Dobrý deň,
mám od Vás nakúpenú injektáž, ktorú som použil na murovanú časť domu, kde zafungovala ako má.
Preto by som sa chcel opýtať, či dáva zmysel použiť aj na časť, kde je betón. Dom je bohužiaľ čiastočne pod úrovňou terénu a nie je možné z druhej strany urobiť drenáž z dôvodu neprístupnosti, ale pokiaľ by aspoň čiastočne pomohlo od vlhkosti použitie injektáže, potom by som o aplikácii uvažoval aj tam.
Ďakujem
S pozdravom
Zajtka
- Trumf Sanace s.r.o. stáří dotazu 9 mesiacov ago
- last edited 8 mesiacov ago
- You must login to post comments
Dobrý deň, pán Zitko,
Systém AquaStop Cream je určený pre všetky stavebné materiály, ktoré sú vodou nasiakavé. Kde vlastne inde robiť dodatočné izolácie na zamedzenie kapilárne vzlínajúcej vlhkosti. Aj klasický a bežný betón je nasiakavý, ale predsa len jeho hutnosť spomaľuje a znižuje ako nasiakavosť vody, tak aj injektážne emulzie. Spomalené vsakovanie ale nie je podstatné. Preto sa dá úspešne vykonávať injektáž Systémom AquaStop Cream proti vzlínajúcej vlhkosti aj v týchto materiáloch. Odporúčam urobiť injektáž, respektíve navŕtanie muriva v osových vzdialenostiach po 80 mm, alebo v dvojradovom prevedení. Prvá línia v osových vzdialenostiach 100 mm a druhá línia o 40 – max. 50 mm nad prvou líniou. Vrty proti sebe sú na stredoch osových vzdialeností v tzv. prevedení „cik cak“. Vrty sa vykonávajú taktiež vodorovne. Tým sa dá vytvoriť Systémom AquaStop Cream aj v týchto hutných materiáloch funkčná hydroizolačná bariéra. Pri kamennom a zmiešanom murive odporúčam postup navŕtania rovnaký. Tu vkladám odkaz na program „Libovky Pepy Libického“, kde pán Libický v praxi ukazuje oboje možnosti navŕtania muriva a injektáže pri murive bez priebežnej škáry: https://www.youtube.com/watch?v=oqqpATA_dDI&t=4s
Takže na Vašu otázku je odpoveď jasná. Áno, pomôže vám to. Len dajte pozor, alebo skôr majte na pamäti, že pokiaľ bude injektážna línia vykonaná pod úrovňou terénu v murive bez vonkajšej zvislej hydroizolácie, murivo pod úrovňou terénu je dotované vlhkosťou nielen odspodu, ale aj z boku, tj z priľahlej neodizolovanej zeminy. Pokiaľ injektážna línia bude zhotovená pod úrovňou terénu v murive bez zvislej vonkajšej hydroizolácie, vzlínajúca vlhkosť, ktorá preniká odspodu, bude zastavená, ale nad injektážnou líniou bude stále murivo dotované z bočného smeru do výšky terénu. Tejto dotácii sa hovorí premostenie vlhkosti nad injektážnou líniou. Tu sa mi tento zaužívaný výraz úplne „nesedí“. Výstižnejšie označenie by bolo dotácia vlhkosti do muriva z výškových dôvodov. Avšak nie je dôležité, ako sa tomu bude hovoriť, ale túto zákonitosť treba mať na pamäti.
Nižšie Vám vkladám obrázky správne a chybne vykonanej výšky injektáže v prípade, že miestnosť sa ocitá pod úrovňou terénu, a nemusí sa samozrejme jednať o suterénnu miestnosť. Z obrázku č. 1 je jasné, že vo výškovom rozdiele medzi podlahou a terénom bude murivo vlhké, čo platí aj pre omietky. V úrovni terénu je vlhkosť definitívne zastavená. V prípade, že by sa od podlahy natiahla na očistené murivo stierková izolácia AquaStop Bitumen 2k, prípadne natavil asfaltový pás, ideálne s napojením na vodorovnú hydroizoláciu v podlahe, a to až do výšky injektáže, potom by vnútorná zvislá hydroizolácia plne nahradila tú vonkajšiu, ktorá sa v mnohých prípadoch nedá zhotoviť. Za predpokladu, že na murivo pod úrovňou terénu nepôsobí tlaková voda, nie je napojenie na vodorovnú hydroizoláciu podmienkou, to len na upresnenie. Následne sa zvislá vnútorná hydroizolácia nahodí bežnou omietkou. Tým bude všetko bezchybne vykonané. Pokiaľ by sa niekto chcel opýtať, ako sa dá ľahšie zaomietať zvislá hydroizoácia, môžete vložiť do tejto poradne novú otázku.
S priateľským pozdravom
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 8 mesiacov ago
- You must login to post comments