Krémová injektáž a sanácie muriva svojpomocne

Nákup po telefóne
+420 606 187 916
Poradíme Vám
+420 731 565 565
ionicons-v5-e
Internetová poradňa
otázky a odpovede
0
0

Dobrý deň,
rád by som sa spýtal ako správne postupovať pri rekonštrukcii pivnice. Cieľom je mať suchú pivnicu s odvodom spodnej vody.
Pôvodný stav podlahy: 3-5 cm betónu a pod ním iba íl, ktorý prakticky degradoval funkciu vodorovnej hydroizolácie múru, pretože vlhkosť hydroizoláciu „obtekala“.

Aktuálny stav: všetok íl je odoberaný (cca 40cm), spodná voda je zvedená do nádrže s čerpadlom, ktoré odvádza spodnú vodu. Všetky miestnosti sú vyspádované smerom k nádrži a drenážnymi rúrkami bude voda vedená do nádrže.

Návrh riešenia skladby podlahy je vidieť na obrázku v prílohe, od spodu:
1. Geotextílie
2. Kamenivo (veľkosť frakcie ešte len zvolím) + drenážna rúrka pre zvod vody do nádrže
3. Geotextílie
4. Podkladový betón so železnou výstužou (výšku betónu zatiaľ nemám zvolenú)
5. Hydroizolácia (náter + IPA 1-2 vrstvy) – urobiť „vaňu“ napojenú na injektáž
6. Vrchný betón (výška betónu zatiaľ nie je zvolená)
7. Náter

Otázky:
a) Žltý vyznačený hydroizolačný náter (robiť x nerobiť)
b) Je výška injektáže správna?
c) Výška podkladového a vrchného betónu

Ďalšie detaily:
Múr je tehlový o šírke 60 cm.
Pôvodná hydroizolácia je už veľmi stará a tým pádom nedôverujem jej funkcii.
Zatiaľ riešim len vnútornú časť, zvonku bude nasledovať budúci rok.

Ďakujem za všetky rady.
Aleš Bárta

  • You must to post comments
0
0

Dobrý deň, pán Bárta.
jímka do ktorej sa bude sťahovať voda z podzákladia domu a bude odčerpávaná, je samozrejme dobré riešenie. Nepíšete však, kde bude umiestnená. Pokiaľ by to bolo možné, určite by bolo výhodnejšie ju umiestniť mimo objektu. Avšak, poznám prípady, ale teraz budem písať o konkrétnom prípade, keď toto nebolo možné a zberná nádrž bola umiestnená z jednej z troch miestností pivničných priestorov. Bola plastová s dostatočne tesným vekom, a naopak bez dna, dno bolo vysypané kamenivom. Tým, že sa snímačmi nastavilo spínanie čerpadla vo výške, lepšie možno vyjadrené v hĺbke, pod výškou podlahy, naozaj sa zásadne zmenil stav pivnice. Bola to novostavba a drobná netesnosť v hydroizolácii pri jej zakladaní, spôsobila obrovský problém. Nebolo totiž možné zistiť miesto, odkiaľ voda do pivnice nateká, a odkopanie vlastne už nepripadalo do úvahy. Zberná nádrž zafungovalo skvele. Hydroizolácie boli nové, hoci s drobnými netesnosťami, ale napriek tomu zemná vlhkosť sa cez tieto „drobné“ pochybenia v hydroizolácii nedostávala. Potom ale prišli veľké úhrny zrážok a všetko bolo inak. Tlaková voda hydroizolácie, spodné stavby pod pod úrovňou terénu, dôkladne preverila. Toto ale dobre iste viete z vlastnej skúsenosti.
To len k tej nádrži.
Ale teraz k Vášmu dotazu. No, ale ja tu obrázky žiadne nevidím. Asi sa ich nepodarilo načítať do otázky. Prosím, pošlite mi ich na môj email: [email protected], a ja Vám v čo najkratšom čase odpoviem v tejto nedopísanej odpovedi.

  • You must to post comments
0
0

Dobrý deň pán Schwarz,

po prvé, veľmi pekne ďakujem za Vašu rýchlu odpoveď.

Skúsim detailnejšie popísať môj prípad pre návrh optimilného riešenia.

Tu je vidieť rozloženie pivničných miestností vrátane umiestnenia nádrže. Bohužiaľ nádrž sa nedá umiestniť mimo objektu, pretože pivnica má podlahu cca 1,5 m pod úrovňou okolitého terénu a dom je iba čiastočne podpivničený. Jímku mám už nainštalovanú viď obrázok dole (wavin tegra 425). Zospodu má urobený „Filter“ z geotextílie/perlinka/geotextílie. V prílohe zasielam obrázok návrhu skladby podlahy, ktorý sa nepodarilo nahrať na fórum.

Môj zámer je tento rok urobiť vnútorné práce a budúci rok obkopať dom a kvalitne zaizolovať dom aj z vonkajšej.

Veľmi pekne ďakujem za Váš čas.

