly, pálenej tehly a troskových tehál. Stena je hrubá 70cm niekde aj viac.
S pozdravom
Jiří Souček
- Trumf Sanace s.r.o. stáří dotazu 2 roky ago
- last edited 3 mesiace ago
- You must login to post comments
Dobrý deň, pán Součku.
Struskové murivo je nasiakavý materiál pre vodu/vlhkosť a tak aj pre tento stavebný materiál platí jedna fyzikálna, ale aj vlastne chemická zákonitosť, že kadiaľ kapilárne vzlína vlhkosť, tak sa do tohto materiálu vpenetrujú aj aktívne mikročastice injektážneho krému AquaStop Cream. To je dané pomalým, ale spoľahlivým priebehom hydrofobizačného nasycovania všetkých viac aj mene poréznych materiálov. Keby ale murivo nemalo kapilárny systém vo svojej štruktúre, injektážny krém by sa tam nemohol vpenetrovať, ale v obrátenom pohľade, by v tomto prípade bolo murivo suché, pretože by bolo vodotesné. Tento nespochybniteľný princíp a výklad používam preto, aby bolo zrejmé, že pokiaľ je murovací materiál, či už prírodný alebo priemyselne vyrábaný viac či menej porézny a tým nasiakavý, injektážny krém sa do jeho kapilárneho systému vsiakne tiež. Struskové murivo je považované za porézny materiál.
Avšak, Vaše murivo je zmiešané a to vymurované z rôzne nasiakavých/poréznych materiálov. A ako som vysvetľoval v predchádzajúcom odseku, jeho presýtenie aktívnymi látkami injektážnou emulziou bude spoľahlivé. Avšak tým, že je murivo vymurované zo štyroch rozdielnych materiálov, môže byť priebeh dispergácie v rôznych miestach skladby muriva rozdielny. Preto sa pri murive napr. tehlového má využiť priebežná škára na krémovú injektáž, pretože maltová škára je rovnorodá a je vysoko nasiakavá. Nie je to len z dôvodu, že sa v škáre ľahko vŕta. Keď pri tehlovom murive vŕtate mimo škáru a murivo je už murované v každej vrstve na väzbu, vrták pretne najskôr tehlu, následne zadnú styčnú/ zvislú maltovú škáru a zase tehlu. Priamka vrtáka pretína už dva rôzne nasiakavé materiály. Tehla pálená, nepálená má vysokú nasiakavosť, ale stará „vyšepľatá“ malta jej má obvykle ešte väčšiu a tým sa jedná o dva rozdielne materiály a to nielen svojim zložením, ale práve nasiakavosťou. Čo sa teda deje, keď sa murivo navŕta mimo škáry. Dalo by sa povedať, že je to vlastne jedno. Oba dva materiály sú predsa považované za vysoko nasiakavé pre vodu a tým pre injektážny krém. Ale sú to dva iné materiály. V momente, keď sa vyplní vrt pretínajúcu tehlu a zadnú zvislú škáru, začne sa injektážna krémová emulzia vsakovať, dispergovať do tehly aj malty, ale s rozdielnou rýchlosťou. A teraz sme pri merite veci. Zadná styčná škára je predsa len nasiakavejšia a injektážny krém sa do maltovej škáry bude vsakovať rýchlejšie ako do štruktúry tehly a tým vzniká určitá rozdielnosť vo vytvorení jednotlivých hydrofóbnych clôn okolo vrtov. Našťastie je pomer hĺbok tehál a malty tak rozdielny a to v prospech tehál, že táto rôznorodosť nasiakavosti zásadne neovplyvní výsledok vzniknutej hydrofobizácie. Z toho vyplýva, že pri murive tehlovom pri nevyužití vodorovnej priebežnej škáry na krémovú injektáž nejde o zásadné pochybenie, ale o nevyužitie ponúkajúce sa značné výhody. Toto všetko píšem z dôvodu, aby ste si urobili akúsi predstavu o zákonitostiach dispergácie injektážneho krému AquaStop Cream v murive.
Teraz už prejdem k Vášmu úplne jasnému dotazu.
Som presvedčený, že z predchádzajúceho výkladu je Vám už jasné, že Vaše murivo je vhodné na zhotovenie krémovej injektáže. Ale priebežné škáry Vaše murivo určite nemá a tým, že Vaše murivo je vymurované zo štyroch rôznych materiálov as maltovými nepravidelnými škárami s ešte jedným materiálom navyše, tak sa síce bude šíriť injektážny krém celkom iste, ale v rôznych hĺbkach rozdielne. Z tohto dôvodu bude spoľahlivejším prevedením urobiť injektážne línie dve v prevedení tzv. „cik cak“, tj dvojradová injektáž. V prípade, že sa v prvej injektážnej línii všade neprekryjú jednotlivé hydrofóbne clony, a vzniknú vďaka rôznorodosti materiálov nejaké „hluché miesta“, tak túto nedokonalosť v prvej injektážnej línii doplnia, „zaklopia“ hydrofobizácie z druhej injektážnej línie. Vrty budú na stredovej vzdialenosti vrtov pod nimi a nemali by byť vyššie ako 50 mm. Pokiaľ v prvej línii vrtov nedôjde k 100% prekrytiu hydrofóbnych clôn, je to v akejsi hĺbke a kdesi na stredovej vzdialenosti medzi vrtmi, nie pri vrte. Tieto miesta nazývam, môj terminus technicus, „knôty“, ktoré môžu prepúšťať nejaké percento vlhkosti. Ale druhá injektážna línia, ako som sa už zmienil v predošlých vetách, prípadné „knôty“ tzv. zaklopí. Tým sa docieli 100% spojenie hydrofóbnych clôn do celistvého hydroizolačného pásu. v celej hĺbke a dĺžke vykonanej injektáže. Toto odporúčanie platí pre všetky zmiešané muriva.
S priateľským pozdravom.
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 2 roky ago
- last edited 3 mesiace ago
- You must login to post comments