Dobrý deň,
chcel by som sa opýtať, či by bolo možné použiť váš krém na betónový múrik plotu, alebo je toto možné naozaj len pri murive so škárou, alebo kamenného? Vopred ďakujem, s pozdravom krásneho dňa Rakaš.
- Trumf Sanace s.r.o. stáří dotazu 2 roky ago
- last edited 3 mesiace ago
- You must login to post comments
Krémová injektáž muriva Systémom AquaStop Cream nemá žiadne obmedzenia. Tým je myslené, pre vytvorenie dodatočnej hydrofobizácie/hydroizolácie v bežne používaných stavebných materiáloch na zamedzenie vzlínajúcej vlhkosti. Priebežná škára je samozrejme ideálnym miestom na krémovú injektáž, ale to platí aj pre mechanické metódy. Ale na rozdiel od mechanických metód, sa dá krémová injektáž vykonávať v horizontálnom, vertikálnom, šikmom, oblúkovom, kaskádovitom prevedení, ale aj v nepravidelných krivkách, z čoho vyplýva, že nie je určená iba na murivo s priebežnou škárou. Je to dané tým, že sa murivo navŕtava, čo je myslím jasné. Systém AquaStop Cream sa dennodenne realizuje nielen v murive s vodorovnou škárou, v murive zmiešanom, kamennom, ale aj v iných stavebných prírodných a priemyselne vyrábaných materiáloch. Preto som použil tú prvú vetu. Takže hydroizolačné clony v murive sa vykonávajú podľa potrieb, kde je potrebné vzlínajúcej vlhkosti vytvoriť bariéru na jej zastavenie. Injektážny krém AquaStop Cream sa po vyplnení vrtov postupne vsakuje/disperguje do kapilárneho systému muriva, tj do pórov a kapilárach muriva a tak vytvára trvalú vodoodpudivú vrstvu. Pri Systéme AquaStop Cream platí jedno, ale úplne zásadné pravidlo, alebo fyzikálna a chemická vlastnosť. Kadiaľ v murive vzlína vlhkosť, tak pri správnom navŕtaní a dostatočnom vyplnení vrtov injektážnou emulziou vznikne hydroizolačná clona.
A teraz už k Vášmu konkrétnemu dotazu.
Betónový múrik je určite zavlhnutý a tým, že som v predchádzajúcich vetách čiastočne vysvetlil, že kadiaľ kapilárne vzlína vlhkosť atď…. , tak je možné aj v tomto betónovom múriku zhotoviť spoľahlivú hydroizoláciu pre zamedzenie vzlínajúcej vlhkosti. Len je potrebné upraviť bežný technologický postup. Vo Vašom prípade by som odporučil zhotoviť vrty v osových vzdialenostiach 60 – max. 70 mm. Vŕtajte na celú hr. múriky s prípadným prevŕtaním. Tým hĺbka vrtov bude na celú hr. muriva. Prípadne vrty pokračujte o cca 20 mm. V prípade, že vrty by ste vŕtali cez, tak po vyčistení vrtov tlačeným vzduchom jednu stranu vrtu uzavrite buď nami dodávanou polystyrénovou zátkou, ktorú zasuniete dočasne len na jej polovicu, čo bude v tomto prípade skrátenie vrtu o 10 mm, alebo vrt z jednej strany povrchovo zatesníte rýchlo tuhnúcim cementom. Všetko sa trochu líši od bežného postupu pre viac poréznych materiálov, ale je to predsa len betón a tak sa líši aj bežný technologický postup. Ale v prípade, že sa takto prevedie krémová injektáž, ucelená hydrofóbna clona v betónovom múriku určite bude plne funkčná pre zamedzenie vzlínajúcej vlhkosti. Pre istotu upozorňujem na zvolenie správnej výšky voči terénu. Vrty musia byť nad úrovňou terénu, alebo injektážna línia môže byť pod úrovňou terénu, ale stavebný dielec musí byť odizolovaný, od výšky terénu do hĺbky pod injektážnu líniu, a to zvislou hydroizoláciou, vzduchovou medzerou a pod., aby nemohlo dôjsť k premosteniu vlhkosti nad injektáž . Toto pravidlo platí pre všetky vodorovné hydroizolácie spodnej stavby.
Ukážka strateného debnenia
v nádobe z vodou
Ukázka ve 3D
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 2 roky ago
- last edited 3 mesiace ago
- You must login to post comments