Dobrý deň, potreboval by som od vás poradiť ohľadom hĺbky vrtov na injektáž. Bývame v staršom dome (tehla, ktorý je podpivničený a potrebujeme sa zbaviť vzlínavej vlhkosti. Hrúbka muriva je 60cm. V jednom mieste máme cca 30 cm od steny studňu. Priemer skruža je 1 m. Dá sa v tomto mieste postupovať pri vrtoch, že budú navŕtané šikmo v rovnakej výške ako ostatné vrty? Ďalej by som sa chcel opýtať či je skrátenie vrtov o 40 mm dostačujúce? vrtu sa injektáž dostane? Pretože máme podlahu v úrovni okolitého terénu.
Ďakujem
- Trumf Sanace s.r.o. stáří dotazu 10 mesiacov ago
- last edited 4 mesiace ago
- You must login to post comments
Dobrý deň,
myslím, že Vaša otázka je jasná. Budem Vám odpovedať na Vaše otázky postupne.
Áno, dá sa v mieste studne vŕtať presne tak, ako popisujete. Len sa snažte udržať pri horizontálne šikmých vrtoch určitú súbežnosť. Súbežnosť vrtov sa dá „ustrážiť“ napr. uhlomerom. Bočné navedenie vrtov do škáry odhadujem pod uhlom 30 – max. 45 °, samozrejme stále pri vodorovnosti k zvislej rovine. Injektážna línia v mieste priestorového obmedzenia s bočným vychýlením vrtov bude v rovnakej škáre ako vrty bez vyklonenia. Vyklonené vrty do boku budú dlhšie oproti vrtom kolmo vedeným a mali by byť tiež dostatočne hlboké, aby sa dodržalo odporúčaného skrátenia. Hĺbku vykloneného vrtu si spočítate trigonometrickým výpočtom. Druhá možnosť je, že jedným skúšobným vrtom, ktorý v požadovanom uhle prevŕtate cez murivo, samozrejme v mieste, kde nebude hroziť poškodenie elektroinštalácie, plynu, odpadu, rozvodu vody a pod., si hĺbku „vykloneného“ vrtu odmeriate. Následne si na vrtáku, napr. lepiacou páskou, urobíte kontrolné miesto s požadovaným pokrátením, pri ktorom sa vždy pri vŕtaní steny zastavíte. Táto „technická pomôcka“ sa často používa na bezchybné skracovanie vrtov.
Áno, skrátenie vrtov o 40 mm, než je Vaša hr. muriva, je v norme, a tak bez pochybenia.
Vzdialenosť nasycovania muriva aktívnymi látkami je ovplyvnená niekoľkými faktormi. Najmä hutnosťou/pórovitosťou injektovaného materiálu, percentuálnou vlhkosťou a teplotou. Teplota ale pre vzdialenosť „dobehu“ nie je najvýznamnejšou veličinou. Teplota môže spomaľovať dispergáciu, ale vzdialenosť dobehu takmer neovplyvňuje, teda „bežná“ teplota.
Tehlové murivo, a nieto maltová škára je prostredie vysoko nasiakavé ako pre vodu, tak aj pre injektážny krém AquaStop Cream. Percentuálna vlhkosť nepoznám, ale celý technologický návod je nastavený tak, aby sa clony prekryli aj v suchom prostredí. To znamená, že keď je materiál nasiakavý ako je napr. ten Váš, ale vlhkosť v murive bude nízka, vzdialenosť „dobehu“ aktívnych látok bude cca medzi 50-70 mm. Pri vyššej percentuálnej vlhkosti v murive môže byť „dobeh“ až 100 mm na každú stranu od vrtov. Smer dispergácie nahor od vrtov sa postupne znižuje oproti bočného, spodného a zadného „dobehu“, ale to je priebehová výhoda. Teda vo Vašom prípade úplne nie je, píšete, že podlaha je v rovnakej výške s terénom, ale „dobeh“ hydrofobizácie cca 40 mm smerom nahor je aj vo Vašom prípade dostačujúca. Výška hydrofobizácie smerom hore nie je obvykle dôležitá, dôležitá je dispergácia do strán na prekrytie clôn medzi vrtmi a často aj smerom dole pre „dobeh“, napr. k nule podlahy“.
S priateľským pozdravom
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 4 mesiace ago
- You must login to post comments