Dobrý deň,
chcel by som sanovať murivo, ktoré je cca 1m pod úrovňou terénu. Dom je cca 60 rokov starý a nejaké odvodňovacie pasy tam pravdepodobne sú. Každopádne sa do muriva tiahne vlhkosť a opadáva omietka – najhoršia situácia je na fotke. Poklepom je omietka na obúchanie až takmer k pivničnému oknu. Chcem sa opýtať, či pomôže vŕtať otvory v niekoľkých radoch nad sebou a naplniť ich AquaStop Cream, alebo stačí jeden rad, či mám použiť AquaSaltStop, AquaSan Porosity … skrátka správny technologický postup, aby som minimalizoval ďalšie nutné práce v budúcnosti. Samozrejme ešte môžem vybúrať betón vedľa domu a urobiť izoláciu novú, ale to by som najradšej volil až ako ďalšiu fázu (s ohľadom na prácnosť).
Pekný deň,
Roman Sirůček
Obrázok
- Trumf Sanace s.r.o. stáří dotazu 4 roky ago
- last edited 4 roky ago
- You must login to post comments
Dobrý deň pán Sirůček.
Vytvoriť krémovou injektážou zvislú izoláciu v murive, ktoré je pod úrovňou terénu, je nespoľahlivé. V poradni som na tento dotaz už mnohokrát zodpovedal a viac som sa rozepisoval a vysvetľoval, prečo injektáže v plošnom navŕtanie do muriva (!) nie sú vhodným riešením. Je tu ale jedna alternatíva, ktorá veľmi spoľahlivo a pritom bezvýkopovo vytvorí z vnútornej prístupovej strany napr. v pivnici zvislú hydroizoláciu, a to z vonkajšej neprístupnej strany. Injektáž muriva pod úrovňou terénu sa ale nevykonáva do muriva (!), Ale cez murivo (!), ale aj v plošnom prevedení. Tu Vám posielam link na túto metódu: https://www.injektaz-muriva-svojpomocne.sk/gelova-injektaz/ a video:https://www.youtube.com/watch?v=BsSPmBiQcro&t=50s
Gélová rubová injektáž je vysoko spoľahlivá metóda pre zhotovenie zvislej hydroizolácie z vonkajšej strany, ktorá je ale prístupná iba zo strany vnútorných priestorov. Avšak je táto metóda nákladnejšia, ale zase sa vyhnete búracím a výkopovým prácam. Ak si ale zhotoviteľ spočíta všetky náklady u výkopových prác, následne očistenie muriva, spevnenie povrchu muriva, zhotovenie kvalitnej hydroizolácie bitúmenovou tixotropnou stierkou, prípadne natavením asfaltových pásov, ochrannú vrstvu hydroizolácie, spätné hutnenie výkopku a v neposlednom rade opravy poškodených povrchov, sú celkové náklady veľmi blízke bezvýkopovej metóde. V niektorých prípadoch ani prístup k vonkajšej strane obvodového muriva nie je možný, ale napriek tomu vlastník nehnuteľnosti požaduje vytvorenie novej zvislej hydroizolácie z vonkajšej strany, a to sa potom ponúka gélová rubová injektáž ako jediná spoľahlivá metóda. Vo Vašom prípade taktiež, ale Vy opisujete vo svojom dotaze, že výkop u Vás vykonať možno, len s odkladom. Ja by som Vám odporučil opačné poradie, ideálne v súčinnosti výkopových a injektážnych prác. Najprv zhotoviť odkop muriva, ktoré je pod úrovňou terénu a to od výšky terénu do hĺbky min. pod podlahu pivnice, lepšie až na základovú škáru. Nižšie už nie! Prípadne výkopové práce vykonávať v etapách. Všetko ale záleží od rozsahu výkopových prác a na statickej kondícii stavby. V momente, kedy mám murivo odkopané, môže sa u podlahy pivnice zhotoviť dodatočná vodorovná izolácia v murive čo najbližšie k podlahe, napr. naším Systémom AquaStop Cream. Následne zhotovíte kvalitnú zvislú hydroizoláciu vo výkope a tým máte istotu, že zvislá hydroizolácia sa nepoškodila vŕtaním otvorov s malým pokrátením, v jednej či dvoch líniách, ktoré sa vykonávajú z praktických dôvodov z vnútornej strany. Tým toto murivo pod úrovňou terénu začne spoľahlivo vysychať, keďže všetky smery zemnej dotácie vlhkosti sú zastavené. Samozrejme sa vo výkope dá ešte zvážiť zateplenie základov a prípadne zhotovenie drenážneho telesa na dne výkopu. Tesniť murivo (ktoré je už pod úrovňou terénu) proti vode – z vnútornej strany – nie je vždy najspoľahlivejším riešením, a tak ak máte možnosť vykonať odkop, bude to najspoľahlivejšie odvlhčenie spodnej stavby. Ešte jedna rada. Ideálny stav by bol ten, keby boli zároveň v rekonštrukcii aj podlahy v pivnici. Tým by sa na podkladový betón natavila hydroizolácia, ktorá by sa vytiahla do výšky injektážnej línie/injektážnych línií, s presahom 50 mm. Omietky, najlepšie sanačné omietky s podporou protisolného náteru (AquaSalt Stop), by boli zhotovené ako posledné. Potom by sanácia pivnice bola vykonaná bez nedostatkov. Zlepšenie vetrania suterénnych priestorov je u týchto priestorov dôležité, najmä po dokončených sanačných a rekonštrukčných prácach.
S priateľským pozdravom
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 4 roky ago
- last edited 4 roky ago
- You must login to post comments
Dobrý deň,
ďakujem za cenné rady a na jar objednám potrebné výrobky z Vašej ponuky.
Roman Sirůček
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 4 roky ago
- You must login to post comments