Dobrý deň,
Chcel by som sa opýtať, v lete mám v pláne robiť injektáž od vašej firmy, zaujímalo by ma či to nič neurobí s vnútornými omietkami, sú novo robené, niektoré miestnosti sú aj vymaľované, tak či to neurobí nejaké fľaky, injektáž je len prevencia dom nebol vlhký. Ďakujem za odpoveď Blažek
- Trumf Sanace s.r.o. stáří dotazu 8 mesiacov ago
- last edited 4 mesiace ago
- You must login to post comments
Dobrý deň, pán Blažk,
Vaša otázka bola zrejme sčasti „inšpirovaná“ otázkou, ktorá bola položená pred Vami. Ide o otázku s nadpisom „Injektáž cez omietky“.
Vo Vašom prípade a podľa Vami popísaného stavu omietok, ale aj iných okolností je to presne ten ukážkový prípad, kedy je možné omietky ponechať a stenu izolovať proti vlhkosti. Ale Vaša otázka je predsa len trochu iná.
Áno. Omietky sa stanú neoddeliteľnou súčasťou chemickej podrezávky, a tak si myslieť, že nevznikne v mieste injektážnej línie nejaká zmena, by bolo trochu naivné. Nedomnievam sa ale, že by ste pojali túto myšlienku, Vám najskôr jedná o to, ako povrch omietok a maľby vrátiť do pôvodného stavu. Faktom zostáva, že vrty po injektáži sa budú musieť murársky zapraviť, že teda musia prebehnúť drobné murárske a maliarske práce. Vo Vašom prípade by som odporučil tento postup povrchovej úpravy, ktorý sa mi javí ako najjednoduchší. Po vykonanej výplni vrtov môžete vrty uzavrieť nami dodávanou polystyrénovou zátkou. Zátku zatlačíte do vrtu o jeden až dva milimetre hlbšie, než je rovina povrchu omietok, a namiesto vrtu so zátkou dohladíte štukom pomocou malého filcového hladidla, napr. pre štukovanie špalet. Takto murársky zapravíte miesta po injektáži. Vy asi ale máte na mysli aj tie „fľaky“, ktoré vznikajú na povrchu muriva v okolí vrtov. Vo Vašom prípade to bude v okolí injektáže na omietke. Po vyplnení vrtov injektážnym krémom AquaStop Cream sa zatmavenie postupne zväčšuje a pripomína mastnotu. Nejedná sa však o organickú mastnotu nejakého druhu tukov či ropných mazív, ktorú si všetci vieme prestaviť, ale jedná sa o zatmavenie hydrofóbnymi anorganickými chemickými látkami silán siloxanov. Tie sa však postupne nadväzujú na minerálny podklad a chemický proces sa po niekoľkých týždňoch až mesiacoch ukončí. Takže „mastnota“ nie je klasickou mastnotou, typu tukov alebo maziva, ale ide o trvalú hydrofobizáciu presýteného stavebného materiálu s pevnou a ďalej už nerozpustnou väzbou. Zatmavenie, ktoré by sa pri bežnom postupe skrylo pod novými omietkami, je myslím po nejakú dobu „únosné“, ale chápem, že je to vzhľadovo a dlhodobo nežiaduce. Zatmavenie povrchu sa po niekoľkých mesiacoch môže znížiť, ale vodoodpudivosť sa samozrejme nezníži. To je myslím najdôležitejšie. Ale táto doba môže byť pre niekoho príliš dlhá, a tak sa oprava povrchu dá urýchliť. Oprava farebnosti povrchu je vcelku jednoduchá. Po vykonanej injektáži a po murárskom zapravení vyčkajte cca 2 mesiace a následne tieto miesta zaizolujte maliarskou izoláciou škvŕn, napr. sprejom na prekrytie škvŕn „PRIMER PLASTIK TECH izolačný na škvrny“. Pokiaľ máte stabilnú maľbu, ponúkajú sa miesta po vykonanej injektáži následne premaľovať, nebudete tak musieť vymaľovať celú stenu. Ale rozsah maliarskych prác je už na Vašom rozhodnutí a potrebe.
S priateľský pozdravom
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 4 mesiace ago
- last edited 2 mesiace ago
- You must login to post comments