Dobrý deň, budem robiť injektáž opuky kde je sila múru okolo 60cm. Zaujímalo by ma či vŕtať rovno alebo šikmo, či vrty vŕtať v rovine alebo tak aby boli diery v škáre. Aké medzery medzi diery majú byť ao koľko tieto diery krátiť na dĺžku.
Ďakujem
- Trumf Sanace s.r.o. stáří dotazu 2 roky ago
- last edited 3 mesiace ago
- You must login to post comments
Dobrý deň.
Výška pre zhotovenie injektážnej línie je v podstate, podľa dispozícií a podmienok, jasná. Vami zakreslená červená ryska je výška podlahy suseda. Keďže nepoznám skladbu a stav podlahy suseda, neodporúčam zhotoviť injektáž pod jeho nulkou podlahy. Tým sa injektážna línia musí vykonať nad červenou ryskou, prípadne v mieste risky. Aj to by bolo vo Vašom prípade prípustné. Žltá ryska je výška budúceho podkladového/základového betónu Vašej podlahy. Na podkladovom betóne bude zhotovená hydroizolačná vrstva/ hydroizolačná vaňa. Tým, že sme ale limitovaní výškou podlahy suseda, a to z dôvodu, že chemická injektáž muriva musí byť vykonaná nad výškou jeho podlahy, aby sme mali istotu, že z jeho skladby podlahy nebude môcť dochádzať k premosteniu vlhkosti nad chemickou injektáž vykonanou v spoločnej stene, tak nižšie ísť s injektážnou líniou nemôžeme. Takže výška injektáže bude vychádzať na rozhraní tepelnej izolácie (podľa výšok medzi ryskami a navrhnutou hr. tepelnej izolácie) a podlahového kúrenia. V prípade, že by to bolo v miestach nad tepelnou izoláciou, odporúčal by som podsypy, podklady o niečo málinko navýšiť, aby sa injektážna línia vykonala tesne nad podlahou suseda, ale vo výške Vašej tepelnej izolácie, hoci v jej hornej krajnej časti. Toto sa dá vcelku jednoducho odmeriavať pri jednak dostatočnom vybúraní, ale najmä pri zhotovovaní jednotlivých podkladových vrstiev podlahy. Chápem ale, že navrhnuté ďalšie vrstvy podlahy sú prepočítané do požadovanej finálnej výšky. Napriek tomu sa snažte injektáž zhotoviť vo výške tepelnej izolácie, prípadne na rozhraní s podlahovým kúrením. Má to svoje opodstatnenie. Možno, že Vám odpovedám trochu zložitejšie ako je nutné, ale radšej všetko viac upresňujem. V prípade výškového pochybenia by bolo všetko úsilie potom znehodnotené.
Čo sa týka druhej podstaty otázky, odpoveď je táto. Tieto menej kvalitné maltové výplne/škáry/lože sú veľmi nasiakavé pre vodu, a tak aj pre ľahké presýtenie aktívnych hydrofobizačných látok obsiahnutých v injektážnej emulzii AquaStop Cream. Takže tohto materiálu sa obávať nemusíme. Len by som vo Vašom druhu muriva odporučil vykonať injektáž v dvoch radoch a to takto: navŕtanie opukového muriva zhotovte v prevedení tzv. „cik cik“. To je v dvoch radoch, v osových vzdialenostiach vrtov po 80 mm – max. 100 mm vedľa seba. Druhá injektážna línia bude o 40 – max. 50 mm vyššie, s posunutím vrtov do strany o 40 mm – 50 mm, takže vrty v hornej línii budú vždy na stredových vzdialenostiach vrtov spodnej línie a tým samozrejme aj naopak. Tak sa zmaximalizuje pravdepodobnosť vytvorenia celistvého hydroizolačného bloku v celej hrúbke a dĺžke prevedenej injektáže, ale aj v značnej výške. Prvá injektážna línia by mala byť vo výške max.10 mm nad výškou nášľapnej vrstvy podlahy suseda z vyššie popísaných výškových potrieb. Inak som v poslednom čase odpovedal vcelku na obdobnú otázku, a tak Vám tu vkladám odkaz pre prípadné prečítanie: https://www.injektaz-zdiva-svepomoci.cz/poradna-sanace-vlhkeho-zdiva/dotaz/injektaz-opuky-a-iglu
S priateľským pozdravom
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 2 roky ago
- last edited 3 mesiace ago
- You must login to post comments