Pekný deň,
Aleš Bárta

 

 

  • You must to post comments
0
0

Dobrý deň, pán Bárta,
podarilo sa mi nahrať Vaše obrázky, a tak môžeme pokračovať.
Skončili sme pri nádrži. Koncept a umiestnenie nádrže sú z pôdorysu PP a z Vášho popisu jasné.
Odčerpávanie spodnej vody je vyriešené a myslím, že veľmi odborne. Teraz už k Vašim otázkam.
Vaše otázky:
a) Žlto vyznačený hydroizolačný náter (robiť x nerobiť)
b) Je výška injektáže správna?
c) Výška podkladového a vrchného betónu
K otázke a:
Odpoveď nie je úplne jednoznačná. Vzhľadom na všetky náklady by som Vás rád uistil, že hydroizolačný náter je vhodný, ale za určitých predpokladov nie je nutný. Jednoznačne ale nezodpovedám z toho dôvodu, že až bude Vami realizovaná druhá etapa izolácie spodnej stavby z vonkajšej strany, ponúkajú sa aj iné riešenia už v prvej etape, a to bez rizika znehodnotenia.
Pokiaľ budúci rok plánujete odkopanie základov, vybudovanie drenážneho telesa na dne výkopu a zhotovenie zvislej hydroizolácie, potom je možné zhotoviť injektáž oproti nákresu o nejaký ten centimeter nižšie. Keď si spočítate, ako hlboko bude vykonaná zvislá hydroizolácia, prečo vzlínajúca vlhkosť zastavovať tak vysoko voči základovej škáre? Stále platí jedno pravidlo. Izolujme konštrukcie spodnej stavby čo najnižšie k základom. Samozrejme všetko má ale svoje obmedzenia, ale Vy budete v momente vybúranej podlahy mať výhodnejšiu pozíciu, ako keby podlaha zostala existujúca. Tým sa dostávam k otázke b). Výška je správna, ale za uvedených predpokladov ju môžete čiastočne znížiť. Pokiaľ bude výška injektáže, hoci len tesne, nad vodorovnou hydroizoláciou podlahy, tak v tomto prípade nie je nutný vnútorný hydroizolačný náter. Je ale pravda, že pokiaľ tento vnútorný hydroizolačný náter urobíte, čiastočne znížite dotáciu vlhkosti do nasiakavej skladby podlahy, ale aj naopak, tj z neizolovanej skladby podlahy do muriva, a to dotáciou vlhkosti z bočného smeru. Zemnú vlhkosť definitívne zastavuje vodorovná hydroizolácia na podkladovom betóne s napojením na chemickú podrezávku muriva. Pokiaľ by ste urobil, podľa Vášho nákresu, kvalitnú zvislú hydroizoláciu z vnútornej strany, ponúkalo by sa urobiť injektáž muriva o dosť bližšie k základom. Do doby zhotovenia vonkajšej zvislej hydroizolácie sa zemná vlhkosť bude síce premosťovať z priľahlého neodizolovaného terénu nad chemickú podrezávku, ale chemická podrezávka Systémom AqUaStop Cream bude plniť svoju funkciu a ani v tomto prípade sa neznehodnotí. Po dokončení vonkajších prác murivo vyschne od výšky vykonanej injektáže.
K otázke c:
Vo Vašom prípade sa obvykle podkladový betón robí cca 100 – 200 mm hrubým a vrchný betón cca 50 – 70 mm.
Nechcel som Vás zahltiť ďalšími variantmi a návrhmi zmien, ale predsa len som ďalšie možné riešenia spomenul.

Záver: Na priloženom obrázkovom reze, kde sú zakreslené a popísané jednotlivé vrstvy podlahy a výška injektáže, vrátane napojenia hydroizolácie podlahy s injektážou muriva, je všetko úplne v poriadku. Tie ďalšie úvahy o znižovaní injektážnej línie vychádzajú s opýtaným zámerom, že by ste urobili aj tú vnútornú zvislú hydroizoláciu, ale musím povedať, že toto nie je úplne bežné, ale na druhú stranu to nie je nereálne. Napriek tomu je moje odporúčanie to, že by som sa držal štandardného postupu, čo by vychádzalo z Vami dodaného nákresu, ale všetko za predpokladu, že bude z vonkajšej strany dodatočne odkopaná zemina s vytvorením zvislej hydroizolácie. V súčasnej dobe je neodizolovaný terén vyššie, než výška chemickej podrezávky.

S priateľským pozdravom
Jiří Schwarz

  • You must to post comments
Zobrazuji 3 záznamů
Váš další dotaz:
Vyplňte, prosím, nižšie uvedené kolónky aby mohol byť Vaš dotaz zaradený do našej Poradne. Váš email nebude zverejnený.
Name*
E-mail*
Obrázok
Názov súboru Veľkosť
Momentálne nie sú nahrané žiadne súbory.
Maximálny počet súborov 6, maximálna veľkosť súborov 3MB.
Podporované formáty súborov: gif jpeg jpg png

Všetky údaje, najmä texty a fotografie uvedené na týchto webových stránkach sú výtvorom a vlastníctvom spoločnosti TRUMF sanace s.r.o., predstavujú jej know-how a ako také požívajú ochranu rovnako podľa autorských predpisov upravujúcich duševné vlastníctvo.

Kontakty na našej prevádzkareň

Dvorská 1163/2, Praha – západ
252 19 Rudná u Prahy

+420 235 312 000
+420 606 187 916

TRUMF 
sanace, s.r.o. na Firmy.cz

Kontakty na sídlo spoločnosti

Blatnická 14/3, Praha 5
IČO: 24271268
IČ DPH: SK4120141938
DIČ: CZ24271268