Dobrý deň.
Pred rokom som urobil injektáž muriva vašim systémom Aquastopcream. V súčasnosti je murivo suché. Teraz sa pustím do omietok. Mám dve otázky. Po nahodení sanačnej omietky je nutná vami ponúkanie odvetrávacia lišta. Píšete, že je to vhodný prvok na sanáciu vlhkého muriva. A akú mám použiť v pivnici farbu. ďakujem za odpoveď.
Jiří Nemec
- Trumf Sanace s.r.o. stáří dotazu 2 roky ago
- last edited 3 mesiace ago
- You must login to post comments
Dobrý deň, pán Nemec.
Tým, že ste vykonali odvlhčenie muriva a po dlhšej technologickej pauze sa chystáte murivo zaomietať sanačnou omietkou, čo nie je nikdy na škodu, tým je myslené tá dlhšia technologická pauza, je všetko v poriadku. Vami vykonávané sanačné práce prebiehajú v pivnici budovy, ale z Vašej otázky nie je jasné, či bola vykonaná aj rekonštrukcia podláh, prípadne súčasný stav podláh a pod. Samozrejme, nie vždy je to nutné, nie vždy je to v pivniciach tá najvyššia priorita, pretože sa často prihliada najmä na využívanie a potreby pivničných priestorov, ale toto nemôžem samozrejme posúdiť. Prečo sa ale o tom okrajovej spomínam je dôvod, ktorý nadväzuje na Vašu otázku k odvetrávacím lištám. Tu Vám vkladám text, ktorý máme uvedený v popise výrobku pri odvetrávacej lište: odvetrávacia lišta lišta DLD-i je plastová perforovaná dvojdielna lišta určená na odvod difundujúcich vodných pár z muriva do voľného priestoru. Týmto odstraňuje defekty na omietkach, ktoré vznikajú z dôvodu nadmernej koncentrácie vodnej pary v styku zvislej omietky s podlahou, ktorá je obvykle výrazne chladnejšia (tu dopĺňam text, ktorý nie je v popise výrobku,… a tiež v prípade, keď zvislý podklad je síce suchý, ale vodorovná dotyková plocha/podlaha môže byť neizolovaná a tým so zvýšeným obsahom vlhkosti“). Urýchľuje odvetranie zvyškovej vlhkosti po vykonaných sanačných a hydroizolačných opatreniach. Lišty sú dvojdielne na montáž na murivo. Dajú sa farbiť farbami. Vhodný doplňujúci prvok pre sanáciu vlhkého muriva, injektáže muriva, sanačné omietky a pod. Tým, že nemám dostatok informácií, tak Vám nemôžem jednoznačne odpovedať, ale myslím si, že po prečítaní popisu výrobku si sám spoľahlivo vyhodnotíte, či je difúzna lišta vo Vašom prípade potrebná alebo nie. Rada k poslednej otázke. Na sanačné omietky by nemala byť použitá farba obsahujúca akryláty, disperzie a latex. To znamená, že farba musí byť vysoko paropriepustná, aby nízky difúzny odpor sanačnej omietky nezvyšovala. Do interiéru odporúčam farbu s týmito hodnotami: paropriepustnosť EN ISO 7783-2 hodnota Sd (d = 100 μm)(m)< 0,03
trieda I (vysoká paropriepustnosť). Jednoduchšie na výber vhodnej farby. Všetky interiérové farby, kde je v návode / etikete / technickom liste výrobku napísané, že farba spĺňa požadovanú paropriepustnosť, tak vždy výrobca uvádza informáciu o možnosti a použiteľnosti na sanačnú omietku a pre sanačné systémy. Pokiaľ túto vetu v návode nenájdete, zvoľte farbu, kde táto informácia je uvedená. Spoľahlivá a dlhodobo preverená interiérová farba pre sanačné omietky a sanačné systémy je napr. Jupol Classic, ale týchto výrobcov a výrobkov je na trhu skutočne značná ponuka. Všeobecne sa odporúča farba silikátová, ale táto farba je do interiérov zbytočne nákladná. Silikátová farba je bezpochyby vhodná na vonkajšie použitie, kde musí byť vyššia odolnosť, najmä pred poveternostnými vplyvmi. Sú farby tiež vápenné, ktoré sa vyznačujú vysokou priedušnosťou, ale táto predkami inšpirovaná súčasná vápenná farba je skôr používaná pri sanačných a rekonštrukčných prácach pri pamiatkovo chránených budovách.
S priateľským pozdravom
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 2 roky ago
- last edited 3 mesiace ago
- You must login to post comments