Dobry deň,
chcel by som sa opýtať, či sa dá vykonávať injektáž muriva z vnútornej strany domu cez jadrovú omietku. Ak sa nepletu, tak je ti normou stanovené, že omietka musí byť odstránená. Môžem sa opýtať, z akého dôvodu to je? Bavim sa o Jadrovej omietke, ktorá ešte nebola nasiakla vzlínajúcu vlkosť a nie je nijako poškodená.
Vopred ďakujem za Váš čas
Pekný deň
- Trumf Sanace s.r.o. stáří dotazu 8 mesiacov ago
- last edited 4 mesiace ago
- You must login to post comments
Dobrý deň,
Vo Vašom dotaze píšete, že budete vykonávať injektáž muriva z vnútornej strany domu, a to cez omietku. To nie je nič neobvyklé a je to samozrejme možné. Všeobecné, skôr odborné odporúčanie, znie, aby pri sanácii vlhkých múrov boli odstránené aj omietky, a to s dostatočným presahom nad viditeľné poškodenie. Poškodenou/znehodnotenou omietkou sa myslí tá omietka, ktorá je už nepevná k podkladu, nesúdržná, a najmä omietka, na ktorej sa objavujú soľné výkvety. Vlhká omietka ešte nemusí byť znehodnotená. To treba tiež podotknúť. V prípade, že sa napriek tomu omietky odstraňujú „iba vlhké“, tak aj tie sa odstraňujú s dostatočným presahom nad horným okrajom viditeľnej mapy. Pokiaľ je omietka už nenávratne znehodnotená najmä vyššie popísanými zmenami, treba tieto omietky odstrániť, pretože ich spätný ozdravný proces ani po vyschnutí muriva neprebehne. Preto sa nedá v našom odbore nič iné odporúčať. Často ale používané moje tvrdenie v tejto prevádzkovanej poradni je, že nič nebýva absolútne, teda absolútne. A v tomto prípade to platí tiež. Pokiaľ omietky nezmenili svoje fyzikálne mechanické vlastnosti a nie sú kontaminované soľami, čo býva často voľným okom viditeľné, nie je treba za každú cenu odstraňovať. Injektáž muriva na zamedzenie vzlínajúcej vlhkosti Systémom AquaStop Cream môžete zhotoviť bez odstránenia omietok. Omietky, a to v akomkoľvek stave, nemajú vplyv na výsledok injektáže, myslené ale iba pre vznik bariéry proti vlhkosti v murive. Pozitívne je v tomto prípade to, že sa aj omietky stanú súčasťou chemickej podrezávky. Aj toto je ďalší fakt a uhol pohľadu. Avšak sa musím na záver tejto témy opäť vrátiť k všeobecne odbornému odporúčaniu, že omietky by sa pri sanácii vlhkých múrov odstraňovať mali.
Ale mám tu ďalšie odporúčania, ktoré ale tiež nie je absolútna.
Pokiaľ sa jedná o murivo vymurované z tehál, bolo by výhodné využiť najbližšiu priebežnú škáru k podlahe, teda k miestu, kde treba vlhkosť zastaviť. Pokiaľ je Váš múr vymurovaný z tehál, využite pre injektáž škáru. A teraz sme pri technickom probléme „ako“, keď predsa budete vŕtať cez omietky. Je to ale vcelku jednoduché. V omietke si zhotovíte zvislú drážku až na murivo do výšky od podlahy cca 100 až 120 mm napr. úzkym oškrtom búracieho kladiva, prípadne majzlíkom. Tým budú viditeľné vodorovné škáry a Vy si vyberiete tú škáru, ktorá je pre danú situáciu výškovo najvýhodnejšia. Následne si urobíte rysku na omietke v celej dĺžke plánovanej injektáže. Rysku si vytvoríte stavebnou brnkačkou, alebo odmeraním od podlahy as priloženou latou si nakreslíte rysku na omietke a podobne. Prípadne si zvislé drážky urobte dve, a to na jednom konci a druhom konci injektážnej úsečky. Vybranú škáru si prepojíte špagátom, stavebnou brnkačkou a pod. Takto si spoľahlivo lokalizujete škáru skrytú pod omietkou, do ktorej sa ľahko hrot vrtáka zanorí, a to aj v prípade, keby ste vrták nasadil o nejaký ten milimeter mimo škáru, pretože sa hrot do mäkšej škáry zanorí a vyrovná si svoj smer vŕtania. Už a najmä na začiatku vrták priložte nielen na rysku, ale vrták s vŕtačkou držte vodorovne. Po zanorení vrtáka do škáry už po pár centimetroch sa smer vrtu nezmení a nemôže sa vychýliť, čo je dôležité.
Záver:
Áno, vo Vašom prípade podľa Vami poskytnutých informácií môžete vykonať injektáž Systémom AquaStop Cream cez omietku, bez ohrozenia výsledku.
S priateľským pozdravom
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 4 mesiace ago
- You must login to post comments